ДОПОМОГА ПІСЛЯ ПОРАНЕННЯ Довідник із прав, обов’язків та алгоритму дій військовослужбовця у разі поранення, травми чи захворювання

КОМУ ПОТРІБЕН ЦЕЙ ДОВІДНИК І ЧОМУ?

Довідник розроблено для військовослужбовців Збройних Сил України, які отримали поранення, травми чи захворювання під час військової служби. Якщо ти опинився в такому становищі, він стане твоїм помічником.

Ми проаналізували шлях, який доводиться долати після отримання травми, поранення чи захворювання. Лікування, реабілітація проход- ження військово-лікарської коміс та медико-соціальної експертної коміс тощо. Все це супроводжується великою кількістю бюрокра- тичних процедур, які ми прагнемо спростити.
У довіднику зібрано корисну інформацію:
• як отримати направлення на лікування, реабілітацію чи оздоровлення;
• на що важливо звернути увагу під час проходження лікування, військово-лікарської та медико-соціальної експертної коміс ;
• які пільги та грошові виплати тобі належать;
• які документи потрібно отримати і до кого за ними звертатись.
На початку довідника ти знайдеш перелік найбільш поширених запи- тань серед військовослужбовців, які отримали поранення/травму чи захворіли під час виконання службових обов’язків. Ми сформували його на основі опитування, яке провели серед поранених бійців Су- хопутних військ, Сил спецоперацій, Сил Територіальної оборони та ін- ших. Список, безперечно, неповний, і його можна доповнювати.

 

Відмова направити в заклад охорони здоров’я

Потребу в лікуванні (амбулаторному, стаціонарному) визначає лікар на підставі медичного огляду та проведених досліджень. Відповідно першим твоїм кроком має стати звернення до начальника медичного пункту (служби). Якщо ти потребуєш стаціонарного лікування і тобі відмовили в направленні до закладу охорони здоров’я, твої д мають бути наступні:
• Напиши рапорт на ім’я безпосереднього командира, де чітко опи- ши суть питання та обставини. Зразок такого рапорту дивись у До- датку 1.
• Принеси рапорт до стройової частини особисто, зроби його копію та попроси особу, яка приймає рапорти, поставити підпис, дату та печатку в/ч на твоїй коп . Свою копію рапорту збережи.
• У випадку ігнорування або відмови подай скаргу на гарячу лінію 0 800 500 442 або у Військову службу правопорядку Збройних Сил України.
Список документів для закладу охорони здоров’я
Після отримання направлення на проходження лікування чи обсте- ження у військовому закладі охорони здоров’я тобі необхідно прибути до його приймального відділення. Тобі знадобляться наступні доку- менти:
Травма або захворювання ЗВЕРНИ УВАГУ! Рекомендац начмеда щодо звільнення від виконання обов’язків підлягають виконанню командуванням!3 • • направлення, підписане командуванням в/ч; медичну книжку; 3. Статут внутрішньої служби ЗСУ, ст. 257 7
• довідку про обставини травми (поранення, контуз , каліцтва) або Акт про нещасний випадок (у разі одержання травми);
• військовий квиток (посвідчення офіцера);
• атестат на продовольче забезпечення;
Для проходження лікування в цивільному закладі охорони здоров’я достатньо лише направлення з підписом командира військової части- ни. Інші документи мати не обов’язково.
Якщо на момент убування до закладу охорони здоров’я в тебе немає довідки про обставини травми, то військова частина повинна надісла- ти на адресу лікувального закладу (в розділі довідника «Лікування» є окремий пункт, як отримати цю довідку і що робити, якщо не вида- ють). Травма або захворювання 8
ПОРАНЕННЯ
Першочергові д після поранення
Якщо ти отримав(-ла) поранення в районі ведення бойових дій, то з поля бою тебе евакуюють побратими або медики. Як правило, еваку- ація здійснюється до визначеного місця надання першої медичної до- помоги: до медичної роти, стабілізаційного пункту або найближчого лікувального закладу.
Під час надання домедичної допомоги в тебе вилучають засоби захи- сту (каску, бронежилет тощо), зброю та БК. Це матеріальні цінності, які знаходяться на обліку твоєї військової частини, за них відповідають служби забезпечення. Коли після проходження лікування ти повер- нешся до військової частини, тобі все повернуть.
З етапу надання домедичної допомоги після евакуац з поля бою в тебе має бути тільки один документ – Первинна медична карта (Форма 100). Збережи цей документ
Первинна медична карта (форма 100)
Первинна медична карта (форма 1004) – це документ, який заповнює медик після надання першої домедичної (екстреної медичної) до- помоги, і який повинен бути з тобою на усіх етапах лікування. З при- кладом первинної медичної карти (форми 100) встановленого зразка можна ознайомитися в Додатку 2.
У первинної медичної карти (форми 100) має бути вказано особи- сті дані бійця; найменування підрозділу, до якого той належить; вид поранення; факт, що поранення отримане під час бойових дій; час надходження до стабілізаційного пункту; яку допомогу було вже на- дано на етапі евакуац тощо. За можливості, перевір правильність написання прізвища, імені та по батькові, а також номер військової частини.
4. Використання первинної медичної карти (Форми 100) визначено додатком 4 наказу Генерального штабу ЗСУ від 09.07.2018 No258 «Про затвердження Керівництва з медичної евакуац в Збройних Силах України»
Первинна медична карта тобі може знадобитись у 2 випадках:
• Для проведення службового розслідування за фактом поранення і подальшого отримання довідки про обставини поранення. До- відка про обставини поранення необхідна для проходження ВЛК, МСЕК, для отримання виплати додаткової винагороди в розмірі до 100 000 грн, а також вона впливає на розмір виплати одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності.
• У разі, якщо у військовій частині не знали про твоє лікування і помилково записали тобі самовільне залишення частини (СЗЧ), первинна медична карта (форма 100) та інші медичні докумен- ти (виписний епікриз), які нададуть в закладі охорони здоров’я, сприятимуть проясненню ситуац . Поранення 10
ВЗАЄМОДІЯ З ВІЙСЬКОВОЮ ЧАСТИНОЮ ПІД ЧАС ЛІКУВАННЯ
Після потрапляння до медичного закладу ти залишаєшся військо- вослужбовцем і повинен підтримувати контакт зі своєю військовою частиною. Контролюй чотири питання:
1. Постійної обізнаності командира щодо перебігу твого лікування, місцезнаходження, дати госпіталізац та дати можливої виписки.
2. Отримання довідки про обставини травми (поранення, контуз , каліцтва).
3. Списання майна. Якщо було пошкоджено чи втрачено майно (яке ти отримав у військовій частині і яке підлягає списанню), повідом про це свого безпосереднього командира та узгодь свої д .
4. Виплати. Контролюй виплату додаткової винагороди. Детальніше про це дізнайся у розділі «Виплати».
ЛІКУВАННЯ
Першочергові дії в закладі охорони здоров’я
Після потрапляння до закладу охорони здоров’я багато військовослуж- бовців забувають чи не знають, що необхідно доповідати командуванню про своє місце перебування та лікування. Адже ти залишаєшся військо- вослужбовцем навіть на лікуванні, відтак твої командири мають знати, де ти знаходишся і як проходить твоє лікування. Відсутність комунікац з військовою частиною може призвести до того, що військовослужбов- ця буде визнано таким, який самовільно залишив частину. Тож після по- трапляння до закладу охорони здоров’я потрібно зробити наступне:
1. Передай лікарю направлення на лікування та чекай на оформлен- ня. Якщо ти потрапив(-ла) до закладу охорони здоров’я після ева- куац , передай лікарю первинну медичну карту (форму 100).
2. Поінформуй командира про своє місцезнаходження, дату госпіта- лізац та відділення, в якому перебуваєш. Відразу зроби запит на отримання довідки про обставини травми. Уточни, чи було розпо- чате службове розслідування.
* Начальник закладу охорони здоров’я повинен повідомляти ко- мандира в/ч про прибуття та стан військовослужбовця, а за 5 днів до виписки – про завершення лікування. Однак через ве- лике навантаження часто цього не відбувається, тому сам те- лефонуй своєму командиру.
У військовому госпіталі тебе поставлять на продовольче забезпечення закладу. Для цього в тебе має бути продовольчий атестат від військової частини. Якщо в тебе є продовольчий атестат, передай лікуючому ліка- рю закладу охорони здоров’я. Якщо немає - зауваж, що законодавством не передбачено обов’язкове надавання до закладу охорони здоров’я в системі Міноборони України продовольчого атестату під час д воєнно- го стану. У цивільних закладах охорони здоров’я продовольчий атестат взагалі не потрібен.
На період лікування в закладі охорони здоров’я ти підпорядковуєшся його начальнику. Тобто переміщення за межі закладу можливе виключно з дозволу лікуючого лікаря, начальника госпіталю чи директора лікарні.
Лікування у цивільному, державному
чи комунальному закладі охорони здоров’я
Так, ти маєш право звернутись до державних або комунальних закла- дів охорони здоров’я та лікуватись за рахунок держави, але виключно:
• якщо за місцем проходження військової служби, навчальних і спеціальних зборів відсутні військово-медичні заклади охорони здоров’я, відповідні спеціалізовані відділення, спеціальне медич- не обладнання; тоді ти потребуватимеш направлення від началь- ника медичної служби з підписом командира військової частини, як було зазначено вище.
• в екстрених випадках (зокрема, через виклик бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги за номером «103»5.
Якщо звернення до закладу охорони здоров’я відбулось в екстреному випадку, твої д наступні:
1. Проінформуй працівників закладу, що ти проходиш військову службу.
2. Зроби доповідь своєму безпосередньому командиру6.
3. У разі неможливості повідомити командування, звернись до най- ближчого ТЦК та СП та зроби там відмітку. Також можна звернути- ся до Військової служби правопорядку ЗСУ (ВСП ЗСУ), щоб пові- домити про ситуацію. ВСП ЗСУ передасть цю інформацію до твоєї військової частини. За можливості, з собою слід мати відповідні медичні документи.
Лікування в приватному закладі охорони здоров’я
Так, ти маєш право пройти лікування в приватному закладі охорони здоров’я за погодження командира військової частини та за умови, що послуги приватних медичних закладів будуть надані безоплатно (оплачені самим закладом охорони здоров’я або в рамках Програми медичних гарантій НСЗУ – це варто уточнювати безпосередньо в за- кладі охорони здоров’я) або оплачені тобою особисто.
5. Пункт 4 частини 1 статті 11 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» 6. ст.12 Статуту внутрішньої служби ЗСУ Лікування 13
Твої д :
1. Отримай від приватного закладу гарантійний лист – зобов’язання про безкоштовне надання послуг з підтвердженням, що під час лі- кування заклад буде розміщувати тебе, забезпечувати харчування та санітарно-гігієнічні потреби. Зразок гарантійного листа дивись у Додатку 6.
2. Напиши рапорт на командира в/ч, де чітко опиши суть питання та обставини. Зразок такого рапорту можна знайти в Додатку 1. До рапорту додай гарантійний лист від приватного закладу охорони здоров’я. Якщо оплачуєш послуги самостійно, доклади особисте зобов’язання оплатити послуги приватного закладу. Отримай на рапорті погодження від начальника медичної служби військової частини.
3. Отримай направлення на стаціонарне лікування до приватного за- кладу за підписом командира в/ч.
Лікування вдома
Так, ти маєш право лікуватись вдома, але виключно, якщо ти офіцер та/ або проходиш службу за контрактом, на таке лікування є висновок лі- каря7 та його погоджено безпосереднім командиром8.
Твої д у такому разі:
Лікування
1.
2. 3.
7. 8.
Напиши рапорт на ім’я безпосереднього командира в/ч з прохан- ням клопотати перед вищим командуванням про звільнення тебе від виконання обов’язків на підставі довідки лікаря, додай підста- ви для домашнього лікування (рішення лікаря) з посиланням на Статут внутрішньої служби ЗСУ (Додаток 1).
Безпосередній командир пише у твоєму рапорті клопотання за підпорядкованістю до командира військової частини про задово- лення прохання зазначеного тобою в рапорті.
Отримай рішення про лікування вдома від командира військової частини ч.5 ст.256 Статуту внутрішньої служби ЗСУ ст.12 Статуту внутрішньої служби ЗСУ 14
Чи можу я лікуватись за кордоном?
Так, відповідно до чинного законодавства ти можеш пройти лікування чи реабілітацію за кордоном9 10 11.Порядок дій для оформлення лікуван- ня за кордоном наступний:
1. Потрібно проконсультуватись зі своїм лікуючим лікарем. Саме він визначає потребу в лікуванні за кордоном відповідно до критер в, визначених у наказі Міністерства охорони здоров’я України No574 від 05.04.2022 року.
2. Лікарня, у якій ти перебуваєш на лікуванні та/або реабілітац , го- тує такі документи:
• згода захисника України або його законного представника на лікування за кордоном з наданням однозначної згоди на об- робку персональних даних, що стосуються медичної інформа- ц (Додаток 7);
• згода на обробку та передачу персональних даних закладам охорони здоров’я іноземних держав відповідно до законодав- ства у довільній формі (Додаток 8);
• виписка з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хво- рого за формою, затвердженою МОЗ;
• висновок про необхідність направлення на лікування за кор- дон згідно (Додаток 9).
3. Лікарня надсилає підписані документи до державного органу, що входить до складу сектору безпеки і оборони, в якому проходить службу захисник України (КМС, ДПС, СБУ, ДСНС, Нацгвардія тощо).
4. Державний орган, що входить до складу сектору безпеки і оборони, наприклад, командування Медичних сил ЗСУ, розглядає пакет до- кументів та направляє до Міністерства охорони здоров’я України.
5. Міністерство охорони здоров’я України формує запит до країн ЄС щодо лікування, обговорює умови транспортування. Після під-
9. Постанова Кабінету міністрів No411 від 05.04.2022
10. Наказ Міністерства охорони здоров’я України No574 від 05.04.2022
11. Постанова Кабінету міністрів України No 361 від 21 квітня 2023 «Про внесення
змін до Порядку направлення осіб із складових сил оборони та сил безпеки, постраждалих у зв'язку з військовою агресією Російської Федерац проти України, на лікування за кордон» Лікування 15
твердження з боку приймаючої сторони, Міністерство охорони здоров’я України направляє лист підтвердження на командуван- ня медичних сил України, Державну прикордонну службу України, Міністерство закордонних справ України.
6. Країна, яка приймає військовослужбовця, оплачує транспорту- вання, супровід та перебування у клініці його та, за потреби, його супроводжувальну особу. Супроводжувати військовослужбовця можуть: дружина або чоловік, один із батьків, один із дітей (в тому числі усиновлених).
7. Закордонна дипломатична установа України за кордоном (по- сольство, консульство) здійснює супровід військовослужбовця за кордоном: допомагає розв’язати проблеми в межах компетен- цій.
8. Після завершення лікування, країна, яка приймає, забезпечує по- вернення військовослужбовця до України. Для цього пацієнту не- обхідно поінформувати Міністерство охорони здоров’я України або ж звернутись до лікуючого лікаря в закордонній лікарні з про- ханням сприяти поверненню в Україну.
9. З початку евакуац контакт з військовослужбовцем буде підтри- мувати координатор Міністерства охорони здоров’я України.
Якщо необхідно отримати додаткову інформацію, надішліть запит на пошту Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. та залиште контакт для зворотного зв’язку.
Список документів після лікування
Медичний заклад повинен тобі надати:
• Виписку із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворо- го (виписний епікриз), оформлену начальником відділення за під- писом начальника госпіталя (медичного закладу).
• Медичну книжку. • Медичні довідки, результати оглядів, обстежень. • Первинну медичну карту (форму 100) (якщо було передано лікарям). Лікування 16
Військова частина повинна тобі надати:
• Довідку про обставини травми з підписом командира в/ч.
• Якщо стався нещасний випадок, то копію Акту про нещасний ви- падок. З документами тобі необхідно прибути до військової частини само- стійно чи з особою, яка супроводжує (якщо направили з в/ч). Лікування 17
ДОВІДКА ПРО ОБСТАВИНИ ТРАВМИ
Довідка про обставини поранення (травми, контуз , каліцтва12) – це до- кумент, в якому міститься інформація про обставини, при яких ти от- римав травму, поранення чи каліцтво (зразок довідки в Додатку 3(а)).
Ця довідка допомагає встановити причинний зв’язок між обставина- ми твого поранення та захистом Батьківщини/виконанням обов’язків військової служби/проходженням військової служби. наявність є обов’язковою для проходження ВЛК, МСЕК, вона впливає на розмір виплати одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалід- ності або часткової втрати працездатності.
Довідку про обставини травми (поранення, контузію, каліцтво) вида- ють у 4-х примірниках:
• Перший примірник – до наказу про виплату додаткової винагороди;
• Другий – до особової справи військовослужбовця;
• Третій – до госпітальної (гарнізонної) військово-лікарської коміс ;
• Четвертий – до територіального центру комплектування та соці- альної підтримки для оформлення одноразової грошової допомоги.
