У цій статті ви дізнаєтесь про винесення судом заочного рішення, як оскаржити заочне рішення суду, і що робити, якщо відмовлено у скасуванні такого рішення. Також ви дізнаєтесь, як зловживають заочним рішенням суду сторони у справі, та як цьому протистояти на реальних прикладах з нашої практики.

Суд у заочному порядку відбувається за умови, якщо відповідач систематично не з'являється на судові засідання, або його просто не можуть знайти за місцем реєстрації. У процесі розгляду справи, суд, щоб не затягувати справу та обов'язково за згодою позивача має право винести заочне рішення у справі за одночасно існування таких умов (ст. 280 ЦПК):

1) відповідачу повідомлено про дату судового засідання (у тому числі на сайті суду. Наприклад, на сайті Оболонського районного суду);
2) відповідач не з'явився на судове засідання;
3) відповідач не подав відзив, пояснення та інші заперечення;
4) позивач не проти такого вирішення справи (наприклад, позивач може заявити клопотання про винесення заочного рішення).

Заочне рішення по суті нічим не відрізняється від звичайного судочинства. Так, розгляд справи та прийняття рішення провадяться за правилами загального або спрощеного позовного провадження, а за формою та змістом заочне рішення має відповідати вимогам ЦПКУ, та, крім цього, у ньому має бути зазначений термін та порядок подання заяви про його перегляд. Таким чином, різниця полягає в оскарженні заочного рішення суду, що набрало законної сили саме до першої інстанції, а не в апеляції.

Незважаючи на те, що відповідачам, які не з'явилися в судове засідання, надсилається копія заочного рішення у порядку ЦПКУ, в більшості випадків відповідач дізнається про це рішення, коли вже відкрито виконавче провадження та арештовано банківські рахунки, а також в інших випадках, залежно від предмета судового спору.

Якщо ви отримали або дізналися про заочне рішення, ви можете домовитись про консультацію за телефоном 063-595-87-10

Mayorov V1

Чи можна оскаржити заочне рішення суду, яке набрало законної сили та як це зробити?

Процедура скасування заочного рішення суду регулюється статтею 284 ЦПК, а саме: заочне рішення може бути переглянуте судом за письмовою заявою відповідача, в цьому випадку необхідно подати заяву про перегляд заочного рішення, але НЕ АПЕЛЯЦІЮ. Якщо ви подасте апеляцію, вам відмовлять, а ви пропустите строк на перегляд заочного рішення. Зверніть увагу, що це досить поширена помилка клієнтів, які діють без адвоката.

Строк скасування заочного рішення суду, яке вступило в законну силу

Тут є кілька особливостей. Заява про перегляд заочного рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення, але якщо заочне рішення було ВРУЧЕНО стороні, тоді строк перегляду становить 20 днів.

Іншими словами, якщо ви дізналися про заочне рішення, вам необхідно в суді написати заяву про ознайомлення зі справою (приклад заяви є у кожному суді), ознайомитися зі справою, щоб розуміти її особливості, а потім вам вручать заочне рішення суду, і саме з цієї дати у вас є 20 днів для подання заяви про скасування заочного рішення.

Що має містити заява про відміну заочного рішення суду (поважні причини для скасування заочного рішення)?

Найголовніше, у заяві ви повинні вказати два основні моменти:

1. обставини, що свідчать про поважність причин неявки в судове засідання та (або) не повідомлення їх суду, а також причин неподання відзиву та докази про це.
2. докази, якими відповідач доводить свої заперечення проти вимог позивача. Іншими словами, довести, чому заочне рішення НЕЗАКОННЕ та підлягає скасуванню.

Наведемо приклади:
1. Якщо це стягнення боргу, у вас можуть бути докази повного або часткового повернення боргу;
2. Якщо це стягнення кредиту колекторами, ви можете заявити позовну давність або послатися на судову практику, за якою колектори не мають права нараховувати відсотки та/або неустойку.
6. Якщо це визнання право власності – надати контраргументи, які можуть бути різними, в залежності від особливості вашої справи.
Також необхідно враховувати, що до заяви про перегляд заочного рішення додаються його копії за кількістю учасників справи та копії всіх доданих до неї матеріалів, та документ про сплату судового збору.

