Подавати в суд на боржників й неплатників - звичайна тактика української кредитної організації «Приватбанк». Банк практикує стягнення грошових коштів через рішення суду з 2017 року, і згідно зі статистикою, з десяти заяв кредитних організацій п'ять перепадає на «Приватбанк». Наша стаття допоможе тим, хто виявив в поштовій скриньці повістку в суд і повинен захищати свої інтереси в суді в якості відповідача. Ми розглянемо окремо такі моменти:
• Приватбанк ініціював судовий процес.
• На руках у відповідача є заочне рішення суду (в більшості випадків – невигідне й несправедливе).
• Відкрито виконавче переслідування боржника, накладено арешт на майно.
• Мають місце вимоги і претензії «Приватбанку» при тому, що борг погашається.
• Дзвінки та візити колекторів. Що робити?
• Приватбанк не погоджується на реструктуризацію кредиту.
• Як правильно використовувати позовну давність на благо відповідача?
Приватбанк ініціював судовий процес. Що робити?
Якщо Ви отримали повістку з Вашого банку - насамперед потрібно знайти досвідченого й кваліфікованого адвоката по кредитах. Від його тактики та стратегії залежить результат справи. Також необхідно:
• Подати в судову інстанцію клопотання про застосування факту позовної давності.
• Подати клопотання, що дозволяє ознайомитися зі справою, детально вивчити її, зробити ксерокопії.
• Якщо у Вас немає юриста з фінансів, який буде Вас захищати – подайте прохання про перенесення судового засідання на іншу дату.
Адвокат допоможе:
1. Написати заперечення на позовну заяву «Приватбанку».
2. Вимагати розрахунок кредитної заборгованості для аналізу. Банки іноді грішать тим, що реальний борг і фактична сума не співпадають.
3. Зібрати докази оплати кредиту, якщо такий гаситься щомісячно.
4. Написати та подати заяву про припинення договору поручительства, якщо клієнт став поручителем неплатника.
На руках у відповідача є заочне рішення суду - невигідне і несправедливе.
Іноді стаються ситуації, коли відповідача не було на процесі у його справі з вини суду. В цьому випадку в дебітора є десять днів на те, щоб оскаржити винесене без нього заочне рішення - нерідко несправедливе. Для цього потрібно:
• Довести, що причини неприсутності в суді вимушені та поважні. Поблажливості заслуговують: хвороба, тривале відрядження, перебування з армії.
• Заявити, що рішення суду є неправомірним і вміти довести свої слова фактами і обґрунтуваннями.
Будьте уважні - пропустити термін оскарження досить просто! Судові органи мають право відмовити в перегляді десять днів по тому, тоді доведеться подавати апеляцію. Справа, відправлене на перегляд, буде розглядатися заново.
Відкрито виконавче переслідування боржника, накладено арешт на майно
Якщо суд відкрив Ваше виконавче супровід і наклав арешт на активи - дійте так:
• Ознайомтеся з документом, що стосуються Вашого виконавчого супроводу, зробіть скани, ксерокопії та фотографії.
• Подайте на перегляд заочного рішення.
• Складіть апеляційну скаргу на несправедливе рішення суду.
• Вимагайте повернути виконавчий документ в судову інстанцію, якщо рішення суду ще не набуло юридичної сили.
Мають місце вимоги і претензії банку при тому, що борг погашається
Буває так: кредитна заборгованість успішно помісячно погашається, а «Приватбанк» зараховує кошти на неустойку, штрафує, налічує пеню. Деколи за кілька років кредитної історії неустойки багаторазово перевищують «тіло кредиту». В цьому випадку потрібно не припиняти позовну давність заборгованості і відвідувати суди, щоб мати підстави викликати кредитну організацію в якості відповідача.
Дзвінки та візити колекторів. Що робити?
Якщо Ви клієнт «Приватбанку» - знайте: колектори, які співпрацюють з цією кредитною організацією, обмежуються телефонними дзвінками. Вони можуть лише сказати з погрозою в голосі: «Ми відкриємо проти Вас кримінальну справу, заарештуємо ваші активи і житловий фонд, залишимо Вас без квартири», максимум - «Ми до Вас вже виїжджаємо». З ними можна не спілкуватися, скидати їх дзвінки або поміняти номер телефону. До того ж несплата боргу – це не кримінальне, а громадянське правопорушення, зафіксовано в Громадянському Кодексі нашої держави. Оптимальне рішення тут - найняти досвідченого адвоката. Правозахисник буде спілкуватися з колекторським агентством від Вашого імені, й воно втратить право переслідувати Вас.
Приватбанк не погоджується на реструктуризацію кредиту
Постійні клієнти «Приватбанку» відзначають: кредитна організація рідко йде на поступки на кшталт реструктуризації, серйозно тримаючись за свій імідж серйозної структури. Правда, процес націоналізації банку зробив його політику більш гуманної й спрямованою на захист інтересів дебітора - для різних типів клієнтів банку готуються різні програми погашення боргу. Все більше неплатникам дзвонити не колектори, а ввічливі менеджери, й пропонують конструктивні шляхи вирішення проблеми. Наприклад, при судовому рішенні на 65 000 грн, Приватбанк погодився списати кредит за 8 500 грн з підписанням договору про списання.
Договір про реструктуризацію - це реальний шанс поправити матеріальне становище без банкрутства, але тільки в тому випадку, якщо позовна давність відсутня. Якщо строк позовної давності вичерпаний – новий договір з Приватбанком його перерве.
Як правильно використовувати позовну давність на благо відповідача?
Позовна давність – це той певний термін, у межах якого Кредитор (Приватбанк) може звернутися до суду і вимагати стягнути у боржника свої грошові кошти (кредит).
Умови кредитування в Приватбанку припускають, що:
• Кредитний договір діє рік з дня його складання. Якщо Умови кредитування змінилися - банк зобов'язаний попередити про це клієнта. Якщо клієнт хоче розірвати угоди з кредитною організацією - він повинен це зробити протягом 12 місяців, в іншому випадку договір лонгується (автоматично продовжується).
• Договір з «Приватбанком» передбачає: щомісячні платежі для погашення, певний термін погашення, покарання за прострочені платежі, позовну давність. Ці моменти закріплені в статті 257 Цивільного Кодексу України. Зазвичай кредитна організація звертається до суду або до нотаріальної контори, не отримуючи платіжні чеки три місяці.
• Якщо договір автоматично продовжили (пролонгували) - це не означає, термін кредитного ліміту на картці тривав разом з ним. Це означає тільки те, що клієнт продовжує отримувати певні банківські послуги «Приватбанку».
• Термін дії пластикової карти вказано на ній, вона є обов’язковою частиною договору займу між банком и клієнтом.
У більшості випадків термін позовної давності - три роки, зазначені в Цивільному кодексі України. Позовна давність за неустойкам становить рік. Адвокат допоможе Вам визначити, з якого моменту починається відраховуватися давність договору і скористатися цим. Три роки можна відраховувати:
• Від дня закінчення договору.
• Від дати останнього платежу.
Дебіторові вигідний перший варіант, банку - другий: кредитна організація поспішає оголосити позичальника злісним неплатником і почати свій «відлік». Суди часто стають на бік банків, однак кредитні організації нерідко пропускають встановлені терміни, це може зіграти на руку позичальникові.