Під час дії воєнного стану в Україні зросла кількість заяв про встановлення факту самостійного виховання дитини батьком. Ці заяви подаються з метою отримання соціальної допомоги, відстрочки від мобілізації або інших переваг.

У цій справі чоловік звернувся до суду з заявою про встановлення факту самостійного виховання ним сина. Він зазначив, що мати дитини виїхала за кордон і не бере участі в її вихованні.

Суди першої та апеляційної інстанцій відмовили у задоволенні заяви, вважаючи, що обоє батьків беруть участь у вихованні дитини.

Чоловік подав касаційну скаргу, в якій стверджував, що мати дитини фактично усунулася від виховання дитини.

Колегія суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду вказала, що встановлення факту самостійного виховання дитини батьком може бути пов'язане з отриманням соціальної допомоги або відстрочки від мобілізації. У цих випадках такі справи підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Однак у цій справі батьки дитини уклали договір, відповідно до якого мати також бере участь у вихованні дитини. Тому заявлені вимоги не є спором, а пов'язані зі здійсненням особистих немайнових чи майнових прав. Такі справи підлягають розгляду в порядку окремого провадження за правилами цивільного судочинства.

Велика Палата Верховного Суду прийняла справу до розгляду для вирішення виключної правової проблеми щодо предметної юрисдикції справ про встановлення факту самостійного виховання дитини батьком.

У рішенні Великої Палати Верховного Суду, яке буде ухвалено, має бути визначено, чи підлягають такі справи розгляду в порядку цивільного або адміністративного судочинства. Це рішення матиме важливе значення для формування єдиної судової практики та забезпечення прав громадян.

Ось основні висновки, які можна зробити з цього тексту:

  • Під час дії воєнного стану в Україні зросла кількість заяв про встановлення факту самостійного виховання дитини батьком.

  • Ці заяви можуть бути пов'язані з отриманням соціальної допомоги, відстрочки від мобілізації або інших переваг.

  • У деяких випадках такі справи підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, а в інших - в порядку цивільного судочинства.

  • Велика Палата Верховного Суду прийняла справу до розгляду для вирішення виключної правової проблеми щодо предметної юрисдикції таких справ.

Banner - CTA V1

Back to top