Дії суду після отримання заяви про скасування заочного рішення суду

Якщо заяву про перегляд зроблено з помилками, суд вкаже, що саме треба усунути і дасть на це 10 днів. Після усунення помилок, суд приймає заяву, надсилає копії сторонам та повідомляє про дату розгляду цієї заяви. Згідно із законом, заява про перегляд заочного рішення має бути розглянута протягом п'ятнадцяти днів з дня її надходження, але з огляду на завантаженість суддів зазвичай такий розгляд відбувається через місяць.

Порядок розгляду заяви про перегляд заочного рішення

Якщо суд залишає заяву про перегляд без задоволення, тоді можно подавати апеляцію. Якщо суд скасовує заочне рішення, то починається новий судовий процес, а виконавче провадження закривається. Насправді скасування або не скасування заочного рішення – це і не добре і не погано. Тут треба виходити з особливості справи та загальної вашої стратегії. Наприклад, якщо сума боргу маленька та незаконна, то в деяких випадках суддя не хоче «брати» на себе нову справу та відмовляє в скасуванні заяви. У такому разі апеляція швидше скасує таке рішення. У деяких випадках суддя так про це й каже.

Розгляд заяви про перегляд заочного рішення може відбуватися і за неявки осіб, належним чином повідомлених про дату, час та місце засідання.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, таке заочне рішення може бути оскаржено у загальному порядку відповідно до ЦПКУ. У цьому випадку строк на апеляційне оскарження рішення починає рахуватись з дати винесення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення. Не можна оскаржити ухвалу про скасування заочного рішення.

За допомогою заочного рішення суду можно відновити пропущений термін на оскарження або заявити позовну давність у справі.

Як сторони зловживають заочним рішення суду та як цьому протистояти.

1. Якщо ви розумієте, що відповідач спеціально не ходить на засідання, щоб суд виніс саме заочне рішення, в цьому випадку доцільно не погоджуватись на винесення судом заочного рішення. Справа в тому, що строк набрання чинності рішення суду збільшується. Адже подається не апеляція, а просто перегляд – це може затягнути справу на 6 місяців.
4. Трапляються випадки, що позивач спеціально не вказує реальне місце проживання. У такому разі, виноситься рішення, відкривається виконавче провадження та стягують борг (якщо справа про стягнення боргу). Відповідач дізнається про рішення після арешту банківських карток. В цьому випадку відповідачу необхідно оперативно подати на перегляд заочного рішення, а якщо гроші було стягнуто – просити про поворот виконання рішення.

Приклад апеляційниї скарги на заочне рішення суду (Київ, Україна)

До Житомирського апеляційного суду

через Богунський районний суд міста Житомира
10014, м. Житомир, Соборний майдан, 1

ЛИЦО, що подає скаргу (Відповідач):________________

Позивач: ________________

Справа: № _____

Апеляційна скарга
На заочне рішення _______

Заочним рішенням Богунського районного суду міста Житомира у справі №_____ від 05.04.2021 року було розірвано шлюб, зареєстрований Яблунецькою селищною радою Ємільчинського району Житомирської області за актовим записом _____, що був укладений між _____
Відповідач направила в суд заяву про перегляд заочного рішення. 30.06.2021 року Богунський районний суд м. Житомира виніс ухвалу про відмову у перегляді заочного рішення суду.

Заочне рішення було винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права, які полягають у наступному:

