Обмежувальний припис - це правовий засіб, який застосовується для захисту від домашнього насильства. Обмежувальний припис може бути виданий судом або органом поліції.

Законні підстави для видачі обмежувального припису

Відповідно до статті 20 Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству", обмежувальний припис може бути виданий, якщо є ознаки домашнього насильства.

Ознаками домашнього насильства є:

- Фізичне насильство, тобто умисне заподіяння фізичного болю або тілесних ушкоджень;

- Психологічне насильство, тобто умисне вчинення дій чи бездіяльності, які спрямовані на умисне приниження людської гідності та створення небезпечної, ворожої чи образливої атмосфери;

- Економічне насильство, тобто умисне позбавлення житла, їжі, одягу, засобів до існування, іншого майна або коштів;

- Сексуальне насильство, тобто будь-які дії сексуального характеру, вчинені без згоди особи.

Mayorov V1


Крок 1. Збір документів

Для того, щоб звернутися до суду або поліції з клопотанням про видачу обмежувального припису, необхідно зібрати наступні документи:

Копиї документів, що підтверджують особу заявника та потерпілого;
Докази, що підтверджують наявність ознак домашнього насильства.


Крок 2. Складання клопотання

Клопотання про видачу обмежувального припису подається до суду або поліції за місцем проживання заявника. Клопотання можна скласти самостійно або звернутися до адвоката.

У клопотанні необхідно вказати такі відомості:

- Прізвище, ім'я та по батькові заявника та потерпілого;
- Дата та час вчинення домашнього насильства;
- Опис домашнього насильства;
- Докази, що підтверджують наявність ознак домашнього насильства;
- Прохання про видачу обмежувального припису.

Крок 3. Подання клопотання до суду або поліції

Клопотання про видачу обмежувального припису подається до суду або поліції в письмовій формі. Клопотання можна подати особисто, надіслати поштою або через електронний кабінет.

Крок 4. Розгляд клопотання судом або поліцією

Після надходження клопотання до суду або поліції, суд або поліція розглядає його протягом 24 годин.

Крок 5. Видача обмежувального припису

Якщо суд або поліція встановить наявність ознак домашнього насильства, то він або вона видає обмежувальний припис.

Крок 6. Винесення рішення суду або постанови поліції

Суд або поліція виносить рішення або постанову про видачу обмежувального припису. Рішення або постанова є обов'язковими для виконання.

Рекомендації

Якщо ви вирішили звернутися до суду або поліції з клопотанням про видачу обмежувального припису, то рекомендується звернутися до адвоката. Адвокат допоможе вам правильно скласти клопотання, зібрати необхідні докази і представити ваші інтереси в суді або поліції.

Додаткова інформація

Обмежувальний припис може бути виданий на строк від 1 до 6 місяців.

Обмежувальний припис може передбачати такі заходи:

- заборону на відвідування потерпілого;
- заборону на спілкування з потерпілим;
- заборону на розшук потерпілого;
- заборону на зберігання, придбання та носіння зброї;
- зобов'язання відшкодувати завдану потерпілому шкоду.


Обмежувальний припис може бути оскаржений у апеляційному порядку.


Важливо пам'ятати, що обмежувальний припис є ефективним правовим засобом захисту від домашнього насильства.

 

Ірпінський міський суд Київської області
08200, м. Ірпінь, вул. Мінеральна, 7

Заявник:_____________

Заінтересована особа:______________

 

 

Заява
про видачу обмежувального припису

Між мною, _____, та громадянином _____був зареєстрований шлюб 08.05.2018 року µ.

Під час шлюбу була народжена спільна дитина – ___________

Під час шлюбу я неодноразово потерпала від психологічного та фізичного насильства зі сторони _____, зокрема образ нецензурними словами, погрозами побиттям, застосовуванням фізичної сили, знущаннями тощо. Неодноразово такі дії _____підтримувались його сім’єю – матір’ю та батьком, в мою сторону.