У довідці обов’язково має бути вказано обставини, за яких було отри- мано поранення (контузію, травму, каліцтво) із зазначенням бойових (спеціальних) завдань, які виконував військовослужбовець під час отримання поранення; чи перебував він/вона в стані алкогольного (наркотичного) сп’яніння; чи пов’язане поранення з вчиненням вій- ськовослужбовцем адміністративного (кримінального) правопору- шення тощо.
Порядок видачі довідки про обставини травми
Довідка про обставини травми видається за підписом командира в/ч на підставі наказу командира військової частини про отримання пора- нення (травми, контуз , каліцтва) військовослужбовцем.
12. Додаток 5 до Положення про військово-лікарську експертизу в ЗС України, затвердженої наказом МОУ від 14.08.20808, No ;402 (зі змінами)
Наказ командира військової частини про загибель, поранення (конту- зію, травму, каліцтво) військовослужбовця здійснюється на підставі рапорту командира підрозділу, журналу бойових дій, бойового доне- сення, картки передового району, первинної медичної картки (Форма 100, Додаток 2 до Настанови з медичного забезпечення ЗС України на особливий період) тощо.
Відповідно до окремого доручення Головнокомандувача ЗС України від 20.04.2023 #25488/С, може бути призначене службове розслі- дування в разі потреби з’ясувати обставини, які мають значення для прийняття рішення командиром та визначення причинно-наслідково- го зв’язку загибелі, поранення (контуз , травми, каліцтва) військово- службовця (перебування в стані алкогольного (наркотичного) сп’я- ніння, вчинення адміністративного чи кримінального правопорушен- ня, самокаліцтва тощо).
Відповідно, терміни видачі довідки про обставини травми залежать від потреби та строків з’ясування обставин, які мають значення для прийняття рішення командиром та видання за фактом поранення на- казу командира в/ч про поранення військовослужбовця.
Твої д для отримання довідки про обставини поранення (травми, контуз , каліцтва)
1. Зв’яжись з безпосереднім командиром та переконайся, що він/вона подав рапорт про подію (твою травму, поранення, контузію) до шта- бу в/ч. Переконайся, що в Журналі бойових дій є відповідний запис.
2. Якщо цього не було зроблено, тобі потрібно самостійно скласти по- яснення і рапорт на ім’я командира в/ч. У рапорті вислови прохання видати довідку про обставини травми (Додаток 3). До рапорту до- дай пояснення про обставини поранення (Додаток 4). За можливо- сті, але не обов’язково, додай також пояснення 2-3 свідків (інших військовослужбовців, які були з тобою в момент поранення).
3. Відправ рапорт, власні пояснення та пояснення свідків (за наявно- сті) до своєї в/ч в один із способів:
• Укрпоштою або через військово-медичну установу, де ти проходиш лікування: потрібно відправити «цінним листом» (листом з оголошеною цінністю) з описом вкладення та з по- відомленням про отримання на юридичну адресу пункту по-
Довідка про обставини травми 19
стійної дислокац . Кожна військова частина має юридичну адресу ППД. можна знайти через сайт YouControl. У разі від- сутності інформац про адресу військової частини, можна звернутися до військової частини (командування, управління), якому твоя частина підпорядкована. А також через гарячу лінію Міноборони (0 800 500 442) або ж звернутися до ТЦК та СП за місцем перебування.
• За можливості особисто приїдь до штабу твоєї військової ча- стини та віддай документи у стройову частину. Також зроби ко- п всіх документів і вимагай від особи, яка приймає документи, поставити підпис, дату та печатку в/ч на твоїй коп документів.
Ми не радимо просити інших військовослужбовців з твоєї частини, які тебе провідуватимуть, передавати в стройову рапорт та пояснення. Найперше тому, що там можуть не прийняти документи, які подані не особисто. Але навіть якщо стройова прийме їх, ти не матимеш жодних підтверджень. Якщо немає можливості особисто подати документи в стройову, відправ їх поштою – ти матимеш корінець про вручення. У випадку оскарження, це матиме велике значення.
Якщо тобі не надають довідку про обставини травми:
1. У тебе має бути підтвердження факту направлення рапорту (щодо отримання довідки про обставини травми) до в/ч. Наприклад, ко- п , корінці цінних листів тощо.
2. Напиши скаргу про бездіяльність військової частини чи затягуван- ня видання наказу командира військової частини про поранення (контузію, травму, каліцтво) військовослужбовця. Скаргу направ до штабу оперативного командування, якому підпорядковується твоя військова частина. Звернись до Військової служби правопо- рядку Збройних Сил України або гарячу лінію Міністерства обо- рони України (0 800 500 442). Зафіксуй своє звернення: збережи коп скарг, номер звернення на гарячу лінію тощо (Додаток 5).
3. У разі відсутності відповіді від оперативного командування чи Міноборони України ти можеш звернутись до адміністративного суду. Він може визнати протиправною відмову командира військо- вої частини в наданні довідки про обставини травми та зобов’язати його видати . Такі прецеденти в судовій практиці існують. Довідка про обставини травми 20
ВІЙСЬКОВО-ЛІКАРСЬКА КОМІСІЯ Що таке ВЛК?
ВЛК – військово-лікарська комісія – яку ти проходиш з метою:
• визначення ступеня придатності до військової служби;
• встановлення причинного зв’язку захворювання, травми (пора- нення, контуз , каліцтва) із захистом Батьківщини/виконанням обов’язків військової служби/проходженням військової служби;
• визначення потреби у відпустці після завершення лікування або у зв’язку з хворобою/лікуванням (реабілітацією), протезуванням тощо. ВЛК розглядає обставини твоєї травми, захворювання чи поранення і приймає рішення, чи пов’язані вони з проходженням служби, виконанням службових обов’язків, захистом Батьківщини.
Рішення щодо причинного зв’язку між захворюванням, травмою (по- раненням, контузією, каліцтвом) та військовою службою буде важли- вим для тебе при отриманні відповідних грошових виплат.
Мені потрібна ВЛК?
Потреба в проведенні медичного огляду ВЛК з метою визначення сту- пеня придатності до військової служби після перенесеного захворю- вання чи травми виникає лише у разі наявності в тебе захворювання або наслідків травми, що призвели до значних або помірних порушень функц органів та систем органів, що визначає лікар на підставі про- веденого медичного обстеження та досліджень13.
Якщо захворювання чи отримана травма не призвели до порушення функцій органів і систем органів або призвели до незначних їхніх по- рушень (що також визначає лікар), то потреба в проходженні медич- ного огляду ВЛК відсутня, оскільки ступінь придатності до військової служби не змінився. 13. пункт 6.4. глави 6 розділу ІІ Положення, затвердженого наказом МОУ No402 від 14.08.2008
При ухиленні від призначеного обстеження або порушенні лікарняно- го (госпітального) режиму особу можуть виписати без проходження ВЛК. Про відмову в обстеженні повідомляється командир в/ч.
Направлення на ВЛК
Направлення на ВЛК може дати прямий начальник (від командира ча- стини і вище), а також органи управління/підрозділи Військової служ- би правопорядку Збройних Сил України, прокуратура, суд, начальник гарнізону, начальник військового лікувального закладу (на підставі подання начальника лікувального відділення за місцем лікування), військовий комендант гарнізону, керівник ТЦК та СП.
У разі проведення ВЛК під час стаціонарного лікування направлення на ВЛК військовослужбовцю не видається. Лікуючий лікар приймає рішення по потребу у ВЛК, за його клопотанням військовослужбовця зараховують на проходження військово-лікарської коміс .
Як отримати направлення на ВЛК?
Військово-лікарська комісія
1.
2.
Якщо стан твого здоров’я дозволяє прибути до військової частини, тобі потрібно:
• після прибуття написати рапорт на ім’я командира в/ч з допо- віддю про завершення лікування та запитом про направлення на проходження ВЛК (Додаток 10);
• отримати направлення від начмеда на проходження ВЛК з під- писом командира в/ч (Додаток 11).
Якщо стан твого здоров’я не дозволяє прибути до військової ча- стини за направленням на ВЛК, твої д :
• звернутись до начальника лікувального відділення свого за- кладу охорони здоров’я:
• начальник лікувального відділення за наявності підстав, ви- значених п. 6.4 глави 6 розділу ІІ Положення, затвердженого наказом МОУ No402 від 14.08.2008, пише подання до начальни- ка військового лікувального закладу з характеристикою твого стану здоров’я; • начальник військового лікувального закладу приймає рішення про необхідність направлення на медичний огляд ВЛК. 22
3. Якщо ти перебуваєш на лікуванні або у відпустці за станом здо- ров’я, можна звернутись до керівника твого ТЦК та СП. Керівник твого ТЦК та СП надають направлення на проходження ВЛК без повернення до військової частини. Якщо лікування відбувається в іншій територіальній одиниці, ніж твоя в/ч, необхідно тимчасово стати на військовий облік у місцевому ТЦК та СП.
Відмова надати направлення на ВЛК
У разі, якщо військова частина та інші уповноважені особи незаконно, на твою думку, відмовляють тобі в направленні на ВЛК, твої д :
1. Зателефонуй на гарячу лінію Командування медичних Сил ЗСУ (044 522 83 58) та/або Міністерства оборони України (0 800 500 442) та поясни свою проблему.
2. Якщо це не спрацювало, тобі потрібно подати заяву до суду з ви- могою зобов’язати командира військової частини надати направ- лення на ВЛК. Наразі існує практика позитивних рішень у таких питаннях.
Документи для проходження ВЛК
Для проходження ВЛК у воєнний час тобі треба мати з собою наступні документи:
• направлення на медичний огляд ВЛК;
• медична книжка;
• посвідчення особи (військовий квиток або посвідчення офіцера);
• медична характеристика (необов’язковий документ у воєнний час);
• службова характеристика (необов’язковий документ у воєнний час);
• оригінал довідки про обставини травми від твоєї в/ч (у разі отри- мання травми, поранення, контуз , каліцтва внаслідок бойових дій) та/або засвідчену копію акту про нещасний випадок (гостре професійне захворювання (отруєння), поранення, контуз , трав- ми, каліцтва, окрім тих випадків, що настали внаслідок уражень або дій з боку противника); Військово-лікарська комісія 23
• посвідчення УБД (за наявністю);
• витяги із особових справ та інші довідкові матеріали для військо- вослужбовців – учасників бойових дій (можуть бути у вигляді ксе- рокопій, однак завірені відповідними посадовими особами та пе- чаткою в/ч).
Порядок проходження ВЛК
Отже, ти отримав направлення на ВЛК. В Україні діють штатні ВЛК, до яких належать Центральна військово-лікарська комісія ЗС України (м. Київ) (далі – ЦВЛК); ВЛК регіону (розташовані у м. Львів, м. Харків, м. Дніпро, м. Одеса, м. Вінниця). Також є позаштатні постійно діючі ВЛК (, до яких належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; лікарсько-льотні коміс (далі – ЛЛК); ВЛК високомобільних десантних військ; ВЛК те- риторіального центру комплектування (далі – ВЛК ТЦК); ВЛК держав- них, комунальних закладів охорони здоров’я з правами госпітальної ВЛК.
До складу ВЛК входять: хірург, терапевт, невропатолог, окуліст, ото- ларинголог, гінеколог (для жінок), а за медичними показниками і лі- карі інших спеціальностей. До ВЛК ти маєш пройти ЕКГ-обстеження, флюорографічне обстеження органів грудної клітини, зробити за- гальний аналіз крові та сечі. Можливо, тобі призначать додаткове об- стеження за медичними показниками.
Проходження ВЛК
В реєстратурі закладу охорони здоров’я тобі повинні надати:
• картку обстеження та медичного огляду, яку надалі будуть запов- нювати лікарі;
• корінці на прийом до усіх необхідних лікарів. В реєстратурі тобі пояснять, де знаходяться потрібні кабінети та як записатись у чер- гу (в деяких закладах уже працює електронна форма запису).
Спочатку потрібно здати всі необхідні аналізи та пройти обстежен- ня. Потім пройти лікарів. Кожен з лікарів після огляду пише висновок про стан здоров’я військовослужбовця. Варто зазначити, що під своїм висновком лікар обов’язково має поставити підпис та завірити його печаткою. Військово-лікарська комісія 24
Терміни проходження ВЛК
Строки для проходження медичного огляду ВЛК не визначені законодав- ством та залежать в кожному конкретному випадку від кількості необ- хідних медичних (спеціальних) досліджень для встановлення діагнозу.
Рішення ВЛК
Постанова (рішення), яке приймається ВЛК, оформлюється одним із документів: свідоцтво про хворобу, довідка ВЛК (позаштатні ВЛК), протокол засідання ВЛК з визначенням причинного зв’язку травми, захворювання, поранення (штатні ВЛК).
ВЛК може приймати постанови про придатність до військової служби, про причинний зв’язок захворювань (поранень, контузій, травм, ка- ліцтв) зі службою в Збройних Силах України, про потребу в лікуванні, реабілітац , протезуванні тощо:
I. Постанови про причинний зв’язок захворювань (поранень, конту- зій, травм, каліцтв) зі службою в Збройних Силах України:
• «Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов’язане із захи- стом Батьківщини» – якщо поранення було отримане під час захи- сту Батьківщини або виконання обов’язків військової служби під час служби в складі діючої арм та флоту, а також під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, під час безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечен- ня національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агрес російської федерац , перебуваючи безпосередньо в райо- нах та у період здійснення зазначених заходів.
• «Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов’язане з виконан- ням обов'язків військової служби» – якщо поранення отримане (крім випадків протиправного діяння) в разі фактичного виконан- ня службових обов’язків під час проходження військової служби в частинах, які не входили до складу діючої арм .
• «Поранення (травма, контузія, каліцтво), отримане в результаті нещасного випадку, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби» – якщо воно отримане за обставин, не пов’язаних з ви- конанням обов’язків військової служби, або отримане внаслідок правопорушення. Військово-лікарська комісія 25
• «Захворювання (поранення, травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов’я- зане із захистом Батьківщини» – якщо воно виникло під час служби у військових частинах та установах, що входять до складу діючої ар- м , або коли захворювання, яке виникло до цього в період служби у військових частинах і установах, які входять до складу діючої арм , досягло такого розвитку, що обмежує придатність або призводить до непридатності (зокрема, тимчасової) до військової служби.
• «Захворювання (поранення, контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов’язане з проходженням військової служби»– якщо воно ви- никло під час служби у військових частинах та установах, які не входять до складу діючої арм , або коли захворювання досягло такого розвитку, який обмежує придатність або призводить до не- придатності (зокрема, тимчасової) до військової служби, служби з військової спеціальності.
• «Захворювання, НІ, не пов’язане з проходженням військової служ- би»– якщо воно виникло в того, хто пройшов медичний огляд, до призову на військову службу, прийняття на військову службу за контрактом (зокрема, захворювання, не діагностовані при призо- ві (під час прийому на військову службу), але патогенетично їхній розвиток почався до призову (до прийому) на військову службу, і військова служба не вплинула на вже наявне захворювання і при- датність до військової служби.
II. Постанови ВЛК про потребу в переведенні до закладу охорони здоров’я.
За постановою ВЛК, військовослужбовця можуть перевести для ліку- вання до іншого військового чи цивільного закладу охорони здоров’я.
III. Постанови ВЛК про потребу у відпустці за станом здоров’я.
У випадках передбачених Розкладом хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби14, та за рі- шенням ВЛК військовослужбовцю може бути надана відпустка за ста- ном здоров’я.
Загальний термін безперервного перебування військовослужбовців на лікуванні у військових (цивільних) лікувальних закладах, включа- ючи відпустку за станом здоров’я, не повинен перевищувати 4 місяці, а для хворих на туберкульоз – 12 місяців. Прийняття рішення лікарем Військово-лікарська комісія 14. Додаток 1 до Положення, затвердженого наказом МОУ від 14.08.2008 No402 26
щодо необхідного для лікування терміну залежить від кожного окре- мого клінічного випадку з обов’язковим дотриманням вимог щодо ді- агностичних та лікувальних методів надання медичної допомоги, ви- значених клінічними протоколами, стандартами медичної допомоги, адаптованими клінічними настановами.
Після закінчення визначеного терміну перебування на безперервному лікуванні та у відпустці за станом здоров’я тобі потрібно повторно про- йти ВЛК для визначення ступеня придатності до військової служби.
IV. Придатність військовослужбовця до проходження служби.
ВЛК може визначити один із наступних ступенів придатності до вій- ськової служби:
1. придатний;
2. обмежено придатний;
3. непридатний з переоглядом через 6-12 місяців;
4. непридатний з виключенням з військового обліку.
Що означає кожен із ступенів придатності?
