IMG 0172Виконавчий напис нотаріуса - це частково правомірний з точки зору законодавства спосіб стягнення в боржника кредитних коштів. Наша стаття розповість, як саме оформлюється нотаріальна постанова, як банки представляють нотаріусам неправдиві або неповні дані та як борг збільшується вдвічі, втричі або багаторазово, та як скласти заяву про визнання напису неправомірним. Наведемо приклад з нашої практики.

На підставі документації, поданої «Комерційним банком» (назва кредитної організації змінено з етичних причин), нотаріус за три дні оформив виконавчий напис. Нотаріальна контора не дуже вникала в суть питання й вивела заборгованість сумою 5 000 000 гривень, а за свої послуги вона отримала близько 1 800 000 гривень. Борг дебітора по кредитній картці дебітора складається з:

• «Тіла кредиту» - 1 800 000 гривень.
• Комісій і пенею - 900 000 гривень.
• Штрафів - 1 200 000 гривень.
• Відсотків - 1 200 000 гривень.

Mayorov V1 1 ua

Банк представив нотаріальній конторі певні документи. Даний список встановлюється Кабінетом Міністрів України. Це в обов’язковому порядку повинні бути:

• Оригінал двостороннього кредитного договору між позичальником і «Комерційним банком».
• Виписки з рахунку дебітора з позначками про те, що борг не був стовідсотково погашений.
• Чітко зазначені терміни погашення заборгованості.

Як бачите, знаючи певні фінансові механізми, можна 1 800 000 перетворити в майже 5 млн. гривень. У відношенні клієнта нашого порталу почалося виконавче переслідування: «Комерційний банк» звернувся в приватну організацію. Копія виконавчого напису нотаріуса була видана на руки неплатникові у відповідь на вимогу його адвоката. Наш юрист анулював цей документ у суді, довівши його неправомірність й нездійсненність.

Теоретично, виконавчий напис нотаріуса покликаний захищати права кредитної організації на підставі 18-ї статті Цивільного Кодексу. А практично права та інтереси позичальника порушуються. 87-а стаття, що стосується нотаріату, вимагає від нотаріуса сумлінного, вдумливого та всебічного аналізу документів, але в реальності цього частіш за все не відбувається.

Адже кредит повинен бути:

• Безперечним (88 стаття). Завдання клієнта в нашому випадку - поміняти статус боргу й довести, що сума нереальна, неадекватна, «роздута» й має бути оскарженою.
• Не простроченим. У банку є рівно три роки на те, щоб розшукати дебітора й пред'явити йому претензію. Позовна давність у відносинах «банк - підприємство, фірма, організація» триває лише рік.

Виконавчий напис нотаріуса викладений одним документом або в форматі «документ + додатковий бланк або таблиця». У нашому випадку, документ був підписаний невідомою особою, до нього не додавався оригінал кредитного договору, терміни стовідсоткового погашення були відсутні. Адвокат довів, що без аналізу необхідного мінімуму документів виконавчий напис оформляти заборонено законодавством. До того ж борг є нереальним: пені, штрафи й неустойки мають лише рік позовної давності, після вони не нараховуються.

Таблиця, що додавалася до документа, не містила таких важливих даних:
1. Дата останнього щомісячного платежу. Неможливо було зрозуміти, коли у дебітора в особі нашого клієнта почалися проблеми з обслуговуванням кредиту по картці.
2. Дата закінчення кредитного договору.
3. Факт надсилання офіційних листів з попередженнями й претензіями. Незрозуміло, що стало «точкою відліку» позовної давності кредитного договору.

Нотаріус в нашому випадку порушив кілька статей Цивільного Кодексу, виписуючи постанову (87-ую, 88-ую, деякі інші). Він не дотримався переліку необхідних документів й не перевірив борг на предмет реальності. Саме цей напис нотаріуса, як і багато йому подібних, був визнаний нездійсненим. Справу було виграно, позовна заява була задоволеною.

Примірник виконавчого напису

napis пример

 

Banner - CTA V1

Back to top