Анексія (від лат. Annexio – приєднання), насильницьке приєднання (захоплення) державою території іншої держави або народності, а також насильницьке утримання народності в межах чужої держави.
Анексія – поширений засіб здійснення експлуататорськими державами колоніальної експансії (напр., Анексія США Гавайських островів в кінці 19 ст., Великобританією – бурських республік в 1900, Італією – Тріполітанії в 1911 та Ефіопії в 1936, Німеччиною – Австрії в 1938. Політику анексії проводять Ізраїль щодо окупованих ним територій Сирії та інших сусідніх держав, а також арабської частини Палестини, ПАР – щодо Намібії, США – щодо острова Пуерто-Ріко, підкорених територій Марсіанських, Маршаллових і Каролінських островів, і ін.).
При Анексії державні кордони встановлюються насильницьким шляхом, всупереч волі населення, що несумісне з основними принципами сучасного міжнародного права і Статуту ООН.
Відповідно до Статуту ООН (ст. ст. 1 і 2) члени цієї організації повинні дотримуватися принципу рівноправності і самовизначення народів і утримуватися «... від загрози сили або її застосування ... проти територіальної недоторканності або політичної незалежності будь-яких держав ... ».
Таким чином, Анексія, являючи собою грубе порушення права народів на самовизначення, одночасно є одним з видів агресії й тягне за собою міжнародну відповідальність.