ПРИДАТНИЙ – ти і надалі придатний для залучення як до небойових, так і бойових дій. Тебе можна призначити на більшість посад. Катего- ричні винятки, коли тебе, як придатного, не можна залучити до певних родів військ, можна дізнатись в Додатку 3 Наказу МОУ No40215.
ОБМЕЖЕНО ПРИДАТНИЙ – особи, визнані обмежено придатними до військової служби, непридатні до служби у десантно-штурмових вій- ськах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах. Військовослужбов- ці, визнані обмежено придатними до військової служби, придатні до служби в частинах (підрозділах) забезпечення, ТЦК та СП, установах, організаціях, навчальних закладах.
НЕПРИДАТНИЙ З ПЕРЕОГЛЯДОМ ЧЕРЕЗ 6-12 МІСЯЦІВ – ти і надалі ли- шаєшся військовослужбовцем і маєш перебувати у військовій ча- стині. Командир визначає, які обов’язки ти маєш виконувати, але ці обов’язки може бути покладено на тебе виключно з урахуванням тво- го стану здоров’я. У такому разі тебе можуть призначати виключно на небойові посади або вивести в розпорядження командира ППД.
15. Наказ МОУ No402 від 14.08.2008 «Про затвердження Положення про військово- лікарську експертизу в Збройних Силах України» Військово-лікарська комісія 27
НЕПРИДАТНИЙ З ВИКЛЮЧЕННЯМ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ – такий сту- пінь придатності надає тобі право на звільнення з військової служби. Проте у разі наявності бажання ти можеш писати рапорт на продов- ження проходження служби на посадах передбачених Переліком16.
Постанова ВЛК про ступінь придатності до військової служби вій- ськовослужбовця чинна протягом 12 місяців з моменту проведення медичного огляду. Зауважимо, що постанова ВЛК ТЦК та СП про сту- пінь придатності до військової служби, яку було прийнято під час при- зову або прийняття на військову службу, чинна протягом 6 місяців з моменту проведення медичного огляду.
Відпустка за станом здоров’я
Отже, згідно рішення ВЛК тобі надали відпустку за станом здоров’я. Можливі наступні терміни тривалості такої відпустки:
• 30 днів;
• 45-60 днів – за медичними показаннями після травм (поранень) або оперативного лікування (у мирний час);
• продовження основного терміну на 30, а в окремих випадках на 45 або на 60 календарних днів (у мирний час). Під час воєнного стану відпустка за станом здоров’я може двічі продовжуватися по 30 ка- лендарних днів.
Враховуй, що тривалість відпустки за станом здоров’я може бути саме такою, яка вказана в довідці ВЛК17. Командир, з урахуванням міс- ця розташування військової частини та місця проходження відпустки, може надати до 2 додаткових діб на дорогу.
На практиці, однак, буває по-іншому – командир може надати меншу кількість днів на відпустку, ніж вказано у висновку ВЛК. Якщо ти не згодний(-а) з цим рішенням, потрібно апелювати до вищого команду- вання. Якщо й це не дає результату, зателефонуй на гарячу лінію Ко- мандування медичних Сил ЗСУ (044 522 83 58) або Міністерства обо- рони України (0 800 500 442).
Після закінчення терміну перебування на безперервному лікуванні та
16. Наказ МОУ No410 від 14.08.2018 «Про затвердження Переліку посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби»
17. П. 2.1 гл.2 Розділу І Наказу МОУ No402 Військово-лікарська комісія 28
у відпустці за станом здоров’я необхідно пройти ВЛК для визначення ступеня придатності до військової служби.
Щоб отримати відпустку за станом здоров’я, потрібно:
1. Прибути до своєї військової частини.
2. Написати рапорт з проханням надати відпустку за станом здоров’я відповідно до рішення ВЛК. У рапорті необхідно зазначити місце проведення відпустки за станом здоров’я та додати висновок ВЛК (Додаток 12).
3. Отримати у військовій частині відпускний квиток з датами відпустки.
4. Приїхати з пакетом документів до місця проведення відпустки та стати на облік в органі управління Служби правопорядку в гарнізоні, в найближчому ТЦК та СП або в органі місцевого самоврядування.
5. Після закінчення відпустки ти можеш знову прибути до ТЦК та СП чи ВСП і взяти повторне направлення на ВЛК з метою визначення придатності до військової служби. Проте у разі відмови, необхід- но відправитись до своєї в/ч, де написати рапорт на ім'я команди- ра з проханням видати направлення на ВЛК.
Придатний до в\с, але погано себе почуваю
Можлива ситуація, у якій, за рішенням ВЛК, ти придатний(-а) до служ- би, але при цьому маєш скарги на стан здоров’я. Ось такими мають бути твої д в цьому випадку:
1. Якщо ти потребуєш екстреної невідкладної медичної допомоги (наприклад, через травму, нещасний випадок, загрозливий для життя стан):
• зателефонуй 103 або звернися до найближчого закладу охоро- ни здоров’я;
• повідом свого безпосереднього командира про захворюван- ня або попроси медичних працівників повідомити найближчий ТЦК та СП про місце свого перебування із зазначенням обліко- вих даних для подальшого повідомлення у твою військову ча- стину;
• після надання медичної допомоги дотримуйся рекомендацій лікаря: повернутись до служби/звернутися до найближчого Військово-лікарська комісія 29
2.
закладу охорони здоров’я в системі МОУ з повідомленням без- посереднього командира.
При загостренні хронічних захворювань (станах, що не загрожу- ють здоров’ю і життю):
• зв’яжись із безпосереднім командиром і повідом про захво- рювання та про те, що будеш звертатися до закладу охорони здоров’я;
• того ж дня звернися за консультацією до лікаря;
• повідом свого командира про результати обстеження. Від ре- зультатів залежать подальші д ;
• якщо результати обстежень вказують на задовільний стан здо- ров’я або про необхідність планового лікування, необхідно повертатись до в/ч та за необхідності звертатися до начмеда військової частини;
• якщо ж результати обстежень підтверджують необхідність на- дання екстреної медичної допомоги керуйся пунктом 1.
Якщо командир не дозволяє тобі залишитись за місцем перебу- вання для подальшого медичного обстеження.
• Повернись до військової частини, де повідом командира про наявні проблеми зі здоров’ям, відвідай медпункт в/ч. У разі не- обхідності, напиши рапорт з проханням отримати направлення на лікування.
• У разі необхідності, терміново звернись до лікаря за своїм міс- цем перебування у відпустці та отримай рекомендац щодо необхідності обстеження, лікування, госпіталізац чи опера- тивного втручання.
• З відповідними медичними довідками необхідно звернутись до ТЦК та СП.
• ТЦК та СП чи ВСП на основі рекомендац лікаря надає довідку про законність твого перебування за межами в/ч. А також пере- дає твоєму командуванню інформацію про необхідність твого лікування. 3. Військово-лікарська комісія 30
Продовження лікування (реабілітац )
Якщо ти отримав(-ла) рішення ВЛК про продовження лікування\ре- абілітацію після стаціонарного лікування, то з лікувального закладу за рішенням ВЛК тебе переведуть до закладу охорони здоров’я, де є реабілітаційне лікування18 або до реабілітаційного госпіталя в системі Міністерства оборони України.
Якщо ти знаходишся у військовій частині тобі необхідно:
• Написати рапорт з проханням надати направлення на реабілітацію до закладу охорони здоров’я, де вказати терміни лікування, зазна- чені в рішенні ВЛК.
• Отримати у військової частини направлення на реабілітацію\ліку- вання.
Лікування (реабілітація) за кордоном
Ти можеш продовжити лікування чи реабілітацію за кордоном. Порядок дій має бути такий самий, як описано в розділі «Лікування за кордоном».
Повна придатність до в\с
Якщо згідно з рішенням ВЛК ти визнаний повністю придатним до вій- ськової служби, твої д наступні:
1. повернутись до військової частини;
2. негайно після повернення подати рапорт на ім’я командира вій- ськової частини з доповіддю про те, що ти повернувся(-лась) з лі- кування та приступити до виконання службових обов’язків;
3. проконтролювати, що група персоналу штабу підшила довідку про обставини травми в твою особову справу.
Обмежена придатність до в\с
ВЛК може винести постанову: «Обмежено придатний до військо- вої служби». У постанові ВЛК в довільній формі вказується, які види
18. Наказ МОЗ України від 16.03.2022 No 495 "Про організацію надання відновного лікування та реабілітаційної допомоги у сфері охорони здоров’я військовослужбовцям сил оборони" Військово-лікарська комісія 31
служби та роботи протипоказані цій особі (з урахуванням військової спеціальності, займаної посади, віку).
Отже, від характеру травми, захворювання чи поранення, а також від того, де ти проходиш військову службу (види, окремі роди військ (сил) ЗСУ, органи військового управління, з’єднання, військові частини, ВВНЗ тощо) та на якій посаді, залежить, чи зможеш ти продовжувати військовуслужбуусвоїйчастині натійсамійпосаді,щоідозахворю- вання, травми, або на іншій посаді, яка краще відповідає особливос- тям стану здоров’я. Необхідність і терміновість переміщення визна- чаються командирами (начальниками), які мають право призначати військовослужбовців на відповідні посади.
Тому потрібно повернутись до військової частини і доповісти коман- диру про стан здоров’я.
1.
Якщо ти можеш виконувати обов’язки на посаді, яку займав до травми, захворювання чи поранення, і командир узгодив продов- ження тобою служби :
• напиши рапорт на ім’я командира за підпорядкованістю з допо- віддю, що ти повернувся з лікування та приступив до виконан- ня службових обов’язків;
• проконтролюй, щоб група персоналу штабу підшила довідку про обставини травми в твою особову справу.
Якщо командир тобі запропонував іншу посаду в межах військової частини:
• напиши рапорт на ім'я командира за підпорядкованістю з до- повіддю, що ти повернувся з лікування та в зв’язку з рішенням ВЛК просиш призначити тебе на вакантну посаду, яку ти узго- див з командиром;
• проконтролюй, щоб група персоналу штабу провела відповід- ний наказ командира військової частини та підшила довідку про обставини травми в твою особову справу.
Якщо стан здоров’я не дозволяє виконувати обов’язки на посаді, яку ти займаєш:
• звернися до безпосереднього начальника та до начальника кадрової служби військової частини з метою визначення поса- ди, на яку тебе можна перемістити по службі за основною або 2. 3. Військово-лікарська комісія 32
спорідненою спеціальністю. У разі коли є потреба призначення на посаду за новою спеціальністю, призначенню на цю посаду має передувати відповідна підготовка (перепідготовка). Для доукомплектування Збройних Сил України в умовах особливо- го періоду військовослужбовці можуть призначатися на поса- ди, передбачені штатами воєнного часу, за новою спеціальніс- тю з урахуванням набутого досвіду.
Тимчасова непридатність з наступним переоглядом через 6-12 місяців
ВЛК може винести постанову, що військовослужбовець непридатний до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців. Це означає, що стан здоров’я військовослужбовця в даний час не дозволяє йому/їй ви- конувати обов’язки військової служби, оскільки після отриманої травми (поранення, контуз , каліцтва) або проведеного оперативного втручан- ня потрібен час (6-12 місяців) для відновлення функцій органів та сис- тем органів. Тобто, непридатність до військової служби є тимчасовою. ВЛК визначає тимчасову непридатність до військової служби за станом здоров’я на термін від 6 до 12 місяців з наступним проходженням ВЛК.
Діючі військовослужбовці, визнані тимчасово непридатними, за рі- шенням командира можуть бути виведені поза штат (в розпоряджен- ня) і виконувати обов’язки з урахуванням стану здоров’я.
Порядок дій у такому разі:
1. Написати рапорт на ім’я командира військової частини, де повідо- мити про рішення ВЛК та додати відповідні медичні довідки для прийняття рішення щодо продовження військової служби.
2. Отримати розпорядження командира щодо продовження військо- вої служби.
3. Через 6-12 місяців подати рапорт на отримання направлення на ВЛК для повторного медичного обстеження.
Непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку Отже, у тебе на руках є постанова ВЛК про визнання тебе непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Твій порядок дій: Військово-лікарська комісія 33
1. Подай рапорт на ім’я командира військової частини про звільнен- ня за станом здоров’я з документами, що підтверджують підставу для звільнення, та висновок ВЛК. При написанні рапорта зроби за- пит на отримання грошових виплат, які військова частина зобов’я- зана зробити при звільненні з військової служби (з переліком та- ких грошових виплат можна ознайомитися нижче).
2. Група персоналу твоєї військової частини видає наказ про звіль- нення з військової частини.
3. Пройди процедуру виходу у відставку: здай посаду, прослідкуй, щоб тебе виключили зі списків особового складу військової ча- стини та виплатили тобі всі належні кошти.
4. Отримай направлення до територіального центру комплектуван- ня та соціальної підтримки за вибраним місцем проживання, куди ти маєш прибути в п’ятиденний строк для того, щоб стати на вій- ськовий облік. Після цього слід написати заяву про виключення з військового обліку на підставі довідки ВЛК.
Звертаємо увагу, що коли особа, яка має право на звільнення, вико- нує завдання в інтересах оборони України під час д особливого пе- ріоду, бере безпосередню участь у веденні воєнних (бойових) дій, то вона звільняється з військової служби протягом трьох місяців з дня завершення виконання таких завдань.
Оскарження рішення ВЛК
Якщо ти пройшов медичний огляд ВЛК, і у рішенні такої коміс не ві- дображений реальний стан твого здоров’я, то є два способи оскаржи- ти це рішення: у досудовому порядку та через суд. Краще починати оскаржувати рішення з досудового порядку, а якщо це не матиме по- зитивного результату, то зможеш потім звернутися до суду.
Твої д для оскарження рішення ВЛК в досудовому порядку:
1. Написати заяву особи щодо непогодження з висновками ВЛК та проханням переглянути вказане рішення вищою ВЛК (однією з регіональних ВЛК відповідно до адміністративно-територіальних зон відповідальності або Центральною військово-лікарською ко- місією ЗС України (ЦВЛК)19). 19. Наказ МОУ No608 від 16.11.2016 «Про затвердження адміністративно- територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров’я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення») Військово-лікарська комісія 34
2. Долучити до заяви усі відповідні медичні документи та копію по- переднього рішення ВЛК.
Заяву, медичні документи та копію постанови ВЛК необхідно або са- мостійно принести до вищої ВЛК (регіональної чи Центральної ВЛК) або надіслати Укрпоштою цінним листом з повідомленням про вру- чення з описом вкладення на адресу відповідної ВЛК.
За результатом розгляду скарги тебе можуть направити на повторний або контрольний медичний огляд до ВЛК. За результатом проходжен- ня цієї ВЛК тобі нададуть новий висновок (постанову) про стан здо- ров’я, який і буде братися до уваги.
Однак, якщо ти не погоджуєшся із цим висновком ЦВЛК, то можеш оскаржити рішення уже в суді.
Оскарження рішення ВЛК в суді здійснюється в порядку адміністра- тивного судочинства відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України.
Оскаржити рішення ВЛК виключно за медичними показниками не- можливо, адже це не входить в компетенцію суду. Зі свого боку суд має право перевіряти законність постанови ВЛК лише в межах дотри- мання процедури прийняття. Військово-лікарська комісія 35
ПРОТЕЗУВАННЯ Протезування в Україні
Ти маєш право самостійно обрати підприємство, де виготовлятиметь- ся протез. Сучасні протези виготовляють в Україні (на основі комп- лектуючих провідних світових компаній) за рахунок держави.
Переваги протезування в Україні, як порівняти з протезуванням за кордоном:
1. Виготовлення протезного виробу – це кропіткий та індивідуаль- ний процес, який потребує кількох примірок, підгонок тощо. Це зручніше робити ближче до дому.
2. Через стрімкий розвиток протезної галузі в Україні з 2014-го року значна кількість українських фахівців опанували новітні техніки та технолог і вміють їх ефективно застосовувати.
3. Життя з протезом кінцівки передбачає регулярне обслуговування виробу. Якщо протез виготовлено за кордоном, то після повернен- ня в Україну необхідно шукати фахівця, який зможе обслуговува- ти цей виріб, переоформить документацію... або постійно їздити за кордон за свій рахунок за найменшої проблеми (щось натирає, щось не працює, щось потрібно відрегулювати тощо).
4. Коли протезист опікується пацієнтом від моменту виготовлення виробу, він знає, що і як працює, які потрібно підібрати комплекту- ючі для оптимізац функціональності, як в подальшому вдоскона- лити протез згідно діяльності пацієнта.
Протезування кінцівок в Україні є більш ефективним та раціональним, ніж протезування за кордоном.
Коли розпочинати протезування? Все індивідуально. Зазвичай протезування розпочинається через 6-8 тижнів після ампутац , але у пацієнтів із захворюваннями периферич- них судин та травматичною ампутацією може бути пізніше.
