Підкинути наркотики в Україні нічого не варто - адже поліцейські знають, що їх напевно підтримає суд. Судді традиційно вважають так: раз наркотики знайшли у затриманого - значить, йому вони і належать. Якщо вам підкинули наркотики, ваше завдання зробити все, щоб справа потім було простіше розвалити. У більшості випадків ви зможете розраховувати тільки на себе, тому важливо знати, як діяти.
Запам'ятайте, що не потрібно робити
Ні в якому разі не давайте свідчення
Перші свідчення - самі важливі, оскільки саме на них потім буде спиратися суддя. Навіть свідчення, які ви будете давати в суді, хвилюють суддю менше. Тому важливо, щоб ви відразу заперечили вину. Після визнання вам може не повірити навіть Європейський суд з прав людини.
Важливо розуміти: якщо ви зізналися, що наркотики ваші, шансу отримати виправдувальний вирок майже немає. Не піддавайтеся на обіцянки оперативників, які часто вмовляють зізнатися в обмін на м'який вирок або підписку про невиїзд замість взяття під варту. Поліцейським не можна вірити: головне завдання оперативників - домогтися визнання. Допомогти вам у них цілі немає.
ВАЖЛИВО РОЗУМІТИ РИЗИКИ
Нічого не діставайте з кишень або сумки самі
Нехай поліцейські все дістають самі. Вам важливо не залишити свої відбитки пальців і сліди поту на те, що вони підкинули.
Не відмовляйтеся підписувати протоколи
Це не має сенсу. Навпаки, має сенс зафіксувати в ньому всі порушення. Протокол - головний документ, де можна це вказати.
Не залишайте без нагляду і не випускайте з рук особисті речі
Якщо з вашими речами проводили будь-які маніпуляції, докладно фіксуйте це у протоколах.
Запам'ятайте, що робити потрібно
Відразу вимагайте адвоката
Адвокат повинен бути відразу: неважливо, затримали вас на вулиці або прийшли з обшуком. Поліцейські часто брешуть, що поки можна обійтися без адвоката. Це не так. Якщо вам відмовили в адвокаті, обов'язково напишіть про це в протоколі.
Пам'ятайте, адвокат за призначенням часто вже не буде вашим союзником, а може працювати на руку слідству, тому краще заздалегідь знайти свого адвоката. Його телефон в ідеалі потрібно знати напам'ять.
Якщо вас догледіли не відразу - обов'язково напишіть про це в протоколі
Буває так, що людину затримують, привозять в відділення - і довго не оглядають. Йому підкидають наркотики, після чого запрошують понятих і проводять огляд. У цьому випадку важливо вказати це в протоколі, оскільки ЄСПЛ вважає затримку в проведенні огляду підозрілої, а зібрані в результаті докази - неякісними. Це можна буде використовувати в суді.
Вкажіть в протоколі ще такі факти: хто і як підкинув вам наркотики, якщо ви це помітили; навіщо поліцейські могли це зробити (робота на «показники», «покарання» за відмову співпрацювати, «замовлення»).
В цілому, правило таке: чим більше порушень ви запишете в протоколі, тим краще. Також буде корисно при огляді або обшуку, якщо є можливість, непомітно включити на телефоні диктофон або відеокамеру.
Якщо вимагають хабар - вступайте в переговори, це дозволить виграти час
При такому сценарії все, що вам потрібно - на якийсь час вийти з-під контролю силовиків. Можна, наприклад, сказати поліцейським, що вам потрібен час, щоб зібрати гроші. Як тільки вас випустять, відразу телефонуйте 102, або по іншим відомим телефонами правоохоронних органів і детально розповідайте про те, що трапилося. Якщо попросять взяти участь в затриманні вимагачів, погоджуйтеся. Цей випадок - найпростіший для захисту.
Якщо ви не вживаєте наркотики - вимагайте проведення медичного огляду
Огляд проводиться в диспансері. Чисті результати будуть вам тільки на руку. Також вимагайте зробити змив з рук і зрізи нігтьових пластин, а ще взяти зразки волосся для проведення експертиз. До цього не беріть нічого, що дають вам співробітники поліції: ні воду, ні їжу, ні серветки, нічого.
Після затримання не слід занадто наголошувати на те, що ви не приймаєте наркотики. Якщо у вас знайшли кілька розфасованих доз або велику вагу, а ви говорите, що ні вживаєте, слідчий і суд можуть угледіти НЕ зберігання наркотиків, а більш тяжкий злочин - замах на їх збут. У такій ситуації особливо важливо спочатку обговорити з адвокатом, що і як говорити в показаннях.
ЗБЕРІГАННЯ І ЗБУТ. ПОКАРАННЯ
На випадок, якщо наркотики у вас були, а поліцейські підкинули вам ще, щоб вистачило на більш тяжкий злочин, порада та ж: уважно стежте за тим, що вилучається і як упаковується. При виявленні маніпуляцій - пишіть зауваження до протоколу. Надалі при ознайомленні зі справою адвокат буде перевіряти, чи правильно оформлені передача речовини на експертизу, його огляд слідчим і приміщення в камеру речових доказів - є ймовірність, що співробітників поліції можна буде зловити на помилках.
Під час обшуку або огляду стежте за обстановкою і фіксуйте порушення
Постарайтеся встежити за всім: як і куди упаковують поліцейські вилучені наркотики, чи бачать поняті, що відбувається. Понятим потрібно чітко говорити, якщо ви помічаєте щось дивне. Наприклад, увагу понятих варто звернути на те, якщо вас перевіряють не перший раз. Поліцейські можуть спершу додивитися вас «неформально» і «виявити» наркотики, а потім провести вже огляд з понятими. Про це обов'язково потрібно сказати понятим і вказати в протоколі. Якщо у вас знайшли щось при такому «неформальному» огляді, постарайтеся запам'ятати, де була справа: можливо, все потрапило на вуличні камери.
Під час огляду чи обшуку в квартирі звертайте увагу понятих на ті випадки, коли співробітник поліції випадає з їх поля зору. Якщо замість понятих використовується відеозйомка - вимагайте, щоб вона велася безперервно з моменту проникнення поліцейських в квартиру і на запис потрапляли дії всіх співробітників. Якщо хтось із співробітників відійшов в іншу кімнату, випав з кадру - голосно зверніть увагу на це, щоб зауваження потрапило на запис.
Пам'ятайте: якщо ви знімаєте квартиру з сусідами - це плюс для захисту. Якщо наркотики знайшли в квартирі, а все її мешканці заперечують приналежність наркотиків, слідчий навряд чи зможе поставити зберігання всім відразу. Якщо наркотики підкинули в автомобіль, потрібно підкреслювати, що машиною користуються кілька людей, а іноді ви підвозите випадкових пасажирів.