Відповідач не була присутня у судовому засіданні з об’єктивних причин, оскільки будь-яких повісток з суду та копію заочного рішення не отримувала, що видно з конвертів з поміткою «повернуто». Про дане рішення і про розгляд справи взагалі відповідач дізналася випадково, з офіційного сайту Судової влади України. Докази знаходяться в матеріалах справи.
Крім того, Відповідач не могла подати відзив, пояснення та заперечення проти позову.
Відповідно до Постанови Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 року у справі №752/11896/17 викладена правова позиція про те, що повернення повістки про виклик до суду з вказівкою причини повернення «за закінченням терміну зберігання» не є доказом належного інформування сторони про час і місце розгляду справи.
Окрім того, за змістом висновків Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду повернення повістки про виклик до суду з вказівкою причини повернення «за закінченням терміну зберігання» не свідчить про відмову сторони від одержання повістки чи про її незнаходження за адресою, повідомленою суду (пункт 31 Постанови від 20.06.2018 року у справі №127/2871/16-ц).
Відповідно до пунктів 2, 4 статті 2 ЦПК, основними засадами (принципами) цивільного судочинства є, зокрема, рівність ycix учасників судового процесу перед законом та судом; змагальність сторін.
Вiдповiдно до практики Європейського суду з прав людини, принцип рівності сторін вимагає надання кожній стороні розумної можливості представити свою справу за таких умов, які не ставлять його у явно гipшe становище порівняно з протилежною стороною (рішення у справі «Dombo Beheer В. V. v. the Netherlands» від 27 жовтня 1993 року, пункт 33, Series А № 274).
У пункті 1 статті 6 Конвенції гарантується «процесуальна» справедливість, тобто змагальні провадження, у процесі яких у суді на рівних засадах заслуховуються аргументи сторін.
Отже, суд першої інстанції, розглянувши справу за відсутності Відповідача та за відсутності будь-яких письмових заяв по суті справи від нього, порушив принципи рівності та змагальності сторін, що є складовою права на справедливий судовий розгляд.
Окрім цього, суд ухвалюючи рішення про розірвання шлюбу, не встановив за допомогою належних та допустимих доказів, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечитиме інтересам одного з них, не уникнув формалізму при вирішенні позову про розірвання шлюбу, повно та всебічно не з’ясував фактичні взаємини подружжя, дійсні причини позову про розірвання шлюбу, що є підставою для скасування заочного рішення.
Відповідач дізналась про Ухвалу Богунського районного суду міста Житомира з реєстру судових рішень. Вказана ухвала опублікована в реєстрі 06/07/2021 року. Таким чином, строк на апеляційне оскарження не пропущений.

На підставі вищезазначеного та керуючись чинним законодавством
ПРОШУ:
1. Скасувати заочне рішення Богунського районного суду міста Житомира у справі №_____;
2. Поновити строк на апеляційне оскарження заочного рішення Богунського районного суду міста Житомира.

 

«___» ___________ 2021 рік _________ Представник Майоров В.О.

vechera final 

AREST KIA

vyigrali sud o snyatii s registratsii prozhivaniya u ukrborga2 2

ПРИКЛАД РІШЕННЯ СУДУ ПРО скасування ЗАОЧНОГО РІШЕННЯ


ИМЕНЕМ УКРАИНЫ

26 июля 2022 г. Киев

Соломенский районный суд г. Киева в составе:

председательствующего судьи Оксюты Т.Г.

при секретаре Горупы В.В.

рассмотрев в открытом судебном заседании заявление ответчика о пересмотре заочного решения от 13.06.2019 года по делу по иску ООО «ВЕЛЛФИН» к ЛИЦО_1 о взыскании задолженности по договору займа,

УСТАНОВИЛ:

Ответчик обратилась в суд с заявлением о пересмотре указанного заочного решения, его отмене и назначении дела к рассмотрению в общем судебном порядке.

Свои требования мотивирует тем, что судом были допущены нарушения материального и процессуального права. В частности, судом было принято решение без проверки доказательств, не выяснены обстоятельства, имеющие значение для дела.

Стороны в судебное заседание не явились, о дате, времени и месте рассмотрения дела сообщены должным образом, о причинах неявки в суд не сообщили.

Согласно ч. 1 ст. 287 ГПК Украины неявка лиц, должным образом уведомленных о дате, времени и месте заседания, не препятствует рассмотрению дела.

В связи с этим суд приходит к выводу о возможности рассмотрения дела при отсутствии сторон.

Согласно требованиям ч. 2 ст. 247 ГПК Украины фиксирование судебного заседания техническим средством осуществляет секретарь судебного заседания. В случае неявки в судебное заседание всех участников дела или если в соответствии с положениями настоящего Кодекса рассмотрение дела осуществляется судом при отсутствии участников дела, фиксирование судебного процесса с помощью звукозаписывающего технического средства не осуществляется.