Протезування розпочинається за умов готовності кукси до протезування:
• форма кукси без надлишку або нестачі м’яких тканин;
• рана кукси повністю загоїлася;
• післяопераційний рубець спроможний, еластичний, безболісний;
• відсутні будь-які пошкодження шкірних покривів кукси;
• зменшується набряк кукси;
• кукса є опороспроможною;
• покращується сила м’язів кукси, спини, інших кінцівок, рівновага, тощо.
Рішення про початок протезування приймається мультидисциплінар- ною командою (лікар, фізичний терапевт, протезист, пацієнт).
Часто ампутація поєднується з травмами інших кінцівок, внутрішніх органів, тощо. При цьому, якщо пацієнт стабільний, кукса готова до протезування, то попри, наприклад, фіксований перелом кісток кон- трлатеральної кінцівки, потрібно починати протезування. Завдання – максимально швидко вертикалізувати пацієнта з ампутацією. Відтер- мінування початку протезування негативно впливає на результат у подальшому, оскільки швидше настає гіпотрофія м’язів, утворюються контрактури тощо. Це ускладнює протезування, значно знижує при- хильність до користування протезом20.
Безкоштовне протезування
Якщо ти втратив(-ла) кінцівку, то для отримання якісного протезу необ- хідно здійснити низку кроків та взяти до уваги деякі важливі моменти.
1. Протягом першого тижня після ампутац необхідно розпочати компресійну терапію та формування кукси. Якщо в медичному за- кладі, де ти знаходишся, цього не роблять – вимагай щоб робили, адже це важливий компонент успішного протезування.
2. Для того, щоб отримати протез за державні кошти, необхідно по- дати заяву онлайн на первинну реєстрацію в Електронному кабі- неті Централізованого банку даних з проблем інвалідності (Далі-
20. О.Щеглюк- невролог, старший ординатор відділення реабілітац пацієнтів з ампутованими кінцівками (Військово-медичний клінічний лікувально- реабілітаційний центр) Протезування 37
ЦБІ) (undefined) та зібрати такі документи:
• заяву на забезпечення протезним виробом (Додаток 14);
• копію паспорта громадянина України;
• копію ідентифікаційного коду;
• документи з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків;
• рішення ВЛК про необхідність забезпечення протезним виробом;
• витяг з наказу командира в/ч або довідка про обставини травми;
• копію довідки про безпосередню участь в бойових діях.
3. Зібрані документи необхідно завантажити в електронному кабінеті ЦБІ.
4. Обери підприємство, на якому ти будеш протезуватися. Це рішен- ня обговори з лікуючим лікарем або отримай консультацію на га- рячій лін Protez Hub (050 1776839). Обирати підприємство краще за місцем постійного проживання, оскільки протез потім дове- деться регулярно обслуговувати. Перелік протезних підприємств можна знайти тут: undefined
5. Разом з реабілітологом та техніком-протезистом визначи можли- ву комплектацію протезного виробу.
6. Якщо тобі пропонують протезування за кордоном, переконайся, що розумієш умови протезування та поцікався, який план подаль- шого обслуговування протезу. Протягом першого року об’єм кукси змінюється і часто необхідно регулярно підлаштовувати протез.
7. Де б не відбувалось протезування, з'ясуй, як відбуватиметься об- слуговування та гарантійний ремонт протеза21.
Протезування за кордоном
Можлива ситуація, в якій тобі потрібен протез та/або ортез підвище- ної функціональності, наприклад для занять спортом, які не виро- бляються в Україні. За рахунок держави протезування та/або ортезу- вання виробами підвищеної функціональності та/або спеціальними виробами для занять спортом за технологіями виготовлення здійсню- 21. undefined Протезування 38
ється закордонним надавачем спеціалізованої допомоги лише у разі відсутності в Україні спеціалістів, які мають відповідну кваліфікацію і позитивний практичний досвід виготовлення конструкцій (техноло- гій) таких виробів.
Якщо тобі потрібен такий протез та/або ортез, твої д наступні:
1.
Збери документи:
• заяву;
• копію паспорта;
• копію ідентифікаційного коду;
• направлення на забезпечення технічними та іншими засобами реабілітац від органу соцзахисту;
• рішення ВЛК або ЛКК про потребу у протезуванні та/або орте- зуванні;
• витяг із істор хвороби;
• фото- та відеоматеріали кукси та наявного об’єму рухів;
• копію довідки про безпосередню участь в бойових діях.
Якщо тобі потрібен виріб для занять спортом:
• висновок щодо забезпечення спеціальним виробом для занять спортом за формою (згідно з додатком), виданий лікарем фі- зичної та реабілітаційної медицини або фахівцем з фізичної ре- абілітац , або лікарем-ортопедом-травматологом лікувальним закладом, який має відповідну кваліфікацію щодо спортивного протезування про можливість використання спеціального ви- робу для занять спортом для систематичних занять відповід- ним видом (видами) спорту з урахуванням результатів оцінки функціональних можливостей особи;
• лист центрального органу виконавчої влади щодо необхідно- сті забезпечення спеціальним виробом для занять спортом учасника операц , який систематично займається відповідним видом (видами) спорту (у разі забезпечення участі у спортив- них змаганнях всеукраїнського або міжнародного рівня). Якщо тобі потрібен виріб для забезпечення фізкультурно-спор- тивної реабілітац : 2. 3. Протезування 39
4. 5.
• висновок щодо забезпечення спеціальним виробом для занять спортом за формою (згідно з додатком), що виданий лікарем фізичної та реабілітаційної медицини або фахівцем з фізичної реабілітац лікувальної установи, яка має відповідну кваліфі- кацію щодо спортивного протезування, про можливість ви- користання спеціального виробу для занять спортом для фіз- культурно-спортивної реабілітац з урахуванням результатів оцінки функціональних можливостей осіб;
• рекомендаційний лист Уповноваженого Президента України з питань реабілітац учасників бойових дій щодо необхідності за- безпечення спеціальним виробом для занять спортом учасника операц з метою його фізкультурно-спортивної реабілітац .
Відправ зібрані документи до Фонду соціального захисту (далі Фонд).
Фонд протягом 10 робочих днів з дати отримання (надходження поштою) зазначених документів опрацьовує та вносить їх на роз- гляд експертної групи.
• Строк розгляду документів експертною групою не може пе- ревищувати 25 робочих днів з дати їхнього отримання (надхо- дження поштою) Фондом.
• ВАЖЛИВО! Якщо подано не всі документи, Фонд повідомляє в 3-денний термін про документи, які необхідно подати додатко- во. У такому разі днем звернення вважається дата, зазначена на поштовому штемпелі (у разі надсилання документів пош- тою), або дата їхнього фактичного отримання Фондом (у разі особистого подання).
Фонд укладає із закордонним надавачем спеціалізованої допомо- ги і учасником операц або його законним представником тристо- ронній письмовий договір, в якому визначаються умови:
• надання такому учасникові грошової допомоги та безготівко- вого перерахування коштів закордонному надавачеві спеціа- лізованої допомоги;
• подальшого гарантійного і післягарантійного обслуговування виробів; • надання закордонним надавачем спеціалізованої допомоги технічного опису конструкц та комплектац виробу підвище- 6. Протезування 40
ної функціональності та/або спеціального виробу для занять спортом за технологіями виготовлення, які відсутні в Україні;
• надання інформац про етапи протезування, технолог виго- товлення, застосовування комп’ютерної діагностики та моде- лювання, необхідні види робіт під час підготовки;
• навчання користуванню таким виробом;
• навчання ходінню на остаточній конструкц в разі протезуван- ня нижніх кінцівок;
• відповідальність сторін;
• надання закордонним надавачем спеціалізованої допомоги акта виконаних робіт.
7. Виріб підвищеної функціональності, що виготовлений закордонним надавачем спеціалізованої допомоги, буде тобі виданий на 4,5 роки.
8. Для оплати твого проїзду, проживання та харчування (а також за потреби й особи, яка тебе супроводжує) за кордоном Фонд пере- раховує кошти на твій рахунок або на рахунок закордонного нада- вача спеціалізованої допомоги.
9. Після повернення з-за кордону та для остаточного розрахунку тобі або твоєму законному представнику протягом 10 робочих днів по- трібно подати Фонду відповідні документи, що підтверджують усі д і процедури.
10. Для заміни приймальної гільзи (куксоприймача) та здійснення післягарантійного ремонту протезно-ортопедичного виробу під- вищеної функціональності та/або спеціального виробу для занять спортом за технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, тобі потрібно подати до Фонду відповідну заяву, на підставі якої Фонд звертається до закордонного лікувального закладу.
11. Заміна приймальної гільзи та післягарантійний ремонт здійсню- ються на підставі рішення експертної групи та відповідного до- говору, укладеного Фондом і закордонним надавачем спеціалі- зованої допомоги, за кордоном або за твоєю згодою в офіційному представництві закордонного надавача спеціалізованої допомоги чи на іншому підприємстві на територ України. Протезування 41
МЕДИКО-СОЦІАЛЬНА ЕКСПЕРТНА КОМІСІЯ (МСЕК)
Що таке МСЕК?
Медико-соціальна експертна комісія (МСЕК) – спеціальний заклад у системі охорони здоров’я, що проводить медико-соціальну експер- тизу особам, які звертаються для встановлення:
• групи інвалідності (І,ІІ,ІІІ група);
• відсотку втрати працездатності;
• потреби в протезуванні;
• індивідуальної програми реабілітац особи з інвалідністю;
• медичних показань на право одержання спеціального автотранспорту.
Тобі потрібно пройти МСЕК у випадку, якщо у тебе після травми, за- хворювання чи поранення відбулась значна втрата працездатності та загалом фізичне чи психічне здоров’я зазнало змін. Зокрема, якщо є підозра на набуття групи інвалідності чи є потреба у протезуванні. Контуз також є підставою для проходження МСЕК.
Довідка МСЕК є підставою для нарахування одноразової грошової до- помоги та оформлення інших соціальних пільг.
Терміни проходження МСЕК
У разі отримання поранення у зв’язку з:
• захистом Батьківщини, виконанням обов’язків військової служби – немає обмежень щодо проходження МСЕК протягом 3-х місяців після звільнення з військової служби, тому можна пройти МСЕК і пізніше;
• проходженням військової служби – бажано пройти МСЕК протя- гом 3-х місяців після дати звільнення зі служби, але це не критич- но, оскільки дозволяється і після 3-х місяців, головне, щоб інва- лідність була пов’язана саме з військовою службою;
Медико-соціальна експертна комісія (МСЕК)
• виконанням обов’язків військової служби – пройти МСЕК потрібно протягом 3-х місяців після звільнення.
Порядок проходження МСЕК
Щоб пройти МСЕК, тобі потрібно отримати направлення. Твої д :
1. Якщо ти проходиш стаціонарне лікування, за направленням на МСЕК (ф. 088/0) треба звертатися до свого профільного лікуючого лікаря (якщо лікувався з приводу травми – до травматолога, якщо з приводу поранення – до хірурга або до травматолога (залежно від ураження кісток скелету), якщо з приводу серцево-судинних захворювань – до кардіолога тощо).
2. Якщо ти діючий військовослужбовець, то маєш звернутися з ра- портом щодо проходження МСЕК до безпосереднього командира. Після розгляду такого рапорту командир в/ч надасть тобі дозвіл на залишення військової частини для проходження МСЕК (Додаток 15).
3. Якщо ти знаходишся за межами військової частини (наприклад, у відпустці за станом здоров’я), звернись до ТЦК та СП, який може надати тобі направлення на проходження МСЕК22.
4. Якщо тебе звільнено з військової служби, направлення на МСЕК також може дати сімейний лікар. Порядок дій наступний:
• Звернись до сімейного лікаря або у районній лікарні, або в міс- цевому воєнному госпіталі звернись до профільного лікаря (травматолог, невропатолог тощо) з проханням скликати МСЕК.
• Сімейний лікар виписує тобі електронні направлення до про- фільних спеціалістів.
• Необхідно пройти консультац всіх лікарів ( обов’язково роби виписки на фірмових бланках лікарні з печаткою лікаря).
• Всі висновки принеси знову до сімейного лікаря. Він оформ- лює направлення на МСЕК (форма ф. No088\о). Потім лікар пе- редає документи коміс або пацієнт робить це самостійно.
Врахуй, що в період д воєнного стану та протягом 6 місяців після його припинення чи скасування проведення медико-соціальної екс-
22. П.11 постанови КМУ від 23 лютого 2022 р. No 154 «Про затвердження Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» 43
Медико-соціальна експертна комісія (МСЕК)
пертизи здійснюється за направленням ЛКК незалежно від місця ре- єстрац чи проживання. У разі, якщо ти звертаєшся для встановлення інвалідності і не можеш прибути на огляд до МСЕК, то комісія може приймати рішення про встановлення інвалідності заочно на підставі направлення ЛКК.
Вплив наявності групи інвалідності, отриманої до травми\поранен- ня, на проходження МСЕК
Так, на процес проходження МСЕК впливає наявність групи інвалід- ності, навіть якщо набуто в цивільних обставинах. У випадку, якщо травми, поранення, контуз , одержані при виконанні бойових за- вдань, призвели до ампутац кінцівок, втрати внутрішніх органів чи повної стійкої втрати органом його функцій, то МСЕК може здійснити переогляд та призначити інвалідність на ступінь вище попередньої, але не вище І групи.
Переогляд з метою підвищення групи інвалідності відбувається після заяви особи або законного представника при змінах у стані здоров’я і працездатності особи з інвалідністю або за рішенням суду23.
Документи для проходження МСЕК
Для проходження обстеження МСЕК у тебе мають бути такі документи:
• Направлення на МСЕК (форма ф. No 088/о);
• паспорт або ID картка з витягом з Єдиного державного демогра- фічного реєстру щодо реєстрац місця проживання
• копія ідентифікаційного коду;
• військовий квиток або посвідчення офіцера (копія);
• військово-облікові документи (довідка про проходження військо- вої служби, витяг з послужного списку) або їхні коп ;
• свідоцтво про хворобу або довідка ВЛК, або витяг з протоколу за- сідання штатної ВЛК про встановлення причинного зв’язку захво- рювань, травм (поранень, контузій, каліцтв);
• медична документація, оригінали (виписки з амбулаторної карти ф. 025/о, виписки з істор хвороби стаціонарного хворого ф. 027/о, результати лабораторних, інструментальних, променевих обсте-
23. ст. 7 ЗУ «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні» 44
Медико-соціальна експертна комісія (МСЕК)
жень, консультативні висновки профільних обласних спеціалістів тощо) та амбулаторна картка хворого;
• у випадку, якщо ти є учасником ліквідац наслідків авар на Чор- нобильській АЕС (або особою, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи, чи постраждала від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої авар ):
• посвідчення учасника ліквідац наслідків авар на Чорнобиль- ській АЕС (посвідчення потерпілого від Чорнобильської ката- строфи або посвідчення учасника ліквідац ядерних аварій відповідної категор або посвідчення потерпілого від радіацій- ного опромінення) відповідної категор ;
• експертний висновок міжвідомчої експертної коміс з уста- новлення причинного зв’язку хвороби, інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок авар на Чорнобильській АЕС про причинний зв’язок захворювання з Чорнобильською катастрофою.
• копія витягу з наказу командира військової частини про виклю- чення зі списків особового складу частини / звільнення з військо- вої служби (за наявності);
• довідка про обставини травми (за потреби);
• посвідчення УБД (за наявності);
• копія трудової книжки (за наявності).
При проходженні МСЕК потрібно мати з собою оригінали зазначених документів.
По закінченню обстеження, видається довідка про встановлення гру- пи інвалідності із зазначенням причинного зв’язку інвалідності або за- значається ступінь втрати професійної працездатності.
Виїзна чи заочна МСЕК
Як тільки твій стан стабілізується, необхідно звернутися до завідува- ча відділення, у якому ти перебуваєш на лікуванні, з проханням про- йти МСЕК. Документи на МСЕК подає медичний заклад.
1. Для оформлення рішення МСЕК скликається «виїзна» МСЕК. 2. У разі, якщо ти звертаєшся для встановлення інвалідності і не мо- 45
Медико-соціальна експертна комісія (МСЕК)
жеш прибути на огляд до медико-соціальної експертної коміс , така комісія може приймати рішення про встановлення інвалід- ності заочно на підставі направлення лікарсько-консультативної коміс 24.
24. п.1.1. Постановки КМУ від 8 березня 2022 р. No 225 «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період д воєнного стану на територ України» 46
ВИПЛАТИ
Якщо ти отримав поранення (травму, контузію, каліцтво) внаслідок участі в бойових діях, тобі належать наступні види грошової виплати:
1. Щомісячне грошове забезпечення в розмірі за останньою займа- ною посадою перед пораненням (контузією, травмою, каліцтвом).
2. Додаткова винагорода –виплата в розмірі 100 000 грн за поранен- ня (контузію, травму, каліцтво), пов’язане із захистом Батьківщини (при виконанні бойових завдань по БР), яка здійснюється щоміся- ця протягом всіх періодів лікування в стаціонарі або перебування у відпустці для лікування після тяжкого поранення.
