Закон України суворо регулює та регламентує взаємовідносини «кредитна організація-позичальник» та передбачає ряд законних методів стягнення боргів. Не порушують Конституцію України такі шляхи повернення фінансових коштів кредитної організації:


• Судовий - постановою даної інстанції.


• За допомогою виконавчого напису нотаріуса. Правда, фахівці зазначають: сам по собі цей метод являється законним, неправомірним є ставлення нотаріусів до оформлення напису. Нотаріальні контори не вникають в документи, надані банком, не аналізують кредитну ситуацію дебітора, легко погоджуються з нереальними вимогами кредитних організацій.
Задоволення вимог іпотекотримача за рахунок майна в іпотеці - це відносно незаконний метод отримання позичених іпотекодавцю коштів назад. Про деякі особливості даної процедури розповість ця стаття. Передача квартири, купленої в іпотеку, банку - це одна з умов отримання кредитних коштів, вона може значитися окремим пунктом кредитного договору, у вигляді попередження,тощо. Банк вважає цю умову підставою для того, щоб «переписати» вашу іпотечну квартиру на себе й зареєструвати її (нерідко на підставну фірму).

Mayorov V1 1 ua


Правова база відносин «іпотекотримач-боржник»


Статті Цивільного Кодексу 626 і 627 відзначають: кредитний договір - це добровільна угода на основі чинного законодавства, в якому беруть участь дві або більше сторін. Вона окреслює права та обов'язки учасників домовленості, при цьому умови можуть змінюватися, припинятися та скасовуватися. Стаття 628 підкреслює, що клієнт банку, який підписав договір, повністю погодився на обов'язкові умови фінансової організації й визнав, що вони не порушують закон України та принципи справедливості й здорового глузду. Обов'язковість пунктів договору захищає стаття 629.


Деякі клієнти нашого порталу задаються питанням: «Як бути, якщо позасудове врегулювання питання (вилучення квартири) було прописано дрібним шрифтом?» Адже банк отримав повне право оформити на себе квартиру в іпотеку без звернення до суду. 204 стаття ЦК України наполягає на правомірності такої поведінки банку з одного боку, і дає дебітора можливість оскаржити дії банку в суді - постанова суду припинить процес передачі квартири на будь-якій стадії, навіть в процесі торгів.
Якщо не оскаржити реєстрацію квартири на ім’я банку - він отримає право поступати з вашим майном на свій розсуд, а вам доведеться виконати свої кредитні зобов'язання. Як захищати власність від зазіхань - вирішувати вам, але ми рекомендуємо послуги нашого порталу.


Деякі банки, не отримавши два-три щомісячних платежів, оголошують клієнта «злісним неплатником», заносять його в списки аферистів, вимагають погасити заборгованість повністю й достроково. Стаття 12, що стосується іпотеки, в цьому випадку на стороні кредитної організації, але стаття 36 гарантує примирення сторін, дає можливість кредитору і боржнику зустрітися, залагодити кредитні відносини, спільно знайти способи вирішити проблему. Іноді єдиним розумним рішенням стає передача квартири банківській установі. Якщо сторони домовилися - вони заключають угоду й закріплюють її законність нотаріально. Однак таке правомірне й гуманне поводження - суто ініціатива банку, який може застосувати й примусові методи стягнення.


Договір іпотеки може містити в собі такі моменти:


• У разі нездатності дебітора обслуговувати борг його квартира, куплена в іпотеку, переходить банку на підставі договору, а не згідно рішення суду - стаття 37.
• Кредитна організація може звернутися й до суду, якщо у неї є бажання вирішити проблему законно.
• Банк має право знайти вигідного покупця на свою житлову площу й реалізувати її на підставі відповідності договору - стаття 38.
• Банк вносить квартиру до відповідного реєстру (стаття 18). Саме реєстрацію можна оскаржити в суді.


Про ці та інші моменти краще мати уявлення до підписання кредитного договору. Не впевнені, що підписуєте вигідну для себе угоду? Зверніться до нас, ми проведемо глибокий та всебічний аналіз документації, перевіримо імідж вашого банку на ринку послуг кредитування, дамо дієві рекомендації.


Вигідний договір залишає за дебітором право продати іпотечну квартиру, якщо обслуговувати кредит не представляється можливості. При грамотному підході квартира продається за ціною вище ринкової й усе залишаються у виграші.


Мораторій на стягнення єдиного житла дебітора


Квартира, придбана в іпотеку, може бути єдиним житлом боржника та його великої родини. В цьому випадку діє мораторій, оскільки кожен громадянин України має конституційне право на дах над головою. Згідно зі статтями 4 та 5 ЦК єдина житлова площу може бути запорукою, але її категорично заборонено вилучати на користь банку й реєструвати на ім'я кредитної організації. При цьому площа квартири не повинна перевищувати 140 м. кв., а приватне домоволодіння – 250 м. кв. Держава усіма силами намагається запобігти такому соціальному явищу як безпритульність.


Майте на увазі: будь-який мораторій є «кредитними канікулами», а не повним або частковим звільненням від заборгованості. Ви брали гроші в борг за принципом зворотності, а не отримували спонсорську допомогу! Банк знайде можливість відчуження у вас іншого цінного майна - рухомого, нежитлового нерухомого, акцій, «часток» у бізнесі, земельного наділу або антикваріату. Решта законів щодо вашого боргу діють відповідно до своїх же норм.


Звертайтеся! Ми допомогли багатьом нашим клієнтам вигідно продати предмет іпотеки за відмінною ціною - допоможемо й вам!

Banner - CTA V1

Back to top