Banner - CTA V2

Заява про зняття арешту з майна зразокЯк знімають арешт з квартири?

Зміст: коли на квартиру накладається арешт? Хто накладає арешт на нерухомість?  Обмеження з власністю в період арешту? Як знімають арешт з квартири? Реєстрація рішення суду про зняття арешту?  Нюанси застарілих арештів. Юридична консультація з привода арешту та/або зняття арешту з майна - 073-073-06-06

Іноді виникають ситуації, коли на майно накладають арешт. Це означає, що власник не має права в повному обсязі застосовувати свої права на нерухомість, розпоряджатися нею, а саме: дарувати; заповідати; продавати; обмінювати. Таким чином, арешт означає неможливість здійснювати будь-які операції з майном. Арешт має право накласти суд, судові пристави, органи дізнання, податкова служба. У разі, коли на майно накладено арешт, власник повинен забезпечити її збереження. Вступити в права і знову розпоряджатися нерухомістю можна тоді, коли здійсниться зняття арешту. Коли людина не є стовідсотковим власником нерухомості, а право поширюється лише на частину майна, то і арешт накладається лише на належну йому частку. 
 

Коли на квартиру накладається арешт?

Основною причиною виникнення арешту на майно служать борги власника житла або одного з мешканців. Зазвичай такими боргами служать заборгованості банкам за іпотечний кредит, податкові заборгованості. Крім того суд може накласти арешт на нерухомість при виникненні майнових спорів, або при наявності позовів про відшкодування шкоди, позовів про розділ майна. Причиною для накладення обмеження може стати і заборгованість по комунальним платежам. Згідно 139 статті чітко прописаних підстав для виникнення арешту на майно не існує. У статті прописано, що арешт накладається на власність в тому випадку, коли без здійснення такого заходу рішення суду виявиться незадоволеним або власником майна будуть створені обмеження для здійснення рішення суду. Саме тому накладання арешту на майно - дуже поширена міра забезпечення рішення суду, для ухвалення якої немає певних підстав. 
 

Хто накладає арешт на нерухомість?

 
IMG 0281Процес накладення арешту на власність простий. Можна лише скласти клопотання про накладення арешту до суду. Клопотання можна подати разом з позовною заявою, окремо без нього. Згідно з нормами таке клопотання зобов'язані розглянути в день його подачі. Арешт на нерухомість накладають при наявності рішення суду. Банки і кредитні організації одноосібно не мають права накласти арешт. Зазвичай, позичальники не можуть оплачувати платежі по іпотечному кредиту, йдуть в банк з проханням відстрочити платежі. Банки в більшості випадків йдуть назустріч, але самі перестраховуються і подають заяву до суду про накладення арешту на квартиру. Таким чином, вони забезпечують собі повернення кредиту. Не завжди суд накладає арешт з ініціативи банку. Коли суд вважатиме залишок боргу по позиці незначним, арешт накладено не буде. Крім того арешт може бути накладено податковими органами, митницею. Як правило, питання про арешт стає актуальним у разі продажу або покупки нерухомості. Для того, щоб визначити, чи є арешт на квартирі, необхідно попросити у власника нерухомості або замовити самостійно виписку в реєстрі. Це документ на майно, що відображає обтяження та обмеження на власність. Особливу увагу слід звернути на дату взяття довідки: довідка виходить в день угоди. Якщо довідка взята раніше, є ризик, що за цей час з квартирою могли трапитися реєстраційні дії, накладено арешт. 
 

Обмеження з власністю в період арешту?

 
Під час арешту власник житла не має права повністю розпоряджатися нерухомістю. Власник має право там проживати. Власник не може продати квартиру, подарувати, заповісти, обміняти. Будь-яка угода не підлягає реєстрації, якщо на майно накладено арешт. 
 

Як знімають арешт з квартири?