3. Одноразова грошова допомога – одноразова грошова компенсація за будь-яке ушкодження здоров’я (інвалідність, часткова втрата працездатності внаслідок поранення, контуз , травми, каліцтва або захворювання), яке призвело до втрати працездатності чи групи інвалідності, отримані при захисті Батьківщини або вико- нанні обов’язків військової служби.
4. Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових пи- тань –виплата, яка здійснюється військовослужбовцям щороку в розмірі, що дорівнює розміру їхнього місячного грошового забез- печення.
5. Грошова допомога для оздоровлення –виплата в розмірі місячно- го грошового забезпечення, яка здійснюється щороку, незалежно від матдопомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Щомісячне грошове забезпечення та додаткова винагорода
Якщо ти отримав(-ла) поранення, пов’язане із захистом Батьківщини і перебуваєш на лікуванні або ж у відпустці для лікування після тяжкого поранення, то маєш право щомісяця отримувати 100 000 грн додатко- вої грошової винагороди та щомісячне грошове забезпечення. Тобто в період лікування у стаціонарі чи відпустки після тяжкого поранен- ня за тобою зберігається виплата грошового забезпечення в розмірі за останньою посадою перед пораненням та додаткової винагороди
в розмірі 100 тис грн, незалежно від того, де перебуває твій підрозділ (на передовій, чи ні).
Твої д для отримання додаткової грошової винагороди:
1. Отримай довідку про обставини травми (як це зробити, описано в розділі «Проходження лікування» – «Довідка про обставини трав- ми»), зроби копію та передай до стройової частини.
2. На підставі наказу командира щомісячно отримуй виплату додат- кової винагороди протягом лікування на стаціонарі чи перебуван- ня у відпустці після тяжкого поранення.
3. У випадку неотримання додаткової винагороди напиши рапорт на ім’я командира щодо включення тебе до наказу про виплату до- даткової винагороди в розмірі 100 тис. грн та їхню виплату. До ра- порту додай копію довідки про обставини травми (Додаток 16).
Вимагай виплати додаткової грошової винагороди за весь період лі- кування.
Якщо у в/ч, на твою думку, незаконно відмовили у виплаті, подай скар- гу до Штабу оперативного командування, якому підпорядковується твоя частина або на гарячу лінію Міноборони (0 800 500 442).
Якщо лікування триватиме понад 4 місяці, твої д наступні:
• Отримай висновок ВЛК, де вказано, що лікування продовжено по- над 4 місяці.
• Проінформуй про продовження лікування свого безпосереднього командира.
• Передай до військової частини вказаний висновок ВЛК.
ПРИМІТКА: Під час відпустки за станом здоров’я, грошове забезпе- чення зберігається для всіх поранених, а додаткова винагорода в роз- мірі 100 тис грн – тільки після тяжкого поранення за висновком (по- становою) ВЛК.
Порядок дій у випадку припинення виплати додаткової винагороди Якщо виплата не відбувається або раптово припинено після твого проходження ВЛК, подавай рапорт командуванню військової части- Виплати 48
ни. Вимагай виплати додаткової грошової винагороди за весь період лікування. Якщо у в/ч, на твою думку, незаконно відмовили у виплаті, подай скаргу до Штабу оперативного командування, якому підпоряд- ковується твоя частина або до Департаменту фінансів МО чи на гарячу лінію Міноборони (0 800 500 442).
У випадку відсутності результату – звертайся до суду.
Розмір додаткової винагороди
Розмір додаткової винагороди залежить від кількості днів виконання бойових (спеціальних) завдань, кількості днів лікування на стаціонарі та перебування у відпустці після тяжкого поранення.
У випадку тяжкого поранення (травма/поранення визначені як «тяжке» висновком (постановою) ВЛК)
За кожен день виконання бойових (спеціальних) завдань, згідно з бо- йовими наказами, а також за кожен день лікування на стаціонарі або у відпустці після тяжкого поранення, розмір додаткової винагороди становитиме мінімум 3 225,8 грн/день (залежно від кількості днів у мі- сяці), а за повний місяць — 100 000 грн.
У випадку нетяжкого поранення
За кожен день лікування на стаціонарі – мінімум 3 225,80 грн (залежно від кількості днів у місяці).
Приклад: з 1 по 16 січня військовослужбовець брав участь у бойових діях. 16 січня отримав поранення. З 16 по 25 січня знаходився на ліку- ванні (травма нетяжка), а з 25 по 31 січня перебував на ППД і був звіль- нений на кілька днів від виконання службових обов’язків. В такому разі додаткова грошова допомога в лютому становитиме:
100 000/31 = 3 225,80 грн за один день
(16 днів × 3 225,8 грн)+ (9 днів × 3 225,8 грн) = 80 645,00 грн Одноразова грошова допомога Держава гарантує виплату одноразової грошової допомоги за будь- яке ушкодження здоров’я (контузія, поранення, обмороження, мін- Виплати 49
но-вибухова травма, вивих, струс, розтягнення, розрив, перелом, отруєння тощо), отримане при виконанні обов’язків військової служ- би, зокрема під час захисту Батьківщини, якщо таке ушкодження при- звело до встановлення групи інвалідності, або його наслідком стала часткова втрата працездатності без установлення інвалідності25.
Терміни отримання одноразової грошової допомоги
Варто зазначити, що виплата одноразової грошової допомоги можли- ва як під час проходження служби, так після звільнення зі служби. При цьому врахуй, що виплата одноразової грошової допомоги в разі ча- сткової втрати працездатності без установлення інвалідності здійс- нюється за умови, якщо ступінь втрати працездатності у відсотках встановлено органами МСЕК протягом трьох місяців після звільнен- ня з військової служби. Часові обмеження щодо встановлення групи інвалідності відсутні (крім військовослужбовців строкової служби, у яких також існує обмеження тримісячним терміном), терміни виплати одноразової грошової виплати законодавчо не визначено.
Виплата допомоги здійснюється після розгляду документів Комісією Мі- ністерства оборони України з розгляду питань, пов’язаних із призначен- ням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум та прийняття рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги.
Розмір одноразової грошової допомоги
На розмір одноразової грошової допомоги впливає ступінь втрати пра- цездатності, який визначається у відсотках або встановлена група ін- валідності, а також причинний зв’язок травми/поранення із військовою службою (пов’язана з виконанням обов’язків військової служби, зокре- ма із захистом Батьківщини, чи з проходженням військової служби).
Якщо ВЛК визначила, що травма, захворювання, поранення чи кон- тузія отримані при «захисті Батьківщини», то одноразову грошову виплату можна отримати як при втраті працездатності, так і при вста- новленні групи інвалідності.
25. Стаття 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» Виплати 50
Якщо ВЛК визначила, що травма, захворювання чи поранення отрима- ні при «виконанні обов’язків військової служби», то одноразову гро- шову допомогу можна отримати як при втраті працездатності, так і при встановленні групи інвалідності.
Якщо ВЛК визначила, що травма, поранення, контузія, пов’язані з «проходженням військової служби» (наприклад, нещасний випадок), то одноразову грошову допомогу можна отримати тільки в разі вста- новлення інвалідності. При встановленні часткової втрати працездат- ності у відсотках (без встановлення інвалідності) виплату не перед- бачено.
Розмір виплат залежно від ступеня втрати працездатності та групи ін- валідності:
1. У випадку встановлення ступеня втрати працездатності у відсо- тках (без установлення інвалідності):
• розмір допомоги визначається у відсотках, які встановлено органами МСЕК, від 70-кратного прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
• на 1 січня календарного року відповідно до дати, зазначеної в довідці МСЕК (на 1 січня 2023 року прожитковий мінімум стано- вить 2 684 грн.).
• Наприклад, 25 % × 70 × 2 684 = 46 970 грн.
2. У випадку встановлення групи інвалідності:
• Розмір допомоги визначається залежно від групи інвалідності та причинного зв’язку (з виконанням обов’язків військової служби, зокрема із захистом Батьківщини, чи з проходженням військової служби), виходячи з розміру прожиткового мініму- му, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календар- ного року.
• У 2023 році одноразову грошову допомогу в разі встановлення інвалідності, що пов’язана із захистом Батьківщини чи виконан- ням обов’язків військової служби визначено в таких розмірах:
• 1 група інвалідності 400-кратний прожитковий мінімум (1 073 600 грн); • 2 група інвалідності 300-кратний прожитковий мінімум (805 200 грн); Виплати 51
• 3 група інвалідності 250-кратний прожитковий мінімум (671 000 грн).
• У 2023 році одноразову грошову допомогу у разі встановлення інвалідності, що пов’язана з проходженням військової служби визначено в таких розмірах:
• 1 група інвалідності 120-кратний прожитковий мінімум (322 080 грн);
• 2 група інвалідності 90-кратний прожитковий мінімум (241 560 грн);
• 3 група інвалідності 70-кратний прожитковий мінімум (187 880 грн).
Порядок дій для отримання одноразової грошової допомоги
1. Пройди МСЕК для визначення ступеня втрати працездатності та/ або встановлення групи інвалідності (детально описано в розділі «Проходження МСЕК»).
2. Подай до ТЦК та СП, в якому ти перебуваєш на обліку (якщо тебе звільнено зі служби), чи до військової частини (якщо ти продовжу- єш службу) наступні документи:
• заяву для виплати одноразової грошової допомоги у зв’язку з установленням інвалідності або часткової втрати працездат- ності без встановлення інвалідності (Додаток 19);
• завірену копію довідки МСЕК про встановлення групи інвалід- ності або відсотка втрати працездатності із зазначенням їх- нього причинного зв’язку (детальніше як пройти МСЕК під час війни читай в розділі «Проходження МСЕК»);
• згоду на обробку персональних даних.
3. До заяви додай коп :
• постанови ВЛК щодо встановлення причинного зв’язку пора- нення (контуз , травми або каліцтва), захворювання; • документа, що свідчить про причини та обставини поранен- ня (контуз , травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не Виплати 52
пов’язане із вчиненням особою кримінального чи адміністра- тивного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп’янін- ня, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження. Таким документом може бути акт службового розслідування, довідка про обставини отримання травми, поранення, контуз , яка видається військовою частиною. При встановленні відсо- тка втрати працездатності або групи інвалідності у зв’язку з за- хворюванням, такий документ не подається;
• документа, що посвідчує особу (паспорт громадянина Укра- їни, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додат- кового захисту), з даними про прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) особи і про реєстрацію місця проживання (за наяв- ності);
• документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Дер- жавному реєстрі фізичних осіб – платників податків, видано- го органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстра- ційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, – копію сторінки паспорта з такою відміткою);довідка про банківські реквізити для зарахування коштів.
4. Вказані документи подаються особисто до центру комплекту- вання та соціальної підтримки (особами, звільненими з військової служби) чи до військової частини (діючими військовослужбовця- ми). При собі необхідно мати оригінали вказаних документів для засвідчення копій посадовими особами. У разі, якщо немає мож- ливості особистої подачі документів, заяву разом з додатками не- обхідно направити через найближче відділення «Укрпошти» цін- ним листом з описом вкладення. Виплати 53
Виплата ОГД у випадку наявності групи інвалідності, отриманої до поранення/ захворювання
Ти маєш право на одноразову грошову допомогу у таких випадках:
• якщо травма, захворювання чи поранення були отримані під час «захисту Батьківщини» і вони призвели до втрати працездатності чи встановлення інвалідності, ти маєш право на ОГД;
• якщо травма, захворювання чи поранення були отримані під час «ви- конання обов’язків військової служби» або «проходження військо- вої служби» і вони призвели до інвалідності, ти маєш право на ОГД;
• якщо травма, захворювання чи поранення були отримані під час «виконання обов’язків військової служби» і вони призвели до ча- сткової втрати працездатності без установлення групи інвалід- ності, ти маєш право на ОГД (за умови, що ступінь втрати працез- датності у відсотках встановлено не пізніше, ніж через три місяці після звільнення з військової служби);
Однак, ти не отримаєш допомогу за травму, поранення чи захворюван- ня, наслідком яких стала часткова втрата працездатності без установ- лення інвалідності, яка пов’язана з «проходженням військової служби».
Повторна виплата ОГД у випадку отримання травми\поранення, що призвела до втрати ще більшого відсотку працездатності
Якщо військовослужбовцю після первинного встановлення інвалід- ності під час наступного огляду (переогляду) буде встановлено вищу групу інвалідності або змінено причинний зв’язок, що дає право на отримання ОГД, виплата здійснюється з урахуванням раніше випла- чених сум (зокрема, внаслідок різних, не пов’язаних між собою, за- хворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв).
У разі встановлення більшого ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності у відсотках чи зміни його причинного зв’яз- ку, що дає право на отримання одноразової грошової допомоги в біль- шому розмірі, виплата допомоги здійснюється з урахуванням раніше Виплати 54
виплачених сум (крім випадків поранення, травми, контуз , каліцтва, отриманих у різний період часу, за якими виплата допомоги здійсню- ється окремо, без урахування раніше виплачених сум).
У разі якщо під час первинного огляду було встановлено ступінь втра- ти працездатності без установлення інвалідності у відсотках, а під час наступного огляду (переогляду) встановлено інвалідність, виплата одноразової грошової допомоги здійснюється з урахуванням раніше виплачених сум (зокрема, внаслідок різних, не пов'язаних між собою, захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв).
Випадки, коли виплата ОГД не здійснюється
Призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійсню- ються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліц- тво), захворювання, інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозо- бов’язаного або резервіста є наслідком:
• вчинення ним кримінального або адміністративного правопорушення;
• вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсично- го сп’яніння;
• навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров’ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом);
• подання особою завідомо неправдивих відомостей для призна- чення і виплати одноразової грошової допомоги.
Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань
Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань – це виплата, що здійснюється щороку в розмірі, який не перевищує мі- сячне грошове забезпечення.
У 2023 році, згідно з дорученням Міністра оборони, ці кошти, в розмірі місячного грошового забезпечення, одноразово виплачуються вій- ськовослужбовцям, які: • отримали поранення при виконанні завдань під час воєнного стану; Виплати 55
• отримали інвалідність внаслідок поранення, повʼязаного із захи- стом Батьківщини;
• безперервно перебувають на лікуванні, реабілітац або у відпустці для лікування, у звʼязку з хворобою, повʼязаною із захистом Бать- ківщини (більше 30 днів поспіль), внаслідок травм, захворювань нервової, серцево-судинної систем, опорно-рухового апарату та інших захворювань органів і систем з тяжким перебігом або на- слідками, що потребують проведення багатоетапного хірургічно- го лікування, протезування втраченої кінцівки (кінцівок), органів, індивідуального ендопротезування, трансплантац догляду, про- тирецидивного лікування з довготривалим застосуванням доро- гих лікарських засобів.
Твої д для отримання матеріальної допомоги для вирішення соціаль- но-побутових питань:
• подай особисто (за можливості) або через бойових побратимів рапорт на ім’я безпосереднього командира (Додаток 17).
Грошова допомога для оздоровлення
Грошова допомога для оздоровлення – це виплата в розмірі місячного грошового забезпечення відповідно до займаної військовослужбов- цем посади, яка виплачується щороку, незалежно від матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Грошова допомога для оздоровлення надається в разі вибуття в що- річну основну відпустку повної тривалості або в другу частину що- річної основної відпустки (зокрема в дозволених випадках за неви- користану відпустку за минулі роки), або без вибуття у відпустку на підставі наказу командира військової частини.
Для отримання необхідно подати рапорт на ім’я безпосереднього командира (Додаток 18).
Фінансове забезпечення для військовослужбовців, які виведені поза штат
(у розпорядження командира) під час лікування Зарахування військовослужбовців наказом по особовому складу в розпорядження командира допускається, якщо вони перебувають на Виплати 56
тривалому лікуванні у зв’язку з отриманим пораненням або хворобою.
Грошове забезпечення військовослужбовцям (крім строкової служ- би), зарахованим у розпорядження відповідних командирів, виплачу- ється в розмірі грошового забезпечення, яке військовослужбовці от- римували за займаними посадами до зарахування в розпорядження, але не більше ніж два місяці.
Грошове забезпечення військовослужбовцям після перебування в розпорядженні понад два місяці виплачується в розмірі окладу за вій- ськовим званням та надбавки за вислугу років, за винятком випадків продовження строків виплати за рішенням Міністра оборони України.
Попри зазначені положення, якщо ти лікуєшся у зв’язку з поранен- ням, отриманим під час захисту Батьківщини, то навіть перебуваючи на лікуванні більше 2-х місяців, все одно маєш отримувати за час ста- ціонарного лікування чи відпустки за станом здоров’я у разі тяжкого поранення додаткову винагороду в розмірі 100 тис грн та щомісячне грошове забезпечення в розмірі, в якому ти його отримував(-ла) за ос- танньою займаною посадою до зарахування в розпорядження.
