На жаль, багато статей написано на дану тему, але значна кількість працівників все ще працює неофіційно або має неправильне оформлення при працевлаштуванні. Часто працівники не знають правильної процедури прийняття на роботу. Хоча це не є їхнім безпосереднім обов'язком, важливо знати свої права та законодавчі нюанси, щоб не опинитись в статусі неофіційного працівника. Тому ми вважаємо за необхідне нагадати про безпосередні права працівників при працевлаштуванні, пояснити наслідки неофіційного працевлаштування та як захистити себе, якщо ви все ж працюєте неофіційно.


Варто зазначити, що офіційне працевлаштування гарантує працівникам здорові та безпечні умови праці, оплачувані відпустки та лікарняні, мінімальні гарантії оплати праці та інші передбачені трудовим законодавством умови праці, правові, економічні та соціальні гарантії. Все це відсутнє у неофіційних працівників.


Що варто знати про працевлаштування?


Порядок кадрових дій при прийнятті на роботу має велике значення, оскільки від цих дій залежить офіційне прийняття працівника на роботу.


При укладанні трудового договору працівник повинен надати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку (якщо вона є) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а в певних випадках - документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров’я, військово-обліковий документ та інші необхідні документи.


З свого боку роботодавець видає наказ (розпорядження) про прийняття на роботу та повідомляє територіальні податкові органи про прийняття працівника на роботу.


Важливо пам'ятати! Крім того, може укладатися письмовий трудовий договір з працівником. Проте видача наказу (розпорядження) про прийняття все одно є обов'язковою. Працівника ознайомлюють з цим документом під підпис, а він зберігається в його особовій справі. Рекомендується зробити копію наказу або зробити його фотографію.


При укладанні трудового договору працівник, який приймається на роботу вперше, має право вимагати оформлення трудової книжки.

Mayorov V1

 

Фізична особа-підприємець __________

ПІП____________

Представник: Майоров Василь Олександрович
04071, м. Київ, пров. Хорива 4
Номер телефону: 063-595-87-10
Електронна пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

ЛИСТ-ВИМОГА

 

1.
19.11.2022 року ____(ІПН: ____)влаштувався на роботу до Фізичної-особи підприємця ____ (РНОКПП: ____) на посаду водія категорії В (вантажний транспорт). Виконувана ним робота була пов’язана із розвозкою товарів до клієнтів, завантаження товарів на складі (фасадна дерев’яна дошка, метало-профіль, метало-черепиця).


Варто зазначити, що хоч ____ Д.В. і влаштовувався на роботу до ФОП Вороніна К.А., проте безпосереднім керівником з яким велися всі розмови стосовно розміру заробітної плати, умов праці та будь-яких інших робочих моментів був батько останньої, а саме _______.


При працевлаштуванні сторони дійшли згоди, що місячна заробітна плата ____ Д.В. в період з листопада 2022 року по березень 2023 року буде становити 7 000,00 (сім тисяч) гривень, починаючи з березня 2023 року заробітна плата мала бути підвищена до 8 000,00 (вісім тисяч) гривень.


Зазначаємо, що в період з листопада 2022 року по квітень 2023 року, ____ Д.В. сумлінно виконував покладені на нього обов’язки, однак ФОП ____в свою чергу не виконала в повній мірі свій обов’язок щодо сплати заробітної плати.


Розрахунок несплаченої заробітної плати є наступним:


• за листопад 2022 року ____ Д.В. отримав заробітну плату в розмірі 1500,00 гривень (обіцяно було 7000,00 гривень);
• за грудень 2022 року ____ Д.В. отримав заробітну плату в розмірі 1500,00 гривень (обіцяно було 7000,00 гривень);
• за січень 2023 року ____ Д.В. отримав заробітну плату в розмірі 1500,00 гривень (обіцяно було 7000,00 гривень);
• за лютий 2023 року ____ Д.В. отримав заробітну плату в розмірі 2000,00 гривень (обіцяно було 7000,00 гривень);
• за березень 2023 року ____ Д.В. отримав заробітну плату в розмірі 2000,00 гривень (обіцяно було 8000,00 гривень);
• за квітень 2023 року ____ Д.В. отримав заробітну плату в розмірі 2000,00 гривень (обіцяно було 8000,00 гривень).


