Зняти арешт з майна в Україні, можна різними способами, наприклад, через виконавчу службу, за допомогою скасування виконавчого документа, або через приватного виконавця, або зняття арешту нотаріусом.
Як правило, зняти арешт через суд необхідний, якщо арешт дуже старий, або виконавчe справу знищено, або взагалі закрито. В такому випадку, виконавець просто фізично не може зняти арешт, оскільки для такого зняття, необхідно заново відкрити виконавче провадження. Перед тим, як подавати позов до суду про зняття арешту, сторона в обов'язковому порядку направляє заяву державному виконавця про зняття арешту та надання інформації про виконавче провадження. Державний виконавець відповідає, що не може зняти арешт, оскільки виконавче справу знищено. Таку відповідь необхідно докласти до позову в суд про зняття арешту.
Зняття арешту нотаріусом або в ЦНАП (Центр надання адміністративних послуг)
Нотаріус або ЦНАП знімає арешт, якщо є рішення суду про таке зняття, Крім того, нотаріус має право зняти і інші обтяження, наприклад, іпотечне обтяження або заставне обтяження. В такому випадку, нотаріусу необхідно подати рішення суд, з відміткою про те, що рішення вже вступило в силу.
Строк давності арешту на майно Україна
За загальним правилом, такого поняття, як термін давності арешту не існує. Арешт не знімається автоматично, за фактом закінчення певного терміну. За загальним правилом, який орган наклав арешт, той його і знімає. Іноді, під термінами давності арешту, розуміють ситуацію, коли справа знищено або коли виконавчий документ повернуто стягувачу, а також пройшло три роки, але навіть в такому випадку, арешт автоматично не знімається і необхідно звертатися до суду з позовом про зняття арешту.
Як зняти арешт з майна України та як зняти арешт з майна накладений судом
Згідно із законодавством України, арешт з майна знімається в таких випадках:
1. За рішенням державного або приватного виконавця;
2. Повне виконання рішення суду;
3. Арешт знімається виконавцем, якщо майно було продано на торгах і покупець повністю розрахувався;
4. Отримання рішення суду про зняття арешту або про скасування забезпечення позову;
5. Скасування через суд напис нотаріуса.
Розглянемо варіант зняття арешту за рішенням суду. Якщо арешт застарілий і виконавче справу знищено, тоді необхідно подати позов до суду і отримати рішення про зняття арешту. Але є й інший варіант, коли суд наклав арешт з метою забезпечення позову, в такому випадку, необхідно просто подати заяву про скасування такого забезпечення. В останньому випадку, суд розглядає таку заяву протягом 10 днів і скасовує своє рішення.
У яких випадках не вийти зняти арешт з майна в звичайному порядку:
1. Якщо виконавчу справу знищено;
2. Якщо виконавчу справу повернуто стягувачеву і пройшло більше трьох років;
3. Якщо боржник помер;
Позовна заява про зняття арешту подається до суду за місцем знаходження майна. Якщо арешт знімається з декількох об'єктах, оплачується судовий збір по кожному арешту. Судовий збір за зняття арешту в 2021 році становить 908 грн