Наказ Міноборони України від 07.06.2018 No 260 від 07 червня 2018 року «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення вій- ськовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам»
(розділ 12 «Порядок виплати грошового забезпечення військовослуж- бовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затвердже- ний наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 No 260).
Грошове забезпечення військовослужбовців при звільненні за станом здоров’я
При звільненні з військової служби, тобі повинні зробити наступні грошові виплати:
• компенсацію за невикористані щорічні відпустки, зокрема за ми- нулі роки;
• у разі наявності УБД компенсацію за невикористану додаткову відпустку – 14 діб за кожний рік служби (включаючи рік отримання УБД та рік звільнення);
• одноразову грошову допомогу при звільненні (для мобілізованих це одноразова грошова допомога в розмірі 4 % від місячного гро- Виплати 57
шового забезпечення за кожен місяць служби, але не менше 25 % грошового забезпечення);
• компенсацію за недоотримане речове майно;
• матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових пи- тань, якщо не виплатили за рік служби;
• одноразову допомогу для оздоровлення, якщо в поточному році не було виплачено.
Для отримання цих виплат зазнач їх у рапорті на ім’я командира вій- ськової частини щодо звільнення з військової служби, як описано в розділі «Рішення ВЛК» – «Непридатність до військової служби з ви- ключенням з військового обліку». Виплати 58
ПОСВІДЧЕННЯ УЧАСНИКА БОЙОВИХ ДІЙ
Хто може отримати статус УБД
Учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резерві- сти, військовозобов’язані, добровольці Сил територіальної оборони) ЗС України (інших військових формувань), які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосеред- ню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військо- вою агресією російської федерац проти України (далі – Заходи)26.
Статус учасника бойових дій надається особам, які брали безпосе- редню участь у Заходах, за умови виконання ними особисто або у складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань, проведення розвідувальних заходів, зокрема які отримали поранення, контуз , каліцтва27.
Документи для отримання статусу УБД
Перелік документів, які є підставою для надання особі статусу учас- ника бойових дій28:
• довідка про безпосередню участь особи в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та
26. Пункт 19 ст. 6 Закону України No 3551-XII “Про статус ветеранів війни, гарант їх соціального захисту”.
27. Постанова КМ України від 20.08.2014 р. No 413 “Про затвердження Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій ...”
28. Наказ Міністерства оборони України від 10 листопада 2022 року No 369 “Про затвердження Положення про коміс Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни та вирішення спірних питань щодо зарахування окремих періодів служби до вислуги років та Інструкц про порядок видачі в Міністерстві оборони України посвідчень учасника бойових дій, нагрудних знаків “Ветеран війни - учасник бойових дій” та листів талонів на право одержання ветеранами війни проїзних квитків з 50-відсотковою знижкою їх вартості“, зареєстрованого в Міністерстві юстиц України 21 листопада 2022 року за No 1441/38777, за No 1441/3878

інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської фе- дерац проти України;
не менш як один з таких документів:
• витяги (коп ) бойових донесень;
• витяги (коп ) з журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки);
• витяги (коп ) з вахтових журналів;
• коп польотних листів;
• коп матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв.
Для осіб, які перебували в полоні – матеріали спеціальних (службо- вих) розслідувань за фактом потрапляння в полон або в заручники.
Також до документів додається згода на збір та обробку персональ- них даних, дві кольорові фотокартки розміром 3×4 см на матовому па- пері, зображення обличчя має займати 65-70 % фотокартки.
До зазначених документів можуть додаватись інші документи, які містять докази та підтверджують факт виконання особою особисто або в складі військової частини (органу, підрозділу), установи та за- кладу бойових (службових) завдань.
Щодо визначення періоду участі в Заходах, то для осіб, які брали без- посередню участь у Заходах, кількість днів перебування в районі ве- дення воєнних (бойових) дій жодним нормативно-правовим актом не визначено.
Перелік комісій з питань розгляду матеріалів про визнання учасни- ками бойових дій, які утворені у:
Посвідчення учасника бойових дій
1. Міністерстві оборони України
12. Військовій частині А2393
2. Генеральному штабі Збройних Сил України
13. Військовій частині А1314
3. Адміністрац Державної спеціальної служби транспорту 14. Військовій частині А4583 4. Військовій частині А0515 15. Військовій частині А5725 5. Військовій частині А0105 16. Військовій частині А5833 60
Посвідчення учасника бойових дій
6. Військовій частині А0215
17. Військовій частині А5509
7. Військовій частині А0456
18. Військовій частині А5617
8. Військовій частині А3771
19. Військовій частині А3369
9. Військовій частині А0987
20. Військовій частині А4655
10. Військовій частині А1155
21. Військовій частині А4767
11. Військовій частині А0796
Комісія розглядає надходження документів відповідно до своїх по- вноважень.
Порядок отримання посвідчення УБД
Документи на розгляд відповідної коміс можуть бути подані:
1. Командиром (начальником) військової частини (органу, підрозді- лу) або іншим керівником підприємства, установи чи організац (за місцем проходження військової служби військовослужбовця).
1.1 Командир (начальник) за підпорядкованістю, подає на розгляд відповідної коміс документи, які визначені у Переліку, на під- леглий особовий склад.
1.2 Коміс з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій після отримання клопотання командира (началь- ника) військової частини (органу, підрозділу) з документами, зобов’язані:
1.3 зареєструвати їх у спеціальній книзі обліку;
1.4 умісячнийстрокздняотриманнярозглянутитадовестиприйня- те комісією рішення до відповідного командира (начальника);
1.5 передають посвідчення УБД до військової частини.
1.6 Командир(начальник)організовуєвидачуотриманихпосвідчень УБД особисто військовослужбовцям, про що інформує комісію.
2. Військовослужбовцем або військовозобов’язаним (особисто). 2.1 Військовослужбовець (військовозобов’язаний) подає на ім’я командира (начальника) рапорт (заяву) стосовно отримання документів, які визначені у Переліку. 61
2.2 Командир (начальник) через відповідні підрозділи служб пер- соналу (кадрових центрів) організовує оформлення та видачу необхідних документів, які визначені у Переліку.
2.3 Після отримання необхідних документів, військовослужбо- вець (військовозобов’язаний) у підрозділі служби персоналу (кадровому центрі) дізнається адресу відповідної коміс , на яку покладається вирішення питання про визнання його учас- ником бойових дій, для самостійного направлення їх за вказа- ною адресою.
2.4 Коміс після отримання рапорту (заяви) з документами зо- бов’язані:
• зареєструвати їх в спеціальній книзі обліку;
• у місячний строк з дня отримання розглянути їх та довести прийняте комісією рішення до військовослужбовця (вій- ськовозобов'язаного);
• організувати роботу з видачі посвідчення УБД.
3. Військовозобов’язаним через територіальні центри комплекту- вання та соціальної підтримки за його місцем реєстрац (пере- бування на військовому обліку).
3.1 Військовозобов’язаний за місцем реєстрац (перебування на військовому обліку) подає до ТЦК та СП заяву та комплект до- кументів, які визначені у Переліку.
3.2 Відповідні підрозділи соціального забезпечення ТЦК та СП піс- ля отримання від військовозобов'язаного заяви з документами:
• реєструють їх в спеціальній книзі обліку;
• перевіряють чи документи містять достатні докази та під- тверджуючі факти виконання особисто заявником або у складі військової частини бойових (службових) завдань, проведення розвідувальних заходів та їх відповідність ви- могам нормативно-правових актів (керівним документам); • за потреби, роблять запити до військових частин або до ар- хівних установ; • після оформлення направляють їх на розгляд відповідної коміс . Посвідчення учасника бойових дій 62
3.3 Коміс після отримання заяви особи з документами зобов’язані:
• зареєструвати їх в спеціальній книзі обліку;
• у місячний строк з дня отримання розглянути їх та довести прийняте комісією рішення до особи через ТЦК та СП.
3.4 Підрозділи соціального забезпечення ТЦК та СП після отри- мання рішення коміс про надання особі статусу учасника бо- йових дій:
• організовують доведення рішення коміс до відповідної особи;
• організовують роботу з видачі посвідчення УБД особисто заявнику;
• інформують про видачу посвідчення УБД до відповідної коміс .
Відмова у наданні статусу УБД
Комісія може у разі відсутності підстав для визнання осіб учасника- ми бойових дій, що підтверджуються документами, відмовляти таким особам у визнанні їх учасниками бойових дій.
Рішення коміс може бути оскаржене у судовому порядку29.
У разі встановлення судом факту участі особи в бойових діях чи інших подіях, що надає право на визнання учасником бойових дій, відпо- відно до частини першої ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарант їх соціального захисту», таке рішення суду є підставою для визнання особи учасником бойових дій.
Рішення стосовно визнання особи учасником бойових дій на підставі рішення суду приймається Комісією протягом тридцяти робочих днів з дати отримання заяви особи із документами, на підставі яких судом було прийнято таке рішення.
29. Постанова КМ України від 20.08.2014 р. No 413 “Про затвердження Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб...» Посвідчення учасника бойових дій 63
ПОСВІДЧЕННЯ ОСОБИ
З ІНВАЛІДНІСТЮ ВНАСЛІДОК ВІЙНИ
Хто має право отримати статус особи з інвалідністю внаслідок війни?
Такий статус надають особам, які дістали інвалідність внаслідок по- ранення, контуз , каліцтва або захворювання під час безпосередньої участі в бойових діях чи заходах із забезпечення національної безпе- ки й оборони у війні з росією.
До таких відносять:
• військових ЗСУ (зокрема, добровольчі формування територіаль- них громад), Нацгвард , СБУ, поліц , представників інших силових структур і відомств;
• працівників підприємств та організацій, яких залучали до участі в забезпеченні оборони України;
• регулярних добровольців у складі добровольчих формувань, яких надалі було включено до складу ЗСУ, та інших військових формувань;
• нерегулярних добровольців у складі добровольчих формувань, яких не включали до складу ЗСУ;
• волонтерів, які забезпечували національну безпеку й оборону та отримали інвалідність безпосередньо в районах бойових дій;
• людей, залучених до конфіденційної співпраці з розвідувальними органами України на окупованих територіях, у зоні АТО, в районах проведення бойових дій.
Порядок дій для отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни Порядок дій для отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни:
1.
Збери наступні документи:
• довідку командира військової частини про причини та обста- вини поранення;
• довідку військово-лікарської коміс (ВЛК);
• довідку медико-соціальної експертної коміс (МСЕК);
• витяг із наказу командира військової частини про виключення зі списків особового складу частини.
Як пройти ВЛК та МСЕК зазначено в довіднику вище.
Коли інвалідність буде встановлено, для отримання відповідного статусу потрібно подати заяву та довідку МСЕК до органу соціаль- ного захисту населення за місцем реєстрац 30.
2.
Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни
Особі з інвалідністю внаслідок війни видають відповідне посвідчення та нагрудний знак.
Цей статус дає право на отримання пільг, передбачених законом «Про статус ветеранів війни, гарант їх соціального захисту», зокрема й на одноразову грошову допомогу.
ВАЖЛИВО! Якщо особа з посвідченням учасника бойових дій отримує статус особи з інвалідністю внаслідок війни, то попереднє посвідчен- ня вилучають і залишають на зберіганні в органах соціального захисту населення.
30. Постанова КМУ No 685 від 08.09.2015 р. "Про затвердження Порядку надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни особам, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контуз , каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операц , здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агрес Російської Федерац в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх проведення, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерац проти України" 65
ВІДНОВЛЕННЯ ДОКУМЕНТІВ
Будь-який втрачений документ підлягає відновленню або заміні тим державним органом, який здійснив його видачу.
Відновлення військового квитка або посвідчення офіцера
У разі втрати військового квитка або посвідчення офіцера:
1. Негайно звернись до безпосереднього командира з рапортом та додай до рапорту свої пояснення, в яких вкажи обставини втрати військово-облікового документу.
2. З приводу втрати військового квитка командир військової частини має призначити службове розслідування.
3. Після проведення службового розслідування у військовій частині мають зібрати пакет документів:
• заява/рапорт, у якій вказано обставини втрати військового квитка та прохання про повторну його видачу;
• паспорт;
• матове фото 3 × 4 см без куточка;
• пошкоджений документ або його залишки (за наявності);
• витяг з наказу про результати службового розслідування (якщо документ втрачено).
4. Зазначений пакет документів необхідно направити до ТЦК та СП, де ти стоїш на обліку, оскільки тільки начальник ТЦК та СП уповноваже- ний повторно видати військовий квиток або ж посвідчення офіцера.
Відновлення посвідчення УБД
Підставою для заміни посвідчення31 є Рішення (витяг із протоколу) Ко- міс , яка надавала статус учасника бойових дій відповідній особі, або завірені в установленому законодавством порядку їхні коп .
Якщо ти проходиш військову службу, то звернись до служби персона- лу військової частини. Якщо звільнений – до ТЦК та СП за місцем реє- страц (перебування на військовому обліку).
До рапорту (заяви) особи для отримання нового посвідчення додаються:
1. Якщо посвідчення стало непридатним до використання:
• рішення (витяг із протоколу) про визнання учасником бойових дій;
• копія посвідчення;
• непридатне до використання посвідчення;
• лист талонів та його копія;
• копія першої сторінки паспорта (паспорта у формі картки);
• дві кольорові фотокартки розміром 3 × 4 см на матовому папе- рі, зображення обличчя має займати 65-70 % фотокартки.
2. У зв’язку із втратою (викраденням):
• рішення (витяг із протоколу) про визнання учасником бойових дій;
• документ, що підтверджує прийняття та реєстрацію заяви до Національної поліц щодо втрати (викрадення) посвідчення;
• опубліковане оголошення в друкованих засобах масової ін- формац про недійсність втраченого (викраденого) посвід- чення (із зазначенням прізвища, імені та по батькові (за наяв- ності) особи, а також сер та номера посвідчення);
• копія втраченого (викраденого) посвідчення (за наявності);
31. Інструкція про порядок видачі в Міністерстві оборони України посвідчень учасника бойових дій, нагрудних знаків “Ветеран війни - учасник бойових дій” та листів талонів на право одержання ветеранами війни проїзних квитків з 50-відсотковою знижкою їх вартості, затверджена наказом Міністерства оборони України від 10 листопада 2022 року No 369, зареєстрованого в Міністерстві юстиц України 21 листопада 2022 року за No 1441/3878 Відновлення документів 67
1. 2.
3.
• лист талонів та його копія;
• копія першої сторінки паспорта (паспорта у формі картки);
• дві кольорові фотокартки розміром 3 × 4 см на матовому папе- рі, зображення обличчя має займати 65-70% фотокартки.
Відновлення паспорту
Звернися до найближчого відділу поліц . Там треба подати заяву про втрату документа та отримати витяг з Єдиного реєстру досу- дових розслідувань.
Далі слід звернутися до однієї з трьох установ:
• підрозділ ДМС України;
• центр надання адміністративних послуг (ЦНАП);
• центр обслуговування громадян «Паспортний сервіс» (він же ДП «Документ»).
Перелік документів, які необхідно подати для відновлення пас- порта громадянина або ID-картки:
• заява про втрату паспорта;
• витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (особливо актуально у разі викрадення паспорта);
• документ, що підтверджує сплату адмінзбору;
• копія або оригінал ідентифікаційного коду.
Відновлення втраченого номеру мобільного телефону
Відновлення документів
Київстар
Для поновлення номера потрібно звернутися до одного з магазинів «Київстар». Для відновлення SIM-карти достатньо буде показати спе- ціалісту свій паспорт та ІПН. Процедура поновлення безкоштовна, якщо з моменту анулювання номера минуло не більше 90 днів. В іншо- му разі його можна поновити через послугу «Ексклюзивний номер». Це коштуватиме від 300 до 3 000 гривень. 68
Vodafone
Тут усе можна зробити дистанційно. Спочатку придбай нову SIM/ eSIM-картку (або ж замов на сайті оператора). Після того, як отримаєш , зателефонуй за номером 222 (безкоштовно для абонентів Vodafone Україна) або 0 800 400 222 (безкоштовно для всіх) та назви співробіт- нику номер, який потрібно відновити.
Якщо ти анонімний клієнт передплати, то доведеться назвати PUK- код, два номери, з якими ти найчастіше спілкувався за останній місяць та IMEI пристрою, в якому знаходилася стара SIM-картка (або ж про- філь eSIM). Після цього надай персональні дані: ПІБ та серію і номер документа, що засвідчує особу. Ці дані зафіксують у заявці на заміну SIM-картки. Важливо: якщо за номером підключено послугу «Обме- ження віддаленої заміни SIM-картки», то співробітники проводити- муть додаткову перевірку. Тож доведеться надати їм свій контактний номер, аби з тобою зв’язалися пізніше.