Таким чином, на момент подання цієї вимоги, у ФОП ____існує заборгованість перед ____ Д.В., яка виникла в результаті несплати заробітної плати та в загальному розмірі становить – 33 500,00 (тридцять три тисячі п’ятсот) гривень.

Відповідно до статті 115 КЗпП заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

 

2.
Звертаємо увагу, що позапланові заходи державного нагляду (контролю) здійснюються у порядку, встановленому Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V.


У період дії воєнного стану позапланові заходи державного нагляду (контролю) здійснюються: за наявності підстав, визначених абзацами п’ятим, восьмим, дев’ятим, десятим частини першої статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»; за зверненням Київської міської військової адміністрації або обласної військової адміністрації; у зв’язку з невиконанням суб’єктом господарювання приписів про усунення порушень вимог законодавства, виданих після 1 травня 2022 року.


Водночас, абзацами п’ятим, восьмим, дев’ятим, десятим частини першої статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначені наступні підставами для здійснення позапланового заходу державного контролю: - звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров’ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності).


Щодо завданої шкоди, то як уже було зазначено вище, з боку ФОП Вороніна К.П. було завдано шкоду ____ Д.В., яка полягає у несплаті заробітної плати.

3.
Також, вважаємо за необхідне зазначити, що одним з основних принципів державного нагляду (контролю), відповідно до абзацу шостого статті 3 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» є об’єктивність та неупередженість здійснення державного нагляду (контролю), неприпустимості проведення перевірок суб’єктів господарювання за анонімними та іншими безпідставними заявами, а також невідворотності відповідальності осіб за подання таких заяв.


Відповідно до статті 265 КЗпП юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі: фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час або за трудовим договором з нефіксованим робочим часом у разі фактичного виконання роботи протягом усього робочого часу, установленого на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків - у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.


Відповідно до частини 3 статті 41 КУпАП фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), допуск до роботи іноземця або особи без громадянства та осіб, стосовно яких прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо надання статусу біженця, на умовах трудового договору (контракту) без дозволу на застосування праці іноземця або особи без громадянства - тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, фізичних осіб - підприємців, які використовують найману працю, від п`ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.


Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96 затверджено Положення про Державну службу України з питань праці (далі - Положення № 96).


Згідно із пунктом 1 Положення №96 Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.


Згідно із підпунктами 6, 9 пункту 4 Положення № 96 Держпраці відповідно до покладених на неї завдань, у тому числі, здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, зайнятість населення в частині дотримання прав громадян під час прийому на роботу та працівників під час звільнення з роботи; використання праці іноземців та осіб без громадянства; наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця; дотримання прав і гарантій стосовно працевлаштування громадян, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню; провадження діяльності з надання послуг з посередництва та працевлаштування.


Таким чином, стаття 265 КЗпП України та частини 3 статті 41 КУпАП передбачено відповідальність для юридичної особи, яка використовує найману працю, у вигляді штрафу, за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту).


За недопущення до проведення інспекційного відвідування з питань виявлення неоформлених працівників та зарплати «у конвертах» штраф - 16 мінімальних заробітних плат (96 тис.грн.).

Фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), допуск до роботи іноземця або особи без громадянства без дозволу на застосування праці іноземця або особи без громадянства карається штрафом від 500 до 1000 НМДГ (від 8,5 тис.до 17 тис. грн).

У разі повторного вчинення порушення протягом року - штраф від 1000 до 2000 НМДГ (від 17 тис.до 34 тис. грн).

Також, в діях громадянки ____ вбачаємо склад кримінального правопорушення передбаченого ст. 172 КК України - інше грубе порушення законодавства про працю.