Исследовав материалы дела и поданного заявления, проанализировав предоставленные доказательства, суд приходит к следующему.

Согласно ст. 288 ГПК Украины заочное решение подлежит отмене, если судом будет установлено, что ответчик не явился в судебное заседание и (или) не сообщил о причинах неявки, а также не подал отзыв на исковое заявление по уважительным причинам и доказательства, на которые он ссылается, имеют существенное значение для правильного разрешения дела.

Установлено, что ответчик не явилась в судебное заседание по уважительным причинам и была лишена возможности предоставить свои возражения и сообщить суду о доказательствах, которые могут повлиять на правильное разрешение спора и имеют существенное значение, поэтому суд приходит к выводу, что заявление о пересмотре заочного решения Соломенского районного суда г. Киева от 13.06.2019 года подлежит удовлетворению.

Руководствуясь ст.ст. 286, 287, 288, 353 ГПК Украины, суд -

РЕШИЛ:

Заявление ответчика – удовлетворить.

Отменить заочное решение от 13.06.2019 г. по делу по иску ООО «ВЕЛЛФИН» к ЛИЦО_1 о взыскании задолженности по договору займа.

Назначить дело к судебному разбирательству в порядке упрощенного искового производства.

Установить ответчику пятнадцатидневный срок со дня вручения данного определения подачи отзыва в исковое заявление. В указанный срок ответчик имеет право направить суду отзыв на исковое заявление, которое должно соответствовать требованиям ст. 178 ГПК Украины и все письменные и электронные доказательства (которые возможно доставить в суд), подтверждающие возражение против иска.

В соответствии с требованиями ч. 4 ст. 178 ГПК Украины, одновременно с отправкой (предоставлением) отзыва в суд, копия отзыва и приложенных к нему документов должна быть отправлена другим участникам дела. В случае непредоставления ответчиком отзыва в установленный судом срок без уважительных причин суд решает дело по имеющимся материалам (ч. 8 ст. 178 ГПК Украины).

Согласно ч. 1 ст. 193 ГПК Украины в срок для подачи отзыва ответчик имеет право предъявить встречный иск.

Установить истцу пятидневный срок со дня получения отзыва для подачи ответа на отзыв, копия которой одновременно с представлением в суд должна быть направлена другим участникам дела.

Установить ответчику пятидневный срок со дня получения ответа на отзыв для представления возражения, копия которого одновременно с представлением в суд должна быть направлена другим участникам дела.

Разъяснить участникам дела, что согласно ч. 5 ст. 279 ГПК Украины суд рассматривает дело в порядке упрощенного искового производства без уведомления сторон по имеющимся в деле материалам, при отсутствии ходатайства любой из сторон о другом.

 

ПРИКЛАД ВИЗНАЧЕННЯ ПРО ВІДМОВИ скасування ЗАОЧНОГО РІШЕННЯ
СВЯТОШИНСКИЙ РАЙОННЫЙ СУД М. КИЕВА

пр. №2-п/759/56/22

ун. №759/13519/21

У Х В А Л А

ИМЕНЕМ УКРАИНЫ

22 сентября 2022 Святошинский районный суд г. Киева в составе:

председательствующего – судьи: Шум Л.М.,

с участием секретаря Лешко Е.Д.

рассмотрев в открытом судебном заседании заявление ЛИЦО_1 о пересмотре заочного решения суда по гражданскому делу по иску ЛИЦО_2 к ЛИЦО_1 о взыскании средств, суд -

УСТАНОВИЛ:

Заочным решением от 23.09.2021 исковое заявление ЛИЦО_2 к ЛИЦО_1 о взыскании средств - удовлетворено. Взыскано с ЛИЦО_1, ИНФОРМАЦИЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 (зарегистрированный по адресу АДРЕС_1 ) в пользу ЛИЦО_2 , ( ИНФОРМАЦИЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) Ѕ часть долга в размере 834 тысячи грн.

