ЗАКОНОПРОЕКТ, А САМЕ:


- мобілізаційні повноваження делеговано органам місцевого самоврядування та місцевим адміністраціям;


- військово-транспортний обов'язок поширено на фізичних осіб, які зареєстровані як ФОПи;


- інформацію по транспортним засобам тепер буде надавати не лише МВС, а і Мінрозвитку громад (водний транспорт), ДСУ з безпечності харчових продуктів (трактори, с/г техніка, дорожньо-будівельні машини);


- транспортні засоби, призначені для доукомплектування ЗСУ та які перебувають на обліку у ТЦК, заборонено переводити у інші регіони та за межі України, відчужувати, передавати у заставу тощо.


- планування та мобілізаційне розгортання тощо, яке раніше реалізовувалося Міністерством оборони через Генштаб - планується реалізовувати Міністерством оборони через Головнокомандувача.


- місцеві органи виконавчої влади,органи місцевого самоврядування тепер будуть "забезпечувати" прибуття мобілізованих (раніше "організовували").


- громадяни - зобов'язані будуть реєструвати електронний кабінет, уточнювати свої облікові дані абоособисто, або через цей кабінет, або через ЦНАПи. Все - у Порядку встановленому КМУ (порядку ще немає).


- уточнити свої дані потрібно буде протягом 60 днів після введення воєнного стану, або 20 - після його продовження (фактично - рахуватимемо після набрання законм сили).


- повістки: вручаються у ТЦК; за міцем проживання; за місцем роботи; у громадських місцях. Вручають працівники ТЦК, роботодавці, поліцейські.


- повістка може бути вручена через електронний кабінет призовника.


- перевіряти документи мають право і поліція, і ТЦК самостійно.


- з переліку відстрочок буде вилучено 3 групу інвалідності (власну), 3 групу інвалідності у чоловіка/дружини, постійний догляд за батьками чоловіка /дружини (лишають лише за своїми). Вилучено також колишніх нардепів (залишили лише діючих). Вилучено 50% держслужбовців категорій "Б" та "В".


- у перелік відстрочок додано: вагітність та перебування у відпустці по догляду за дитиною до 3 років,


- не підлягають мобілізації звільнені у запас військовослужбовці протягом 2 років з звільнення (раніше було 6 місяців), якщо звільнялися вже під час воєнного стану.


- введено поняття "Центр рекрутингу" (положення має розробити Кабмін);


- строкову військову службу замінено на "базову" (до 25 років). Рік та період проходження можна буде обирати самостійно;


- районні комісії ТЦК вже не матимуть права знімати з обліку (навіть за висновком ВЛК);


- нові підстави звільнення зі служби: після полону; за наявності інвалідності 1-2 групи, у разі безперервної служби під час воєнного стану більше 36 місяців;


- паспорт можна оформити лише при наявності військово-облікового документу;


- за ігнорування повісток розпорядженням керівница ТЦК можуть вводитися такі заходи: внесення у реєстр боржників, заборона на виїзд за кордон, обмеження права керувати авто, обмеження права користуватися коштами, відмови в отриманні кредитів, призупинка отримання пільг та послуг державою;


- особи, що не пройшли базову військову підготовку чи військову службу, не зможуть бути держслужбовцями, прокурорами, поліцейськими, (характерно, що не вказано, що ця норма не стосується жінок);

У разі прийняття закону вступити у силу він має через місяць після публікації, крім обовязку держорганів подавати інформацію по транспорту та змін щодо звільнення з військової служби (тут - через 8 місяців).

Кабміну надається місяць на прийняття всіх необхідних положень.

 

Зареєстровано законопроект №10379 в Раді, який передбачає значне посилення відповідальності для громадян у разі порушення правил мобілізації. Згідно з нововведеннями:

Штраф за адміністративне правопорушення може бути накладено протягом 3 років з дня вчинення чи виявлення порушення (проти 2 місяців раніше).

Штраф за порушення законодавства про оборону, мобілізацію та військовий обов'язок зросте від 34 000 до 85 000 грн, а під час воєнного стану — від 153 000 грн до 204 000 грн. За порушення правил військового обліку встановлюється штраф від 8 500 до 17 000 грн.

Представники ТЦК та СП можуть не складати протокол про адмінправопорушення, якщо особа без поважних причин не прибуває на виклик або не повідомляє про причини, що не дозволяють прибути до військкомату.

Затримка порушників законодавства про мобілізацію для встановлення особи чи з'ясування обставин правопорушення можлива до 3 діб.

Відмова від медичного огляду (ВЛК) буде вважатися кримінальним правопорушенням і каратиметься позбавленням волі від 3 до 5 років.

Banner - CTA V1

Back to top