Стаття 172. Грубе порушення законодавства про працю

1. Незаконне звільнення працівника з роботи з особистих мотивів чи у зв’язку з повідомленням ним як викривачем про вчинення іншою особою корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення, інших порушень Закону України "Про запобігання корупції", а також інше грубе порушення законодавства про працю -

караються штрафом від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, або виправними роботами на строк до двох років.

4.
Що стосується автотранспортної пригоди, яка сталася 14.12.2022 року під час виконання ____м Д.В. завдання керівництва щодо перевезення товару, в результаті якої було пошкоджено транспортний засіб «Газель».


Зазначаємо, що після цієї автотранспортної пригоди громадянкою ____ Каріною Андріївною та громадянином ____ в телефонному режимі, а також при особистих зустрічах відносно ____ Д.В. вчиняється психологічний тиск та погрози з вимогою повернення коштів за ремонт транспортного засобу «Газель» в розмірі 92 000,00 (дев’яносто дві тисячі) гривень.


Прохання Педченка Д.В. залишити його в спокої та перестати його переслідувати, родиною _____ ігноруються.


Таким чином, в діях громадянки ____ та громадянина ¬¬¬¬¬_____ вбачаємо склад кримінального правопорушення, передбачений частиною 2 статті 189 КК України – вимагання, вчинене повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою з використанням свого службового становища, або з погрозою вбивства чи заподіяння тяжких тілесних ушкоджень, або з пошкодженням чи знищенням майна, або таке, що завдало значної шкоди потерпілому.


Основним безпосереднім об'єктом вимагання є право власності, тобто грошові кошти в сумі 92 000,00 (дев’яносто дві тисячі) гривень, а його додатковими обов'язковими об'єктами виступають психічна та фізична недоторканість особи, й особиста свобода, здоров'я. Додатковими факультативними об'єктами злочину можуть бути честь, гідність, право на таємницю приватного життя та інші права громадян.


Предметом злочину може бути як майно, так і право на нього, а також будь-які дії майнового характеру. Особливістю предмета вимагання є те, що ним може бути не тільки майно, яке на момент посягання знаходиться у потерпілого, а й майно, яке перебуває в цей момент у фактичному володінні винного (одержане ним у борг, на зберігання, для ремонту тощо). Володіючи певною річчю, вимагач може зажадати від її власника не пред'являти претензій до її повернення. Відтак майно як предмет вимагання відрізняється від предмета інших посягань на власність.


Отже, з об'єктивної сторони дії громадянки ____ та громадянина _____ характеризуються двома взаємопов'язаними діями: 1) пред'явленням майнової вимоги; 2) погрозою застосування насильства, знищення або пошкодження майна, заподіяння іншої шкоди.


Санкція частини 2 статті 189 КК України передбачає позбавлення волі строком від трьох до семи років.
На підставі вищезазначеного та керуючись нормами чинного законодавства

ВИМАГАЄМО:

1. В терміні 7 днів від дня отримання вимоги сплатити на користь ____ (ІПН: ____) на рахунок в банку АТ "УНІВЕРСАЛ БАНК" UA______ заборгованість, яка виникла в результаті несплати заробітної плати та в загальному розмірі 33 500,00 (тридцять три тисячі п’ятсот) гривень, за період праці з листопада 2022 року по квітень 2023 року.
2. Припинити переслідування та вимагання сплати коштів у ____ Дмитра Вікторовича (ІПН: ____) за ремонт транспортного засобу «Газель».

В випадку ігнорування вимоги залишаємо за собою право звернення із відповідними заявами до контролюючих органів у сфері праці та правоохоронних органів з метою захисту прав та законних інтересів ____

У разі несплати належної суми протягом встановленого терміну також будемо змушені скласти позов до суду, що призведе до значних додаткових витрат Вами, у тому числі судових витрат та витрат на правову допомогу.

 

Back to top