АВАРІЯ (італ. avaria, від араб. Авар - пошкодження, збиток) у морському праві, збитки і витрати, викликані будь-якою морською небезпекою (аварія загальна і приватна). Аварією визнаються збитки, понесені внаслідок вироблених свідомо і розумно надзвичайних витрат або пожертвувань з метою порятунку судна, фрахту і перевізного вантажу від спільної для них небезпеки. До загальної аварії належать, зокрема, збитки, викликані викиданням за борт вантажу або приналежностей судна, збитки, завдані судну або вантажу під час гасіння пожежі на судні.
Загальна аварія зачіпає майнові інтереси судновласника-перевізника (збереження судна) і вантажовласника (збереження вантажу), фрахт може бути предметом інтересу як того, так і іншого. Мета полягає в правильному розподілі пов'язаних з аварією витрат. Що ж до майнової відповідальності винних осіб, то вона визначається нормами, що регулюють договір морського перевезення вантажів або відповідальність за зіткнення суден.
У міжнародному торговому мореплаванні відносини, що виникають у зв'язку із загальною аварією, регулюються Йорк-Антверпенськими правилами (в редакції 1974 або 1950 р.р.), які застосовуються виключно за згодою сторін, що включається в договір морського перевезення. У річковому судноплавстві поняття загальної аварії застосовується на Рейні та Дунаї.