Что делать?Хоча нечасто, але іноді виникають ситуації, коли після смерті особи виявляється, що вона буквально за декілька годин (або днів) підготовила новий заповіт. І цим заповітом вона перекреслила всі свої наміри, які були в протягом життя. Наприклад, все життя батько говорив, що заповість своє майно старшому синові. А буквально за два дні готовить новий заповіт на коханку, яку взагалі ніхто не знає.

При цьому за декілька днів до смерті батько був у такому стані, що не зовсім розумів, що відбувається навколо. Тут вже пахне шахрайством.

Найчастіша реакція родичів у такому випадку – відчай та жалоби на несправедливість цього світу. Оскільки ви читаєте дану книгу, то можу припустити, що ви особа діяльна. І тому вам ніколи жалітися, потрібно діяти. Ситуація не зовсім безнадійна, але не дуже проста для вас.

Перший крок – будь-якими способами отримати копію заповіту, який виник незадовго до смерті. В кращому випадку – оригінал цього заповіту. Як ви будете його отримувати – не знаю. Прийдеться проявити певну долю кмітливості.

Другий крок – звернутися до юриста, адвоката й пояснити ситуацію. У випадку, якщо будуть шанси визнати заповіт недійсним адвокат підготує позов до суду і буде готовитися до війни. Якщо скаже, що шансів не має – знайдіть іншого адвоката.

У визнанні заповіту недійсним є два підходи:

  • загальний, коли є можливість визнати будь-який заповіт недійсним у судовому порядку, якщо для цього є достатні підстави.
  • спеціальний, коли мова йде про безспірні справи. Наприклад, є один заповіт – за два дні до смерті. А ви, приносите інший заповіт, який підготовлений за день до смерті. Тоді матиме силу останній заповіт. А старий просто не буде враховуватися.

Які ж є підстави для визнання заповіту недійсним? Відповідно до Цивільного кодексу є наступні обов’язкові умови щодо оформлення заповіту:

  • обов’язкова письмова форма;
  • зазначення місця укладання;
  • зазначення часу укладання;
  • підписання заповіту особисто заповідачем;
  • нотаріальне посвідчення заповіту.

Відсутність хоча би однієї із вказаних умов буде достатньою підставою для скасування заповіту. Але в цьому випадку все буде залежати від переконливості як самого позову так і професійності адвоката. Тому підготуйтеся серйозно та наберіться терпіння.

Повернемося до кожного із перерахованих пунктів. Обов’язкова письмова форма. Здається, що коментарі зайві. Заповіт не може бути продиктований аудіо або відеозаписом. Він мусить бути укладений письмово. Найкращий варіант – написаний власноручно. Або надрукований. Для суду ця умова є і достатньою і обов’язковою для скасування заповіту.

Зазначення місця. Однозначно – це помилка нотаріуса. Проте, відсутність зазначення місця не обов’язково приведе до скасування заповіту. Наприклад, якщо у реєстраційних документах нотаріуса буде інформація про місце складання заповіту, то помилка може бути виправлена. Але якщо крім відсутності місця в заповіті є ще якісь докази його фіктивності, то заповіт буде скасований. Тут більше йде мова про внутрішнє переконання конкретного судді.

Зазначення місця укладання заповіту. Відсутність цієї умови в заповіті є достатньою умовою для його скасування. Достатньою але не обов’язковою. Мова йде про те, що й вище. Якщо суддя дійде до висновку, що відсутність місця укладання заповіту додатково підтверджує те, що заповіт був укладений проти волі заповідача (тобто не так як він хотів), тоді цей заповіт скасовується. Якщо буде визнано це як технічна помилка – її може бути виправлено.

Зазначення часу укладання. Думаю коментарі зайві. Ситуація схожа на ті, які я вище описав.

Підписання заповіту особисто заповідачем. Отут вже цікавіші речі. Якщо ви оспорюєте заповіт із тої причини, що його підписав не заповідач, то тут набагато легше його скасувати. Але набагато важче довести то, чи належить підпис заповідачу. Для цього проводиться відповідна (почеркознавча) експертиза. Якщо у вас є достатньо письмового матеріалу від імені заповідача (мова йде про листи та підписи, які можна буде порівняти із тим, що є в заповіті), то відповіді експерта будуть однозначні. І, в принципі, цього буде достатньо для скасування заповіту.

Нотаріальне посвідчення. Цієї підстави уже не тільки достатньо. Вона є обов’язковою для скасування заповіту.

Отакі моменти по скасуванні заповіту. Для того, щоб ви не думали, що заповіт скасувати нереально надаю реальне рішення суду.

Banner - CTA V1

Back to top