Підстави зміни прізвища дитини її батьками зазначені в статті 148 Сімейного кодексу України (далі - СК України), а саме:

У випадку зміни прізвища обома батьками дитини, яка ще не досягла семи років, прізвище дитини також змінюється.

У разі зміни прізвища обома батьками дитини, яка досягла семи років, прізвище дитини змінюється за її згодою.

Якщо один із батьків бажає змінити прізвище дитини, також може бути врахована згода обох батьків і дитини, яка вже виповнила сім років.

За заявою батьків або одного з них, у випадках, коли другий батько помер, оголосився померлим, визнаний недієздатним, безвісно відсутнім, прізвище дитини, яка ще не досягла чотирнадцяти років і якій під час реєстрації народження було присвоєне прізвище одного з батьків, може бути змінено на прізвище іншого батька.

У разі конфлікту одного з батьків щодо зміни прізвища дитини, суперечка між ними може бути вирішена органом опіки та піклування або через судовий процес. У цьому рішенні беруться до уваги виконання батьками своїх обов'язків стосовно дитини, а також інші обставини, які відображають інтереси самої дитини.

Згідно зі статтею 145 Сімейного кодексу України, прізвище дитині присвоюється при реєстрації акту про народження. Процедуру реєстрації прізвища для дитини виконують відділи державної реєстрації актів цивільного стану за наявності згоди обох батьків. У випадку, коли один з батьків або обидва втрачають батьківські права, така згода вже не потрібна, оскільки вони втрачають особисті немайнові права на дитину і звільняються від обов'язків стосовно її виховання (згідно з частиною першою статті 166 Сімейного кодексу України).

Прізвище присвоюється дитині на все життя. Однак закон, зокрема стаття 148 СК України, передбачає зміну прізвища дитини за наступних умов:

Зміна прізвища дитини може відбутися в наступних випадках:

Коли обидва батьки дитини змінили своє прізвище.

Коли один з батьків змінив своє прізвище.

Коли було визнано в добровільному порядку батьківство.

Коли при реєстрації народження дитини присвоєно прізвище без урахування побажань одного або обох батьків.

Коли батьки зареєстрували шлюб після народження дитини і при реєстрації шлюбу мати взяла прізвище чоловіка.

При визнанні батьківства у разі смерті матері, оголошення її померлою, визнання недієздатною, безвісно відсутньою або позбавленою батьківських прав.

При виправленні відомостей щодо батька дитини (за його бажанням).

Коли дружина або чоловік зберегли дошлюбні прізвища при реєстрації шлюбу, а потім обрали прізвище одного із них як спільного прізвища або приєднання до свого прізвища другого з подружжя.

У випадку зміни прізвища дитині слід дотримуватися законів про повагу до дитини. Для зміни прізвища дитини, яка досягла певного віку, потрібна її згода. Без згоди дитини прізвище можна змінити до семи років.

Важливо: Дитина, яка досягла 16 років, має право на власний розсуд змінити своє прізвище, ім'я, та (або) по батькові (згідно зі статтею 295 Цивільного кодексу України).


Вирішення питання в добровільному порядку
Куди звертатися

Згідно з пунктом 1.1 розділу 1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх відновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5 (далі - Правила), внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у таких випадках, передбачених чинним законодавством:

→ Громадяни України, які проживають на тимчасово окупованій території України, мають право звертатися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за межами цієї території на свій вибір.

→ Громадяни України, які переселилися з тимчасово окупованої території України, також мають право звертатися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану на свій вибір.

→ Громадяни України, а також іноземці і особи без громадянства, які проживають за кордоном, мають можливість звертатися до дипломатичного представництва або консульської установи України.

→ Іноземці та особи без громадянства, які законно перебувають в Україні, можуть звертатися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання або за місцем зберігання першого примірника актового запису.

Перелік необхідних документів

Заява батьків щодо виправлення (зміни) прізвища або імені дитини в актовому записі про її народження (додаток 5 до Правил) у зв'язку з тим, що при реєстрації народження дитині присвоєно прізвище або ім'я без урахування побажань обох або одного з батьків, приймається відділами державної реєстрації актів цивільного стану не пізніше одного року з дня народження, а заява про виправлення власного імені дитини у зв'язку з тим, що вона фактично має власне ім'я, відмінне від зазначеного в актовому записі про її народження, - до досягнення нею 14-річного віку (пункт 2.10 розділу 2 Правил). Спір між батьками щодо виправлення (зміни) прізвища або власного імені дитини у цьому випадку вирішується органом опіки та піклування або судом. В інших випадках зміна прізвища дитини строком не обмежена.