Взыскано с ЛИЦО_1 , ИНФОРМАЦИЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 (зарегистрированный по адресу АДРЕС_1 ) в пользу ЛИЦО_2 , ( ИНФОРМАЦИЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судебный сбор в размере 8 340 (восемь тысяч триста сорок)

В суд 04.07.2022 поступило заявление ЛИЦО_1, согласно которой просила пересмотреть заочное решение суда от 23.09.2021 года, отменить его и назначить дело к рассмотрению в общем порядке, ссылаясь на то, что у суда не было оснований принимать заочное решение по делу поскольку ответчику по делу не было известно о времени и месте рассмотрения дела, что подтверждается в том числе материалами самого дела. Указала, что из-за надлежащего уведомления не могла воспользоваться своими процессуальными правами и заявить ходатайство о истребовании доказательств. Ссылалась на то, что решение суда мотивировано предположении, что полученные истцом 480 000 грн. в долг были использованы в интересах семьи и соответственно истец получил право обратного требования на 834 000 грн. На основе изложенного просит суд отменить указанное заочное решение и назначить дело к рассмотрению в общем порядке.

Заявление было принято к рассмотрению судом и назначено судебное заседание на 22.09.2022.

В судебном заседании представитель ответчика ЛИЦО_1 - адвокат _______ поддержал заявление своей доверительницы об отмене решения Святошинского районного суда г. Киева от 23.09.2021 и просил его удовлетворить.

В судебном заседании представитель истца ЛИЦО_2 - адвокат Кириченко Н.А. возражала против отмены указанного выше решения, ссылаясь на его обоснованность.

Суд, заслушав участников процесса и исследовав письменные материалы дела, считает, что заявление о пересмотре заочного решения суда не подлежит удовлетворению по причинам.

Согласно ст. 280 ГПК Украины:

1. Суд может принять заочное решение на основании имеющихся в деле доказательств при одновременном существовании следующих условий:

1) ответчик должным образом уведомлен о дате, времени и месте судебного заседания;

2) ответчик не явился в судебное заседание без уважительных причин или без уведомления причин;

3) ответчик не подал отзыв;

4) истец не возражает против такого решения дела.

Как усматривается из материалов дела, ответчик в заявлении о пересмотре заочного решения суда указывает, что у суда не было оснований принимать заочное решение, поскольку ответчику по делу не было известно о времени и месте рассмотрения дела.

Суд учитывает, что решение о рассмотрении данного дела в порядке упрощенного производства без вызова сторон вместе с исковым заявлением и приложениями к нему направлялись по адресу регистрации ответчицы, однако почтовая корреспонденция вернулась в суд с отметкой «по истечении срока хранения» и «адресат отсутствует по указанному адресом» (а.с.25).

Таким образом, утверждения ответчицы о ненадлежащем ее извещении судом во внимание не принимаются.

Также ответчик в случае несогласия с заявленными исковыми требованиями была наделена правом в соответствии с требованиями ст.178 ГПК Украины подать в суд отзыв на иск, однако в течение длительного времени рассмотрения дела этого не сделала.

Относительно ссылок ответчика по поводу того, что последняя не соглашается с самим решением суда, то ответчиком по делу не приведены в его заявлении какие-либо ссылки на доказательства, которыми ответчика обосновывает свои возражения против требований истца. По существу заявительницей не представлены соответствующие утверждения, которые могут быть основанием для пересмотра обжалуемого заочного решения суда и могут иметь важное значение для правильного разрешения дела.

Других веских обстоятельств для пересмотра соответствующего заочного решения суда заявительницей не указано.

Таким образом, судом установлено, что ответчик был должным образом уведомлен о рассмотрении указанного выше дела, а также, по существу заявительницей не представлены соответствующие доказательства и утверждения, которые могут быть основанием для пересмотра обжалуемого заочного решения суда.

В соответствии с требованиями ч.ч.1-2 ст.284 ГПК Украины заочное решение может быть пересмотрено принятым судом по письменному заявлению ответчика. Заявление о пересмотре заочного решения может быть подано в течение 30 дней со дня его провозглашения.

