Балістика судова – розділ криміналістики, що вивчає технічні питання, які виникають при розслідуванні злочинів, пов'язаних із застосуванням (а також з носінням, зберіганням, виготовленням та збутом) вогнепальної зброї та боєприпасів до неї.

Об'єкти вивчення судової балістики: ручна вогнепальна зброя та її частини, стріляні гільзи та інші компоненти спорядження патронів, вогнепальні пошкодження (сліди дії снаряда, полум'я, порохових газів) та інші явища, що супроводжують постріл (відкладення кіптяви, металів, мастила ствола зброї і т. д.), інструменти та матеріали, використані для виготовлення зброї та боєприпасів.

Конкретні завдання судово-балістичної експертизи: визначення приналежності предметів до вогнепальної зброї та боєприпасів; визначення роду, виду, групи (системи, конструкції, моделі, зразка) вогнепальної зброї та боєприпасів, їх технічного стану (справності, придатності до стрільби); ототожнення по слідах на снарядах та гільзах конкретного екземпляру вогнепальної зброї, використаного при вчиненні злочину; встановлення обставин, пов'язаних з виробництвом пострілу (відстань, напрям пострілу, черговість, давність, взаємне положення потерпілого, зброї і особи яка стріляла у момент пострілу), і т. ін.

При проведенні судово-балістичних досліджень використовуються методи, засновані на новітніх досягненнях хімії, фізики, комп'ютерної графіки та інших природно-технічних наук (спектральний, рентгеноструктурний, молекулярний, хроматографічний аналізи тощо), а також фотографія, мікроскопія, мікрофотографія, дослідження в ультрафіолетових і інфрачервоних променях і т. ін. У судово-балістичній експертизі застосовуються також математичні й кібернетичні методи.

Back to top