15 лютого 2023 року з вище вказаних причин шлюб було розірвано в судовому порядку рішенням Вінницького міського суду Вінницької області та залишено без змін рішенням Вінницького апеляційного суду (справа № _____) з причин вище вказаних.
На даний момент ми продовжували спілкування з метою виконання батьківських обов’язків. Однак здійснення психологічного насилля в мою сторону не припиняється.


25.08.2021 року щодо мене на моєї дитини, _____, було здійснене психологічне та фізичне насилля у вигляді утримання дитини без його волі. А також населення мені фізичних ушкоджень при спробі його забрати. Заяву до поліції щодо побиття не подавала, так як це могло зашкодити психологічному здоров’ю нашої дитини.


Від 25.08.2021 року складено протокол працівником Бучанського відділу поліції №1 ГУ НП в Київській області та взято пояснення щодо вчинення кримінального правопорушення або такого, що готується, щодо утримання дитини без його волі та створення перешкод матері щоб його забрати.


Відповідно до пунктів 3, 6, 7, 8 частини першої статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім`ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім`єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.


Особа, яка постраждала від домашнього насильства – особа, яка зазнала домашнього насильства у будь-якій формі. Кривдник – особа, яка вчинила домашнє насильство у будь-якій формі.


Згідно пункту 14 статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» психологічне насильство – форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров`ю особи.


Згідно пункту 17 статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» фізичне насильство - форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.


Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та про¬тидію домашньому насильству» - обмежувальний припис стосовно кривдника - встановлений у судовому порядку за¬хід тимчасового обмеження прав чи покладення обов'язків на особу, яка вчинила домашнє насильство, спрямований на забезпечення безпеки постраждалої особи.


В постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 12 травня 2022 року у справі № 569/11507/21 (провадження №61-3103св22) зроблено висновок, що "у постанові Верховного Суду в складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 05 вересня 2019 року в справі N 756/3859/19 (провадження №61-11564св19) зроблено висновок, що "враховуючи положення Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству", обмежувальний припис за своєю суттю не є заходом покарання особи (на відміну від норм, закріплених КУпАП та КК України), а є тимчасовим заходом, виконуючим захисну та запобіжну функцію і направленим на попередження вчинення насильства та забезпечення першочергової безпеки осіб, з огляду на наявність ризиків, передбачених вищезазначеним законом, до вирішення питання про кваліфікацію дій кривдника та прийняття стосовно нього рішення у відповідних адміністративних або кримінальних провадженнях".


Відповідно до ст.26 закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» рішення про видачу обмежувального припису приймається на підставі оцінки ризиків та у порядку визначеному Цивільним процесуальним Кодексом України. Оцінка ризиків - оцінювання вірогідності продов¬ження чи повторного вчинення домашнього насильства, на¬стання тяжких або особливо тяжких наслідків його вчинення, а також смерті постраждалої особи.


____________-вчиняє насильство наді мною протягом тривалого часу під час шлюбу та вже після його розірвання. Агресивні дії в мою сторону щоразу посилюються.


З огляду на вище викладені факти та оцінюючи його поведінку, я впевнена, що такі дії будуть продовжуватись в мою сторону, що також може призвести до тяжких наслідків, як для мене, так і для дитини, ось чому звертають до суду з заявою про видачу обмежувального припису.


Відповідно до ст. 350-1, заява про видачу обмежувального припису подається до суду за місцем проживання (перебування) особи, яка постраждала від домашнього насильства або насильства за ознакою статі, а якщо зазначена особа перебуває у закладі, що належить до загальних чи спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб, - за місцезнаходженням цього закладу.
Враховуючи вищевказане та на підставі ст..26 закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», ст. ст. 350-1 – 350-8 Цивільного процесуального кодексу України,


Прошу:

1. Прийняти та розглянути заяву _____без її участі з огляду на тимчасове віддалене місце проживання.
2. Видати обмежувальний припис, яким вжити до _____ заборону на приближення до _____, ближче, ніж на 100 метрів строком на 6 місяців.

Додатки:

 

Заявник __________________ ПІП

 

 

 

Banner - CTA V1

Back to top