Частью 1 ст.288 ГПК Украины предусмотрено, что заочное решение подлежит отмене, если судом будет установлено, что ответчик не явился в судебное заседание и (или) не сообщил о причинах неявки, а также не подал отзыв на исковое заявление по уважительным причинам, и доказательства, на которые он ссылается, имеют важное значение для правильного разрешения дела.

Согласно ч.3 ст.287 ГПК Украины в результате рассмотрения заявления о пересмотре заочного решения суд может своим определением оставить заявление без удовлетворения.

Частью 4 ст.287 ГПК Украины предусмотрено, что при оставлении заявления о пересмотре заочного решения без удовлетворения заочное решение может быть обжаловано в общем порядке, установленном настоящим Кодексом. В этом случае срок на апелляционное обжалование решения начинает отсчитываться с даты вынесения определения об оставлении заявления о пересмотре заочного решения без удовлетворения.

При указанных обстоятельствах, суд считает, что основания для отмены указанного заочного решения Святошинского районного суда г. Киева от 23.09.2021 года отсутствуют, а потому в удовлетворении заявления ответчика о пересмотре заочного решения следует отказать.

На основании приведенного и руководствуясь ст. 258-260,287-288 ГПК Украины, суд, -

РЕШИЛ:

Восстановить ЛИЦО_1 сроки для подачи заявления о пересмотре заочного решения суда.

Заявление ЛИЦО_1 о пересмотре заочного решения суда по гражданскому делу по иску ЛИЦО_2 к ЛИЦО_1 о взыскании средств - оставить без удовлетворения.

Определение обжалованию не подлежит.

 

Как работают суды
срок заочного решения суда
заочный суд
ходатайство о вынесении заочного решения
определение об отмене заочного решения
суд в заочном порядке
определение об отмене заочного решения вступает в силу
если отказано в отмене заочного решения
Похожие запросы
отказ в отмене заочного решения
уважительные причины для отмены заочного решения
решение суда об отмене заочного решения
определение об отмене заочного решения образец
отмена заочного решения суда, вступившего в законную силу
определение об отмене заочного решения вступает в силу
заявление об отмене заочного решения
обжалование определения об отмене заочного решения

 

Скасування заочного рішення суду в Києві здійснюється в порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України.

Заочне рішення суду може бути скасовано за заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У заяві про скасування заочного рішення відповідач повинен вказати на підстави для скасування рішення, а також надати докази, які підтверджують ці підстави.

Підставами для скасування заочного рішення є:

Неналежне повідомлення відповідача про дату, час і місце судового засідання.
Відсутність відповідача в судовому засіданні з поважних причин.
Наявність у відповідача суттєвих заперечення проти позовних вимог.
Якщо суд визнає підстави для скасування заочного рішення, то він скасовує рішення та призначає справу до розгляду за правилами загального позовного провадження.

Етапи скасування заочного рішення суду в Києві:

Подання заяви про скасування заочного рішення. Заява про скасування заочного рішення подається до суду, який ухвалив рішення. Заяву можна подати особисто, відправити поштою або через електронний кабінет.

Розгляд заяви судом. Суд призначає дату судового засідання, на якому розглядається заява про скасування заочного рішення.

Прийняття рішення судом. Суд виносить рішення про скасування заочного рішення або про відмову в його скасуванні.

Виконання рішення суду. Якщо суд визнає підстави для скасування заочного рішення, то він скасовує рішення та призначає справу до розгляду за правилами загального позовного провадження.

Рекомендації:

Якщо ви є відповідачем у справі, в якій було ухвалено заочне рішення, то вам слід звернутися до адвоката. Адвокат допоможе вам правильно подати заяву про скасування заочного рішення та представити ваші інтереси в суді.
Додаткова інформація:

Якщо відповідач не звернувся з заявою про скасування заочного рішення протягом тридцяти днів з дня його проголошення, то рішення набирає законної сили.
Якщо відповідач звернувся з заявою про скасування заочного рішення після спливу тридцятиденного строку, але не пізніше десяти днів з дня виявлення ним рішення, то суд може поновити строк на подання заяви про скасування заочного рішення.

Banner - CTA V1

Back to top