 
Скасувати арешт на квартиру може той же орган, який його накладення. Процес зняття арешту здійснюється за бажанням відповідача, іншої заінтересованої особи, або за бажанням суду. 
IMG 0170По-перше, потрібно уточнити, з якої причини накладено арешт. Наприклад, якщо арешт накладено через прострочень по іпотеці, то арешт буде знятий після того, коли позичальник знову почне виплачувати платежі по кредиту. Ця інформація відображена в позові, який банк подає до суду. Якщо причиною накладення арешту служать податкові заборгованості, то арешт знімається після того, як будуть виплачені всі борги. Якщо у власника житла заборгованість по податках - він повинен їх усунути, сплатити штрафи, борги перед третіми особами. Процес зняття арешту починається після надання власником заяви до виконавчих органів про зняття арешту. Таку заяву в суд може подати тільки сам власник житла. 
 
Другий етап зняття арешту: оплата держмита. Її оплачує власник арештованого майна, тому що йому належить довести приналежність нерухомості. Власник надає в суд всі необхідні документи, що підтверджують, що саме він виступає власником житла. Такими документами є свідоцтво про право власності і підстава, в результаті якого він став власником. Також власник майна надає документи, що підтверджують сплату за боргами, податків, штрафів. Суд призначить дату проведення засідання, де буде розглянуто справу. Після того, як справу розглянуть, озвучується рішення суду про скасування арешту. Рішення органів може бути оскаржено, коли учасники вважають його необґрунтованим. У тому випадку, якщо суд вирішує зняти арешт, на підставі його рішення складається виконавчий лист. Його вже відповідно направляють судовому виконавцю. Арешт вважається погашеним з того часу, коли рішення суду вступає в свою законну силу. Якщо арешт наклали під час виконання процесу у кримінальній справі, то арешт знімається тільки після проведення всіх слідчих заходів припинення справи. Якщо справа буде передана до суду, то тоді він вирішує питання про зняття арешту або виконання вироку. 
 
Важливо пам'ятати, що по виконанні всіх заходів щодо зняття арешту, потрібно підготувати заяву про зняття арешту з майна в суд або в інші виконавчі органи. Часто в ході тривалих процесів арешт може залишатися на нерухомості, хоча причин вже немає – це так звані «застарілі арешти». Якщо суд не зняв арешт з майна, подавати заяву до інших судів немає сенсу. Таке рішення зазвичай означає, що власник не задовольнив вимоги, не погасив заборгованість. Якщо у людини відсутні кошти для сплати боргів, майно, що належить йому юридично, буде реалізовуватися протягом 3 місяців. Передбачено спеціальні торги для реалізації такого майна. 
 
Бувають ситуації, коли борги сплачені, а арешт не знятий. Трапляється це через втрати одного з документів або недбалості працівників, або знищення справи у виконавчій службі. 
 

IMG 0316Дуже часто бувають наступні випадки, які підпадають під поняття застарілий та/або помилковий арешт майна, а саме:

1. Арешт на майно. Наприклада, надаємо витяг з позовної заяви: «Таким чином, в 1999 році був накладений арешт на майно нотаріусом Лагутинською Є.П.. Первинні документи виконавчої служби були знищені за строком зберігання, а в 2006 році нотаріус внесла заборону в Єдиний реєстр електронних заборон на основі короткого архівного запису, відповідно до запису архівної книги обліку знищених документів. Таким чином, був накладений арешт майна на всіх Коваленків В.В., в тому числі і на майно Позивача.
 
2. Відсутність документів, втрата або знищення документів за строком давності, на підставі яких був накладений арешт.
 
3. Не зняття арешту судом, державним виконавцем, нотаріусом, у випадку, коли закон передбачає обов'язкове зняття арешту.
 
4. Не зняття арешту з майна навмисно.
 
5. Арештували майно, бо виявився «однофамільцем».
 
Виключення з опису або зняття арешту є способом захисту прав власника, який не є боржником, але майно арештовано. Дане право надано як фізичним, так і юридичним особам, порядок їх дій по виключенню з опису (з-під арешту) майна, яке їм належить, врегульовано законодавством.
 

Хто може зняти арешт?

 
1. Зняття арешту з майна реєстраційною службою;
2. Зняття арешту з майна державним виконавцем;
3. Зняття арешту з майна нотаріусом;
4. Зняття арешту з майна судом.
 
Зразок рішення суду про зняття помилкового арешту на квартиру
 
арест22
Banner - CTA V1

Back to top