IMG 0172ПРАВИЛА ПОДАЧІ ДОКАЗІВ В СУД!

Всім відомо, що звернення до суду з будь-якого питання базується на обґрунтованих доказах. Будь-яка із сторін судового процесу, доводить свої вимоги, заперечення чи міркування на певних аргументах, які мають значення для вирішення справи по суті. Дані обставини, можуть бути виражені у різних формах, наприклад таких як: письмові, речові чи електронні докази, висновки та промови  відповідних учасників судового процесу. Сторони, мають надавати інформацію, щодо конкретного доказу, оскільки при розгляді справи, суд не бере до уваги докази, що не стосуються предмета доказування або які отримані з порушенням порядку, відповідно до встановленого законом. Докази - існують для того, аби у своїй сукупності  встановити дійсність обставини справи. За багато чи за мало доказів вирішує суд, уже безпосередньо при розгляді питання.

    Слід зазначити, що обґрунтування сторін не можуть ґрунтуватися виключно на припущеннях або суд не може збирати докази  з власної ініціативи, крім випадків, коли суд має сумніви у добросовісному виконанні учасників справи їх прав та обов’язків щодо доказів.

Розглянемо більш детально, як же подаються докази

  1. Опираючись на чинне законодавство України, подання доказів до суду здійснюється сторонами чи іншими учасниками спору.
  2. Разом з позовної заявою,відзивом або письмовими поясненнями подаються і всі необхідні докази.
  3. Якщо з певних причин, з поданням письмових документів, ви не можете подати доказ, який відіграє важливу роль для розгляду справи, про це обов’язково потрібно письмово повідомити суд, із зазначення причини та дій, які було здійснено для отримання того чи іншого доказу.
  4. Для того, аби суд прийняв ваші докази, що стосуються справи, слід дотримуватись відповідного строку, який передбачений законом або судом.
  5. Всі докази, які надсилаються до суду (крім речових доказів), обов’язково направляються і сторонам судового розгляду.
  6. Якщо по деяких причинах докази були не додані до позовної заяви чи іншого документу,  ви можете подати дані докази через канцелярію суду або при самому розгляді справи, безпосередньо при засіданні (обов’язково з клопотанням про додання даних матеріалів до справи).

Згідно чинного законодавства, суд використовує такі засоби доказування:

  1. Показання свідка – це  свідок, який має інформацію щодо обставини, яка відіграє важливу роль для справи. Він викликається до суду, за клопотанням учасника справи. Заява подається або під час підготовчого засідання або до початку першого судового засідання.
  2. Письмові докази – це документи, що містять відомості про обставини справи (слід зазначити, що письмові докази, подаються до суду в оригіналі або ж відповідно засвідчена копія). Сторони, мають право подати письмові докази в електронних копіях, тільки за наявності електронного цифрового підпису. Важливо – електронна копія письмового доказу, не вважається електронним доказом. Оригінали письмових документі, повертаються стороні до набрання законної сили рішення суду за клопотанням, якщо це не впливає для подальшого розгляду справи.
  3. Пояснення третіх осіб та їх представників – це інформація людей, що отримана при допиті в суді, за їх попередньою згодою або з власної ініціативи.
  4. Електронні докази – це інформація електронного (цифрового) формату, на якій містяться дані про обставини справи. Такі дані зберігаються на картах пам’яті, мобільних телефонах, в мережі Інтернет, а також на інших пристроях, на яких зберігаються дані.  Подаються в оригіналі чи засвідченим цифровим підписом, а також можуть бути подані в паперовій формі, проте це не означає, що той чи інший предмет є письмовим доказом.
  5. Висновок експерта – це опис досліджень, що були зроблені експертом, на вимогу учасника справи або на підставі ухвали суду. Якщо експерт, на вимогу суду, відмовляється від проведення експертизи, то він несе відповідальність за відмову без поважних причин. Існують декілька видів експертиз: комісійна експертиза (експертиза проводиться у складі двох експертів з одного напрямку знань); комплексна експертиза (проводиться не менше ніж двома експертами, у різних напрямках знать у межах однієї галузі знать); додаткова та повторна експертиза (призначається в тому випадку, якщо висновок експерта є не обгрутованим або неповним чи може викликати сумніви щодо правильно висновку.)

Важливим у розгляді питання доказів, є забезпечення доказів

      Якщо сторона у справі, має припущення що засіб доказування може бути втрачений  чи отримання його в подальшому буде неможливо, тоді слід подати заяву про забезпечення доказів. Заява про забезпечення позову може подаватися як до розгляду справи так і після. У разі подання заяви до подання позовної заяви, заявник повинен подати заяву протягом десяти днів з дня його постановлення, а також здійснюється судом першої інстанції за місцезнаходженням засобу доказування. Якщо заяву подано після подання позовної заяви, тоді здійснюється судом який розглядає справу. При написанні заяви про забезпеченні доказів, слід опиратися на вимоги, які зазначені у ст.. 117 ЦПК України. Самий розгляд такої заяви відбувається за загальним порядком, не пізніше п’яти днів, з того дня, коли надійшла до суду. Судові витрати, що пов’язані із заявою про забезпечення доказів, відшкодовує особа, яка подала дану заяву до суду.

    Отже, виходячи з наведеного, слід зробити висновок, що докази – це невід’ємна частина судового процесу, які відіграють дуже важливу роль у вирішенні спору. В даній статті, висвітлено різні види доказів, проте все це читається легко, а перейшовши до практики, то виникають різні питання. Класифікація доказів досить різна і надання суду той чи інший доказ, слід чітко притримуватись вимог чинного законодавства. Адже не врахувавши всі моменти доказування, ви можете втратити цінний доказ або не правильно його обґрунтувати, в результаті чого, не зможете довести істину. Тому, для врегулювання таких питання, ви можете звернутись до нашої компанії. Ми надамо вам відповідну консультацію, допоможемо правильно подати докази та врегулювати ваше питання. Якщо у вас обмаль часу, а справа не жде, то ми зможемо вирішити це питання швидко та якісно, адже від вас необхідно тільки бажання. Оскільки вибраний правильно предмет доказування у цивільній справі, дозволяє визначити дуже багато фактів, які необхідні для успішного виконання завдань, які вирішуються судом.

 

Майоров Василь, адвокат, к.ю.н. - 073-073-60-60

Або отримайте юридичну консультацію в коментарях до цієї статті

Banner - CTA V1

Back to top