Із попередньої статті ви вже дізналися про те, що одним із перших кроків для позбавлення родичів проблем після вашої смерті є складання заповіту.

Виникає питання: "як його правильно складати і які юридичні нюанси при цьому потрібно знати?"

ЗаповітЩоб не тратити дорогоцінні хвилини вашого життя зразу відповідаю на першу частину питання. Точніше викладаю примірний зразок заповіту.

Заповіт


с. Мошни, дві тисячі дев’ятого року, березня місяця, 6 числа.

Я, Іваненко Іван Іванович, який народився 12 червня 1951 року в с. Мошни, Черкаського району Черкаської області, що мешкаю м. Черкаси, вул. Березова 6,  на випадок моєї смерті роблю таке розпорядження:

  1. Належну мене земельну ділянку (ПАЙ), що знаходиться на території Мошенської сільської ради Черкаського району та області, заповідаю своєму синові Іваненку Сергію Івановичу.
  2. Все інше рухоме та нерухоме майно, яке належить мені заповідаю своїй дружині Іваненко Іванні Іванівні.

Зміст статей 1234, 1241, 1254 Цивільного кодексу України мене нотаріусом роз’яснено.

Заповіт прочитано вголос особисто мною Іваненко Іваном Івановичем, та власноручно мною підписано в присутності нотаріуса в приміщенні Черкаської державної нотаріальної контори (м. Черкаси, вул. Леніна, 4) в 10 годин 55 хвилин.

На моє прохання заповіт виготовлено нотаріусом за допомогою загальноприйнятих технічних засобів.

Заповіт складено та підписано в двох примирниках, один з яких залишається в справах державної нотаріальної контори, а другий видається заповідачу.

Підпис _____  Іваненко Іван Іванович

6 березня 2009 року цей заповіт посвідчено мною, Перечневой А.В., державним нотаріусом Черкаської державної нотаріальної контори.

Заповіт записаний мною, нотаріусом, зі слів Іваненка Івана Івановича.

Заповіт до підписання прочитано вголос заповідачем гр. Іваненка Іваном Івановичем i власноручно підписано ним у моїй присутності.

Особу заповідача встановлено, дієздатність її перевірено.

Зареєстровано в реєстрі за № 321

Державний нотаріус ________ Підпис

Тепер друга частина питання, про нюанси.

Нюанс перший. Заповіт особа має складати та підписувати особисто. Не може бути ніякого представника та доручень для складання та підпису заповіту. Це прямо забороняє закон. Найкращий варіант – власноручно написаний заповіт. Може бути й компромісний варіант – нотаріус підготовлює заповіт на комп’ютері, а ви особисто уважно його читаєте (бажано вголос) та підписуєте. Всі інші варіанти можуть привести в подальшому до скасування вашого заповіту.

Нюанс другий. При складанні заповіту потрібно враховувати все майно. Бо те майно, яке не буде вказано в заповіті може стати причиною спадкових спорів. При цьому варто перерахувати конкретно яке майно і кому ви заповідаєте. Виключенням може бути той випадок, коли ви все своє майно заповідаєте одній особі. Тоді не обов'язково вказувати, яке саме майно.

Нюанс третій. При складанні заповіту враховуйте інтереси непрацездатних родичів. Про це ви можете прочитати в попередній статті.

Нюанс четвертий. Ви (мається на увазі та особа, яка складає заповіт) маєте право покласти на особу, яка отримає від вас у спадок майно, обов'язок надати іншій особі право користуватися майном. Трохи заплутано. Спробуємо розібратися на прикладі. Ви передаєте в спадок квартиру коханці. Але зобов'язуєте її надати право проживання в цій квартирі своєму синові. Тобто квартира належить коханці, але проживати в ній може й син. Навіть більше, таке право за сином залишається і тоді, коли коханка продасть квартиру комусь іншому.

Нюанс п’ятий. Де оформити заповіт? Його можна оформити у сільській раді, державному та приватному нотаріусі. Питання як завжди в ціні та якості послуги. В сільській раді заповіт можна оформити за декілька гривень. В державного нотаріуса за декілька десятків гривень. У приватного за декілька сотень гривень.

Розкажу те, що стосується сільської ради. Не дуже їм довіряю. Спробуйте самі подумати: які юридичні знання можуть бути у секретаря сільської ради, що закінчила швейний технікум? Можна погодитися на затвердження заповіту в сільській раді тоді, коли сам заповіт складається із одного або двох пунктів.

Наприклад, ви все своє майно заповідаєте синові. Все зрозуміло й чітко. Проте, коли майна у вас багато, а родичів, бажаючих отримати це майно ще більше – краще піти до нотаріуса. До якого нотаріуса (приватного чи державного) ви дізнаєтеся в наступних статтях.

Back to top