У зареєстрованих клієнтів передплати подача запиту відбувається в інший спосіб. Потрібно надати дані документа, на який зареєстровано номер, вказати контактний номер для зв’язку та надіслати своє фото з документом та аркушем у руках, а також фото тих документів, які по- просить співробітник.
Далі (як для анонімних, так і для зареєстрованих клієнтів) потрібно надати співробітнику серійний номер нової SIM-картки чи ваучера eSIM та номер телефону, який вказано на стартовому пакеті (якщо ти придбав пакет із новим номером). Старий номер перенесуть на нову картку протягом чотирьох годин. Після цього встанови SIM-картку в телефон або активуй eSIM за інструкцією на ваучері.
Оператор попереджає, що при відновленні номера та заміні SIM-карт- ки можливі додаткові перевірки. Тому потрібно відповідати на запи- тання співробітників і брати слухавку, якщо вони телефонують.
Lifecell
Щоб відновити номер і отримати нову SIM-картку потрібно звернути- ся до найближчого магазину мережі. Цей процес можливий лише за наявності документа, що посвідчує особу. Для заміни SIM-картки не- обхідно назвати співробітнику секретне слово (якщо воно було попе- редньо встановлене. Якщо ні — баланс на рахунку) і два номери, на які ти найчастіше телефонуєш. За необхідності тобі можуть ставити інші запитання. Відновлення документів 69
Якщо все пройде успішно і тебе ідентифікують, ти отримаєш нову SIM-картку зі старим номером. Тобі збережуть тарифний план, баланс на рахунку та замовлені послуги. Вартість нової (заміненої) SIM-карти становить 50 грн з урахуванням усіх податків. Сплатити їх потрібно в магазині Lifecell.
Відновлення банківської карти
Послідовність д наступна:
Якщо ти впевнений, що справді втратив банківську карту, потрібно негайно заблокувати. Зробити це можна в різний спосіб.
Відновлення документів
1.
Звернись до найближчого відділення свого банку з паспортом та відповідною заявою про втрату та блокування картки.
• Зателефонуй на гарячу лінію банку. Оператор поставить кіль- ка контрольних запитань (ПІБ, дата народження, кодове слово, номер рахунку), які дадуть йому змогу ідентифікувати тебе як справжнього власника втраченої картки. У жодному разі не на- давай операторові інформацію про ПІН-код, CVV-код чи CVC-код.
• Заблокуй картку самостійно в мобільному додатку або через бота.
Замов перевипуск картки. Для цього необхідно звернутися до відділення банку з посвідченням особи або залишити заявку че- рез інтернет-банкінг чи мобільний додаток. Водночас банківський картковий рахунок не зміниться, а просто прив’яжеться до нової картки. Зазвичай випуск триває від 2 до 14 днів і коштує від 15 до 100 грн залежно від банку.
2.
Якщо ти втратив попередній фінансовий номер телефону, можна вста- новити новий після відеозв’язку зі співробітником банку. У кожного банку існує детально розписана процедура того, як це відбувається. Завжди варто почати з дзвінка до банку та з’ясування/уточнення де- талей. При цьому в разі втрати фінансового номера рекомендується телефонувати саме з того номера, який планується встановити як фі- нансовий. Після ідентифікац клієнта його можна замінити.
Забрати нову пластикову карту можна у відділенні банку. Якщо ти не можеш пересуватись самостійно, це може зробити за довіреністю 70
член твоєї родини або друг. Для цього довірителю потрібно звернути- сь до відділення банку, маючи при собі:
• паспорт;
• ідентифікаційний код;
• нотаріальну довіреність, де вказано відповідні повноваження, а саме: право оформлення та отримання карток до рахунку клієнта (довірителя) або право повного розпорядження рахунком клієнта (довірителя).
Також, в окремих банках є можливість замовити послугу виїзду їхньо- го працівника до закладу охорони здоров’я для отримання пластико- вої картки. Відновлення документів 71
КОРИСНІ КОНТАКТИ
Сайт довідника військовослужбовця: turbota.mil.gov.ua Гарячі лін державних органів влади:
Міністерство оборони України
Інформаційна підтримка військовослужбовців ЗСУ з питань отриман- ня направлення на лікування, проходження ВЛК, отримання соціаль- них гарантій, процедури оскарження рішень ВЛК та інших питань.
0 800 500 442
Командування Медичних Сил Збройних Сил України
Медичне забезпечення військовослужбовців ЗСУ
(044) 522 83 58
Сили Територіальної Оборони ЗСУ
Інформаційна підтримка військовослужбовців Сил ТрО ЗСУ з пи- тань отримання направлення на лікування, проходження ВЛК, от- римання соціальних гарантій, процедури оскарження рішень ВЛК та інших питань.
0 800 507 028
Міністерство охорони здоров’я України
Підтримка військовослужбовців з питань проходження МСЕК, ВЛК у цивільних закладах охорони здоров’я, прийом скарг на обслуго- вування в цивільних закладах охорони здоров’я.
0 800 60 20 19
Міністерство у справах ветеранів України
Підтримка ветеранів війни
(063) 227 14 27 (з питань встановлення статусів та соціального захисту);
(063) 035 54 68 (з питань психологічної допомоги, оздоровлення, освіти)

Національне інформаційне бюро з питань військовополонених, примусово депортованих та зниклих осіб
Підтримка родин військовополонених, примусово депортованих та зниклих осіб
+38 (044) 287 81 65 (дзвінки з-за кордону)
Урядовий контактний центр
Гаряча лінія Уряду України
1545 - загальна урядова гаряча лінія
1545 (на IVR кнопка 9) – Г аряча лінія з питань ветеранів війни та членів їх сімей
Громадські організац , які підтримують військовослужбовців та ветеранів:
Психологічні консультац :
Вільний вибір
Безоплатні індивідуальні психологічні консультац
(063) 64 64 991
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. vvybir.org.ua
Програма СЕТА
Центр психічного здоров’я та психосоціального супроводу НаУКМА
(068) 283 20 98
(066) 147 43 17
facebook.com/cetaukraine kmarehab.com/ceta
Допомога родинам полонених, зниклих з безвісти і людям, що пе- режили полон:
Блакитний птах Допомога родинам полонених, зниклих безвісти і людям, що пе- режили полон (050) 657 20 89 Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. hostage.org.ua (068) 283 20 98 Корисні контакти 73
(066) 147 43 17
facebook.com/cetaukraine kmarehab.com/ceta
Правова допомога військовослужбовцям:
Принцип
Правова допомога військовослужбовцям Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. undefined
Юридична сотня Безоплатна правова допомога військовослужбовцям та їх родинам 0 800 308 100 Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. legal100.org.ua Підтримка протезування в Україні: Protez Hub +38 0501 PROTEZ Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. Корисні контакти 74
ДОДАТКИ
ДОДАТОК 1.
РАПОРТ ПРО НАПРАВЛЕННЯ ДО ЗАКЛАДУ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я
Командиру за безпосереднім підпорядкуванням
РАПОРТ
Прошу Вашого клопотання перед вищим командуванням надати мені (звання, ПІП, посада) направлення на проходження лікування до ме- дичного закладу (вказати медичний заклад).
Я, (ПІП, звання, посада) вже неодноразово усно повідомляв про різке погіршення стану мого здоров’я, що унеможливлює подальше належ- не виконання обов’язків військової служби. Зокрема, у мене (детально вказати всі симптоми). Мій стан хвороби прогресує та загострюється.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про соціальний та правових за- хист військовослужбовців та членів їх сімей» турбота про збереження та зміцнення здоров’я військовослужбовців – обов’язок командирів (начальників).
У зв’язку з вищевказаним, прошу забезпечити надання мені законної можливості отримати належне лікування для чого направити мене до лікувального закладу для отримання медичної допомоги.
Додатки: _________________________ _________________________ _________________________ (якщо маєте бажання долучити якісь підтверджувальні документи) ПОСАДА ВІЙСЬКОВЕ ЗВАННЯ ПІДПИС ПІБ “_____” _____________ 202_ року (підпис)
Додаток 76 ДОДАТОК 2. ПЕРВИННОЇ МЕДИЧНОЇ КАРТИ Форма No 100 (ПМК) Первинна медична картка (варіант) (Лицьовий бік)
Додаток 77 (Зворотний бік)
ДОДАТОК 3.
РАПОРТ ПРО ВИДАЧУ ДОВІДКИ ПРО ОБСТАВИНИ ТРАВМИ (ПОРАНЕННЯ, КОНТУЗІЇ)
Командиру в/ч __________ РАПОРТ
Я, (звання, ПІБ)________________________________________, прошу Вас видати наказ про видачу мені довідку про обставини травми (пора- нення, контуз ), отриманої мною під час виконання обов’язку військо- вої служби ____________________(дата та приблизний час поранення) під час_______________________________________________________ _______________________(опис обставин, за яких отримано пораненя) в райні_______________________________________________(вказати місце, де сталося) згідно Додатку 5 до Положення про військово-лі- карську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Нака- зом Міністра Оборони України No402 від 14.08.2008 р.
До рапорту додаю:
- Копію виписного епікризу з _______ No______ від__________202_ р - Копію висновку ВЛК No______ від ___________202_ р - Пояснення про обставини отримання поранення ПОСАДА ВІЙСЬКОВЕ ЗВАННЯ ПІДПИС ПІБ “_____” _____________ 202_ року (підпис) Додаток 78
ДОДАТОК 3.(а). ЗРАЗОК ДОВІДКИ ПРО ОБСТАВИНИ ТРАВМИ Додаток 79
ДОДАТОК 4.
ПОЯСНЕННЯ ПРО ОБСТАВИНИ ОТРИМАННЯ ПОРАНЕННЯ
* Направляється з Рапортом на проведення розслідування по факту поранення та підшивається до розслідування справи.
Замість «СЕПАРАТИСТИ» писати «НЕВІДОМІ ОЗБРОЄНІ ОСОБИ».
Не вживати точних назв зброї, яка проти вас застосовувались (напри- клад, замість «Град» писати, що стріляли з механізованих артилерій- ських установок).
За можливості вказувати свідків та подавати їхні пояснення.
Командиру за безпосереднім підпорядкуванням
ПОЯСНЕННЯ
Я, (звання)(ПІБ)_______________________________________________, (посада)____________________(номер бригади), з приводу отриманя мною ______________________________________(вказати поранення) ________20__ р в районі ____________________(населений пункт, об- ласть) під час виконання мною обов’язків військової служби та участі у в заходах оборони національної безпеки, можу пояснити наступне:
Опис:
Коли отримав травму? (дата та час)
Де саме знаходився (ППД, на завданні, у транспорті)?
Під час якого завдання та на підставі якого наказу отримане поранення?
Що відбулося? Хто був поруч? Хто допоміг вибратись або як був до- ставлений в госпіталь, і в який? Діагноз в госпіталі? Хронологія пере- міщення між госпіталями?
До пояснення додаю такі документи:
Копія виписного епікризу з _______госпіталю No_____від______2015 р Копія висновку ВЛК No________ від________________2015 р
Копія пояснення свідка (звання, ПІБ)_____________________________ ПОСАДА ВІЙСЬКОВЕ ЗВАННЯ ПІДПИС ПІБ “_____” _____________ 202_ року Додаток (підпис) 80
ДОДАТОК 5.
СКАРГА ДЛЯ ОТРИМАННЯ ДОВІДКИ ПРО ОБСТАВИНИ ТРАВМИ
Штабу оперативного командування _____________________________ _____________________________
(адреса)
Управління Військової служби правопорядку (територіальна назва управління) _____________________________ (адреса)
_________________________________ _________________________________ (ПІП, посада, звання, рік народження, контактний номер телефону)
СКАРГА
Я, ___________________________________________________________ (ПІБ, посада, звання,) під час виконання обов’язків військової служби та виконання бойового завдання __________ (дата та приблизний час поранення) отримав поранення в районі ________________ (вказати місце де сталось поранення).
За наслідками даного поранення я проходив лікування в __________ ___________________________ (назва медичного закладу) в період з _____ року по _____ року, що підтверджується виписним епікризом No____ від ____року.
Зазначений діагноз також підтверджується і постановою військо- во-лікарської коміс No_____ від_______202_р.
З метою встановлення наслідково-причинного зв’язку поранення із виконанням завдань пов’язаних із захистом Батьківщини, неоднора- зово звертався до командира військової частини No_____ із рапортами про отримання Довідки про обставини травми (поранення, контуз ).
На мої численні рапорти, командування військової частини No_____ жодного разу не відреагувало та Довідку не надало.
Таким чином, наявні прямі порушення вимог Положення про військо- во-лікарську експертизу в Збройних силах України, затверджено- Додаток 81
го Наказом Міністра оборони України No402 від 14.08.2008 р. щодо обов’язку видати відповідну довідку.
Зважаючи на вищевикладене, існують підстави вважати, що в діях службових осіб військової частини No_____ наявний склад криміналь- ного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 425 КК України (недбале ставлення до військової служби).
ПРОШУ:
1. Провести службову перевірку діяльності керівництва військової ча- стини No_____ на предмет недбалого ставлення до військової служби та можливих інших порушень норм чинного законодавства.
2. Видати довідку про обставини травми (поранення, контуз ).
3. Про результати розгляду заяви повідомити листом на ім’я __________________ за адресою: ______________________________, чи по тел. ______________________.
Додатки
1. Пояснення про обставини поранення.
2. Копія постанови військово-лікарської коміс No_________________ від_______202_р. (за наявності).
3. Копія виписного епікризу (за наявності). 4. Інші підтверджуючі документи (за наявності). ПОСАДА ВІЙСЬКОВЕ ЗВАННЯ “_____” _____________ 202_ року ПІДПИС ПІБ (підпис) Додаток 82
ДОДАТОК 6.
ЗРАЗОК ГАРАНТІЙНОГО ЛИСТА ВІД ПРИВАТНОГО ЗАКЛАДУ
Командиру військової частини ___________________________ Звання Ім’я, прізвище
Гарантійний лист
Назва закладу гарантує надання послуг з вид послуги звання, ПІБ, вій- ськовослужбовцю в/ч _____ терміном на ___ днів та зобов’язується безкоштовно надавати медичні послуги, розміщувати, харчувати та забезпечувати санітарно-гігієнічні потреби.
Назва закладу зобов’язується не витребувати кошти з Міністерства оборони України (КМС), які будуть витрачені на лікування, розміщення та харчування військовослужбовців. Директор Ім’я, прізвище Дата Додаток 83
ДОДАТОК 7.
ЗГОДА НА ЛІКУВАННЯ ЗА КОРДОНОМ ТА ОБРОБКУ ПЕРСОНАЛЬНИХ ДАНИХ, ЩО СТОСУЮТЬСЯ МЕДИЧНОЇ ІНФОРМАЦІЇ
ІНФОРМОВАНА ЗГОДА
на лікування за кордоном та обробку персональних даних,
що стосуються медичної інформац на обробку персональних даних, що стосуються медичної інформац
Я, ПІБ____________________________________, ______________ р. н., надаю свою добровільну згоду на проходження лікування (обстежен- ня, реабілітац тощо) за кордоном в закладах охорони здоров’я іно- земних держав.
Також надаю згоду на обробку моїх персональних даних, що стосуєть- ся медичної інформац (тобто вчинення дій, пов’язаних із збиранням, реєстрацією, накопиченням, зберіганням, адаптуванням, зміною, по- новленням, оновленням, використанням та поширенням (передачею), знеособленням та знищенням, а також вчинення інших дій, пов’язаних з обробкою моїх персональних даних щодо медичної інформац . На- дані мною персональні дані, що стосуються медичної інформац , мо- жуть поширюватись та передаватись, в тому числі закладам охорони здоров’я іноземних держав, третім особам, органам державної влади та місцевого самоврядування, а також іншим особам, яких володі- лець/розпорядник визначає самостійно.
Я погоджуюсь з тим, що така передача моїх персональних даних, що стосується медичної інформац , не потребуватиме отримання окре- мої згоди або надання окремого повідомлення мені. «____»________2023 р. (підпис, прізвище та ініціали) Додаток 84
ДОДАТОК 8.
ЗГОДА НА ОБРОБКУ ТА ПЕРЕДАЧУ ПЕРСОНАЛЬНИХ ДАНИХ ЗАКЛАДАМ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я ІНОЗЕМНИХ ДЕРЖАВ
ІНФОРМОВАНА ЗГОДА
на обробку та передачу персональних даних
Я, ПІБ_______________________________________, ____________ р. н., надаю згоду на обробку моїх персональних даних (тобто вчинення дій, пов’язаних із збиранням, реєстрацією, накопиченням, зберіганням, адаптуванням, зміною, поновленням, оновленням, використанням та поширенням (передачею), знеособленням та знищенням, а також вчи- нення інших дій, пов’язаних з обробкою моїх персональних даних. На- дані мною персональні дані можуть поширюватись та передаватись, в тому числі закладам охорони здоров’я іноземних держав, органам державної влади та місцевого самоврядування, а також іншим осо- бам, яких володілець/розпорядник визначає самостійно.