Заява про зміну прізвища дитини подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника. Вона має бути заповнена чітко, і в ній мають міститися вичерпні відповіді на всі питання.

Відділ державної реєстрації актів цивільного стану не має права відмовити громадянину у прийнятті та розгляді заяви про внесення змін до актового запису.

Разом із заявою про внесення змін до актових записів цивільного стану (у тому числі про зміну прізвища), заявник подає:

паспорт або паспортний документ;
свідоцтва про реєстрацію акта цивільного стану, в яких містяться відомості, що підлягають зміні;
інші документи, необхідні для розгляду заяви і вирішення питання по суті.
Якщо актовий запис про народження дитини, до якого потрібно внести зміни, знаходиться в іншому відділі державної реєстрації актів цивільного стану, відділ, який прийняв заяву, має затребувати його копію.

Підстави для внесення змін в актові записи цивільного стану:

 

рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану;

постанова адміністративного суду;

висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану або дипломатичного представництва чи консульської установи України;

заява про визнання батьківства (додаток 3 Правил);

заява матері, яка не перебуває у шлюбі, опікуна, піклувальника або самої повнолітньої особи щодо внесення відомостей про батька дитини, якщо вони не зазначені в актовому записі про народження відповідно до статті 135 СК України;

заява дружини або чоловіка, які зберегли дошлюбні прізвища, про обрання прізвища одного з них як спільного прізвища або про приєднання до свого прізвища прізвища другого з подружжя згідно із статтею 53 СК України;

заява про зміну прізвища малолітньої дитини обох батьків у разі зміни прізвища одного з них та згода дитини, яка досягла семи років, згідно з частиною третьою статті 148 СК України за формою, наведеною в додатку 5;

заява про зміну прізвища малолітньої дитини обох батьків або одного з них, якщо другий помер, оголошений померлим, визнаний недієздатним або безвісно відсутнім, та згода дитини віком від семи до чотирнадцяти років, якій при державній реєстрації народження присвоєне прізвище одного з батьків, згідно з частиною четвертою статті 148 СК України за формою, наведеною в додатку 5;

актовий запис про зміну імені. Цей актовий запис є підставою: для зміни прізвища батьків в актовому записі про народження малолітніх дітей у разі зміни їх прізвища з дотриманням вимог статті 148 СК України; для зміни імені батька та по батькові дитини в актовому записі про народження малолітньої дитини у разі подання батьками заяви про зміну по батькові дитини;

актовий запис про шлюб та розірвання шлюбу. Ці актові записи є підставою для зміни прізвищ батьків (одного з них) в актовому записі про народження малолітньої дитини при умові одночасної зміни прізвища дитини;

рішення органу опіки та піклування, оформлене розпорядженням районної державної адміністрації чи рішенням виконавчого комітету про зміну прізвища малолітньої дитини відповідно до частини п'ятої статті 148 СК України;

в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству України (пункт 2.13. розділу 2 Правил).

 

Строки розгляду питання

Відповідно до пункту 1.10 розділу 1 Правил, заява про внесення змін до актових записів цивільного стану розглядається у строк, що не перевищує трьох місяців, з дня подання відповідної заяви до відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

У разі наявності обґрунтованих причин цей строк може бути продовжений за письмовим дозволом керівника відділу державної реєстрації актів цивільного стану управління державної реєстрації міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України (за місцем їх подання), проте не більше ніж на три місяці.

Питання про внесення змін до актових записів цивільного стану розглядаються дипломатичним представництвом або консульською установою України у строк не пізніше шести місяців з дня подання відповідної заяви.

Після внесення змін до актового запису цивільного стану, заявнику надається повторно свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану. На цьому свідоцтві розміщується печатка "Повторно". Свідоцтво про державну реєстрацію, яке було надане заявником для внесення змін, анулюється та знищується відповідно до установленого порядку (пункт 2.22. розділу 2 Правил).

 

Banner - CTA V1

Back to top