Я погоджуюсь з тим, що така передача моїх персональних даних не потребуватиме отримання окремої згоди або надання окремого пові- домлення мені. «____» __________2023 р. (підпис, прізвище та ініціали) Додаток 85
ДОДАТОК 9.
ВИСНОВОК ЩОДО НЕОБХІДНОСТІ НАПРАВЛЕННЯ ЗАХИСНИКА УКРАЇНИ ДЛЯ ЛІКУВАННЯ ЗА КОРДОН
ВИСНОВОК
про необхідність направлення особи із складових сил оборони або сил безпеки, постраждалої у зв’язку з військовою агресією Російської Федерац проти України, на лікування за кордон
_____________________________________________________ (прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) особи) _____________________________________________________ (рік народження) _____________________________________________________ (адреса місця проживання)
Діагноз/діагнози та ускладнення відповідно до НК 025:2021 “Класифікатор хвороб та споріднених проблем охорони здоровʼя”:
____________________________________________________________ ____________________________________________________________ ____________________________________________________________ ____________________________________________________________ __________________________________________________________
Висновок: необхідне направлення особи із складових сил оборони або сил безпеки, постраждалої у зв’язку з військовою агресією Росій- ської Федерац проти України, на лікування за кордон.
_________________________
(посада керівника закладу охорони здоров’я, прізвище, ініціали (ініціал) власного імені)
_________________________
(посада лікуючого лікаря закладу охорони здоров’я, визначеного керівником закладу або уповноваженою на прийняття відповідних рішень особою, прізвище, ініціали (ініціал) власного імені)
____________ ________20__р. (підпис) ____________ ________20__р. (підпис) Додаток 86
ДОДАТОК 10.
РАПОРТ НА ПРОХОДЖЕННЯ ВЛК
(посада, ПІП безпосереднього командира) ________________________________ _________________________________ (ваше ПІП, посада, звання, рік народження, контактний номер телефону)
РАПОРТ
Я проходив(-ла) лікування в назва закладу від дата до дата у зв’яз- ку з отриманою травмою/пораненням/хворобою під час виконання обов’язків військової служби з діагнозом: ____________________________________________________________ У зв’язку з вищевказаним, та згідно вимог «Положення про військо- во-лікарську експертизу в Збройних силах України», що затверджене Наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 р. No 402, прошу забезпечити надання мені законної можливості проходження військово-лікарської коміс з метою встановлення придатності/не- придатності до військової служби, для чого видати мені у встанов- леному порядку направлення на медичний огляд ВЛК; службову ха- рактеристику для проведення медичного огляду ВЛК та пакет інших необхідних документів. Додатки (за наявності): 1. Медична характеристика. 2. Довідка лікаря від _____ No___. 3. Виписка з істор хвороби. 4. Інші підтверджуючі документи. ПОСАДА ВІЙСЬКОВЕ ЗВАННЯ “_____” _____________ 202_ року ПІДПИС ПІБ (підпис) Додаток 87
ДОДАТОК 11.
ЗРАЗОК НАПРАВЛЕННЯ НА ВЛК
Начальнику Національного військово- медичного клінічного центру _________________________ Міністерства оборони України
НАПРАВЛЕННЯ
на медичний огляд військово-лікарською комісією для визначення терміну лікування
Додаток
No з/п
Військове звання
Прізвище, ім’я, по батькові
Дата народ- ження Місяць і рік прийняття (призову) на військову службу Яким ТЦК та СП прийнятий (призваний) на військову службу Попередній діагноз Командир військової частини Звання Ім’я, ПРІЗВИЩЕ 88
ДОДАТОК 12.
РАПОРТ НА ВІДПУСТКУ ЗА СТАНОМ ЗДОРОВ’Я НА ПІДСТАВІ ДОВІДКИ ВЛК
Командиру за безпосереднім підпорядкуванням
РАПОРТ
Прошу надати мені,________________________________________ (звання, ПІБ), відпустку на _____ діб за станом здоров’я відповідно до висновку ВЛК No________ від _____________________________.
Відпустку буду проводити за адресою: ____________________________________________________________ ____________________________________________________________ ____________________________________________________________ Тел.: __________________________________________ До рапорту додаю: Довідку ВЛК No______ від ______________202_ року Виписний епікриз No_____ від ________202_ року ПОСАДА ВІЙСЬКОВЕ ЗВАННЯ ПІДПИС ПІБ “_____” _____________ 202_ року (підпис) Додаток 89
ДОДАТОК 13.
РАПОРТ НА НАПРАВЛЕННЯ НА САНАТОРНО-КУРОРТНЕ ЛІКУВАННЯ
Командиру за безпосереднім підпорядкуванням
Рапорт
Прошу надати мені, ________________________________________ (звання, ПІБ), відпустку на ____ діб за станом здоров’я відповідно до висновку ВЛК No________ від ____________________ та направити на санаторно-курортне лікування.
Місце санаторно-курортного лікування: _______________________________________________ _______________________________________________ _______________________________________________ Тел.: __________________________________________
До рапорту додаю: Довідку ВЛК No______ від ______________202_ року Виписний епікриз No_____ від ________202_ року ПОСАДА ВІЙСЬКОВЕ ЗВАННЯ ПІДПИС ПІБ “_____” _____________ 202_ року (підпис) Додаток 90
ДОДАТОК 14.
ЗРАЗОК ЗАЯВИ НА ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРОТЕЗНИМ ВИРОБОМ
_________________________________________ _________________________________________ (повне найменування підприємства) _________________________________________ (прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) заявника) _________________________________________ (прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) законного представника / уповноваженої особи) _________________________________________ місце проживання (зареєстроване): _________________________________________ місце проживання/перебування (фактичне): _________________________________________ Контактні телефони __________________________ Електронна адреса ___________________________
ЗАЯВКА
про намір забезпечення протезно-ортопедичним виробом, у тому числі ортопедичним взуттям, допоміжними засобами для особистого догляду та захисту
Прошу забезпечити___________________________________________ (найменування виробу)
Мені роз’яснено, що відповідно до Порядку забезпечення допоміж- ними засобами реабілітац (технічними та іншими засобами реа- білітац ) осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категоріях населення і виплати грошової компенсац вартості за самостійно придбані такі засоби, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2021 No 321 (в редакц постанови Кабінету Міністрів України від 14.04.2021 No 362) забезпечення протезно-орто- педичними виробами, у тому числі ортопедичним взуттям, допоміж- ними засобами для особистого догляду та захисту (далі - індивідуаль- ний засіб реабілітац ), надання послуг з їх післягарантійного ремонту проводиться згідно з договорами, укладеними територіальним відді- ленням Фонду соціального захисту інвалідів з підприємством у межах бюджетних призначень, у порядку черговості; Додаток 91
я маю право звернутись до іншого підприємства протягом 14 кален- дарних днів;
підвид індивідуального засобу реабілітац та мої функціональні мож- ливості визначає лікар підприємства у замовленні на індивідуальний засіб реабілітац відповідно до Порядку визначення функціональних можливостей особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю, іншої осо- би, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 20 січня 2015 року No 37, зареєстрованого у Міністерстві юстиц України 30 січня 2015 року за No 99/26544;
функціональність протезно-ортопедичного виробу, яким мене буде забезпечено, має відповідати ступеню моїх функціональних можли- востей;
на індивідуальний засіб реабілітац за моїм бажанням може оформ- люватися спеціалістами підприємства за місцем мого проживання (перебування);
у разі зміни медичних показань у період між поданням заявки про на- мір забезпечення індивідуальним засобом реабілітац та фактичним його виготовленням я можу відмовитися від замовленого засобу та замовити інший;
замовлення на виготовлення необхідного мені індивідуального засо- бу реабілітац передається на виробництво після обов'язкового уточ- нення моїх антропометричних даних, яке проводиться не пізніше ніж за 30 днів до дня його передання;
за письмовим зверненням (моїм чи мого законного представника) підприємство може надіслати поштою лише обтуратори та ортези із текстильних матеріалів;
право на забезпечення технічними та іншими засобами реабілітац призупиняється на наступний строк експлуатац у разі виявлення факту продажу, дарування або передачі до закінчення строку експлу- атац виданих за кошти державного бюджету технічних та інших за- собів реабілітац ; неповернення засобів, що підлягають поверненню, відповідно до Переліку виданих особам з інвалідністю, дітям з інва- лідністю та іншим окремим категоріям населення технічних та інших засобів реабілітац , що підлягають поверненню до структурних під- розділів з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад у разі смерті зазначених осіб та з ін- Додаток 92
ших причин, якщо строк їх експлуатац не закінчився, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 10 серпня 2018 року No 1138, зареєстрованого в Міністерстві юстиц України 06 ве- ресня 2018 року за No 1014/32466;
виявлення, зокрема за результатами моніторингу технічних та інших засобів реабілітац , виданих за рахунок коштів державного бюдже- ту, факту умисних пошкодження, втрати, продажу, обміну та/або да- рування технічних та інших засобів реабілітац іншій особі протягом строку, на який вони видаються, може бути також підставою для від- мови в забезпеченні технічними та іншими засобами реабілітац на наступний строк;
я, мій законний представник чи уповноважена особа повинні забра- ти індивідуальний засіб реабілітац протягом чотирьох місяців із дня його виготовлення.
Я даю згоду на використання моїх (та/або особи, інтереси якої я пред- ставляю) персональних даних, які буде внесено до Централізованого банку даних з проблем інвалідності з метою забезпечення технічними та іншими засобами реабілітац
Заяву та документи на ___ аркушах прийнято ___ _____ 20__ р. та зареєстровано за No ______.
Додатково для розгляду заяви необхідно до __ _____ 20__ р. подати такі документи: __________________________________/______________________
Ознайомився(лась) ____________________
(підпис, Власне ім’я ПРІЗВИЩЕ особи, що (підпис заявника / законно- го представника / прийняла документи) уповноваженої особи)
___________________ * Оброблення персональних даних проводиться відповідно до Закону України ,,Про захист персональних даних”. Додаток 93
ДОДАТОК 15.
РАПОРТ НА ПРОХОДЖЕННЯ МСЕК
РАПОРТ
Я, ПІБ, посада, звання, військової частини No___ згідно постанови військово-лікарської коміс No___ від _______ є непридатним до вій- ськової служби, стан мого здоров’я не дозволяє здійснювати обов’яз- ки військової служби. Керуючись Положенням про порядок, умови та критер встановлення інвалідності, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 року No1317 та з метою встановлення групи інвалідності/визначення відсотку втрати пра- цездатності/визначення потреби в протезуванні прошу видати мені у встановленому порядку направлення на медико-соціальну експерт- ну комісію.
Додатки
1. Копія постанови військово-лікарської коміс No__від_______202_р. 2. Інші підтверджуючі документи (за наявності). ПОСАДА ВІЙСЬКОВЕ ЗВАННЯ ПІДПИС ПІБ “_____” _____________ 202_ року (підпис) Командиру за безпосереднім підпорядкуванням Додаток 94
ДОДАТОК 16.
РАПОРТ ЩОДО ВИПЛАТИ ДОДАТКОВОЇ ВИНАГОРОДИ
(Посада, ім’я та прізвище безпосереднього командира)
(Ваше ПІБ, посада, звання, рік народження, контактний номер телефону)
РАПОРТ
Я, (ПІБ, посада, звання, військової частини No ________) після отрима- ного поранення/контуз /ушкодження, починаючи з __________ (дата) перебуваю на стаціонарному лікуванні у _________________________ (назва медичного закладу).
Обставини, місце та час поранення підтверджуються Довідкою про обставини травми No_____ від ___________.
На даний час я не отримую додаткову винагороду у розмірі 100 тис. грн, відповідно до положень абзацу 5 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 No 168.
Керуючись Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022
No 168 від 28.02.2022 та Наказом Міністра оборони України No 260
від 07.06.2018 «Про затвердження Порядку виплати грошового за- безпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» прошу передати відповідні накази до фінансового ор- гану військової частини та організувати виплату мені додаткової ви- нагороди на період лікування після отриманого поранення.
Додатки
1. Копія довідки про обставини травми No_____ від_______202_р.;
2. Копія документів з медичного закладу про лікування військового; 3. Інші підтверджуючі документи (за наявності). ПОСАДА ВІЙСЬКОВЕ ЗВАННЯ ПІДПИС ПІБ “_____” _____________ 202_ року (підпис) Додаток 95
ДОДАТОК 17.
РАПОРТ НА ОТРИМАННЯ МАТЕРІАЛЬНОЇ ДОПОМОГИ ДЛЯ ВИРІШЕННЯ СОЦІАЛЬНО-ПОБУТОВИХ ПИТАНЬ
(Посада, звання, ім’я та прізвище безпосереднього командира)
РАПОРТ
Прошу Вашого клопотання перед вищим командуванням на виплату мені матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових пи- тань за 2023 рік у зв’язку (наприклад: з пораненням, отриманого при виконанні завдань під час воєнного стану), відповідно до п. 6 окремо- го доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 року No 2683/з та розділу ХХIV наказу Міністерства оборони України від 07.06.2018 No 260 “Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим осо- бам” (із змінами).
До рапорту додаю: 1. Копія висновку військово-лікарської коміс про причинний зв’язок отриманого поранення з проходження військової служби. ПОСАДА ВІЙСЬКОВЕ ЗВАННЯ ПІДПИС ПІБ “_____” _____________ 202_ року (підпис) Додаток 96
ДОДАТОК 18.
РАПОРТ НА ОТРИМАННЯ ГРОШОВОЇ ДОПОМОГИ ДЛЯ ОЗДОРОВЛЕННЯ
(Посада, звання, ім’я та прізвище безпосереднього командира)
РАПОРТ
Прошу Вас виплатити мені грошову допомогу для оздоровлення
за 202__ рік, згідно розділу ХХІІІ Порядку виплати грошового забез- печення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким ін- шим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 No 260 “Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам” (із змінами). ПОСАДА ВІЙСЬКОВЕ ЗВАННЯ ПІДПИС ПІБ “_____” _____________ 202_ року (підпис) Додаток 97
ДОДАТОК 19.
ЗАЯВА ПРО ВИПЛАТУ ОГД
ЗАЯВА
Прошу Вас виплатити мені одноразову грошову допомогу у зв’язку із
встановленням ______________________________________________
зазначаються підстава для виплати (інвалідність, часткова втрата працездатності внаслідок поранення, контуз , травми, каліцтва або захворювання _______________________________________________
та зв'язок з проходженням чи виконанням обов'язків військової служби).
Виплату прошу здійснити через ________________________________ (найменування та реквізити банку, номер рахунку)
Мене поінформовано про можливе стягнення коміс (плати) устано- вою банку, що зазначений мною у цій заяві, з перерахованої Міністер- ством оборони України мені одноразової грошової допомоги.
До заяви додаю такі документи (згідно з пунктом 11 Порядку призна- чення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смер- ті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встанов- лення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби
у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року No 975 (зі змінами), та пунктом 4.7 роз- ділу IV Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військо- вослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільне- них з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року No 530, зареєстрованого в Міністерстві юстиц України 20 жовтня 2014 року за No 1294/26071
(зі змінами)): згоду на обробку персональних даних; копію паспорта; Командиру військової частини твоє ПІБ ___________________ Адреса ___________________ Тел. ______________________ Ідентифікаційний код ________ Додаток 98
копію ідентифікаційного номера платника податків; копію довідки МСЕК від ________ No ________ ; копію постанови ВЛК від _________ No ________ ; копію довідки про обставини травми;
копію реквізитів банківського рахунку. “___” _________ 20__ р. (підпис) Додаток 99
ДОДАТОК 20.
РАПОРТ НА ОТРИМАННЯ ДОКУМЕНТІВ ДЛЯ УБД
Командиру за безпосереднім підпорядкуванням
РАПОРТ
Я, (звання, ПІБ), який проходить військову службу за посадою у (вка- зати підрозділ), з метою отримання мною статусу учасника бойових дій, керуючись правом, передбаченим у п.8 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверені- тет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту без- пеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерац проти України, затвердженого Постановою КМУ No413 від 20.08.2014, прошу надати мені такі документи:
1) Довідку про мою безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та ін- тересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерац проти України протягом _________________, згідно з Додатком 6 до Постанови КМУ 413 від 20.08.2014 р.;
2) Витяг/копію з (хоча б одного з таких документів):
бойових донесень;
журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки);
вахтових журналів;
польотних листів;
матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отри- мання поранень, контузій, каліцтв.
У разі відмови прошу надати письмову вмотивовану відповідь з поси- ланням на норми чинного законодавства.
“____”____________________20___р. ___________________________________________ Підпис/ звання, прізвище, ініціали
«___» ____________ 20__ р. (підпис) (ПІБ)
Додаток
100

 

Banner - CTA V1

Back to top