IMG 0170Багато українців, укладаючи договір з кредитною організацією, навіть не замислюються про те, що деякі умови банків – від самого початку невигідні. Про таке поняття як «позовна давність договору» позичальник не замислюється: йому здається, що він швидко й легко виплатить кредити, відправляючи вчасно щомісячні платежі. Про те, що таке «термін позовної давності», як на ньому наживаються банки і що буває, якщо припинити платити по кредитах або платити невчасно - розповість наша Пам'ятка для дебітора.

Юридична практика показує: банки України запускають механізм стягнення коштів щодо кожного четвертого дебітора. Не отримавши один-два платежі, кредитна організація на кшталт «Укрсоцбанку» оголошує клієнта «ненадійним» і починає надсилати йому офіційні попередження або погрози звернутися до суду. Саме момент першого листа з претензією стає «точкою відліку» позовної давності - періоду, коли банк може вимагати повернення боргів.

Методи стягнення кредитних коштів у неплатників

Існує три методи отримання банками своїх фінансів назад: законний, частково законний й кримінальний – той, що порушує права позичальника. Розглянемо кожен з них.

• Незаконний. Аби не судитися (Верховний Суд України лояльний до боржника), банк може продати власне право стягувати борги колекторам (факторинг). Саме цим агентствам переходять зобов'язання дебіторів банків, які «прогоріли» й втратили ліцензію - починається переслідування «боржників боржника». Подальший хід подій передбачити важко: про законність мови не йдеться.

• Сумнівно законний - через виконавчий напис нотаріуса. Нотаріальна контора не перевіряє той пакет документації, який надав банк (включаючи термін давності кредитного договору).

• Законний - через суд з боржником. У цій ситуації можна виграти справу у кредитної організації, а юристи нашого порталу розкажуть як саме.

Чи можна перервати позовну давність?

Перервати протягом терміну позовної давності досить легко, особливо якщо позичальник має низьку юридичну обізнаність. Досвідчені адвокати, захищаючи права клієнтів в суді, використовують саме цей момент в якості вагомого аргументу. Тим самим вони відчутно зменшують суму боргу й добиваються перерахунку кредиту вже без урахування пені, штрафів та відсотків.

Позовна давність - що це?

Позовна давність - це той термін (трирічний), протягом якого банк може вимагати від позичальника повернути борг, у тому числі - через суд. Як зазначалося вище, судовий процес - це єдиний спосіб притягнути до відповідальності неплатника законно. Цивільний Кодекс наголошує: юридично даний термін дорівнює трьом рокам, але практично - період дуже умовний і залежить від майстерності адвоката, способу стягнення боргів, юридичної грамотності дебітора, тощо. У кожного регіону України судова практика стосовно цього питання своя.

Три роки - досить великий термін. Завдання банку в цьому випадку – розшукати неплатника й попередити про свій намір подати в суд. Завдання дебітора - не стати відповідачем в суді й дотягнути до кінця періоду, щоб повністю погасити заборгованість з допомогою адвоката.

Пам'ятайте! Якщо банк з якихось причин не притяг вас до відповіді за три роки - це не означає, що ви звільнені від обов'язку віддавати фінансові кошти. Гроші вам було видано на тимчасове користування, і ви зобов'язані їх повернути. Подібного роду махінації присікаються різноманітними способами - законними й не дуже. Нездатність виплатити борг - це банкрутство, його можна встановити шляхом отримання судового рішення.

Що необхідно знати про позовну давність?

Щодо терміну позовної давності і його припинення необхідно знати такі основні моменти:

• «Спусковий механізм» позовної давності - це не факт укладення договору з банком і не гроші, перелічені на ваш рахунок. Це перший платіж, який ви прострочили. Доки ви платите – процес переслідування не запускається.

• Перебіг строку переривається при першому контакті дебітора з кредитором з приводу боргу. Тобто, якщо ви з’явилися в банк через два роки й одинадцять місяців конструктивно поговорити про реструктуризацію, зменшення штрафу або про рефінансування - поточний період анулюється, а новий починається саме з цього моменту.

• Банк може пропустити термін давності (нерідко - з не залежних від його волі причин), але суд прийме його позовну заяву. Ваше завдання в цій ситуації - не ховатися, не ігнорувати повістки і повідомлення, не пропускати судові засідання. Інакше заочне рішення буде невигідним саме для вас. Розумніше знайти досвідченого адвоката на нашому порталі та з його допомогою дати зрозуміти суду, що банк пропустив трирічний термін.

• Будь-які запевнення колекторів проте, що термін позовної давності більше або менше трьох повних років – хибні й незаконні.

• Твердження, ніби то претензії банку не мають терміну давності й тривають до повного погашення кредиту – хибні й незаконні з юридичної точки зору.

• Закінчився термін позовної давності? Ви звільнені від пенею, штрафних санкцій та неустойок, але не є вільними від «тіла» кредиту і річної ставки. Ваш борг не забутий і не прощений, хоча й значно зменшується. Тому вимагайте перерахунку, замовляйте бухгалтерську експертизу, запитуйте у банку первинну бухгалтерію - переведіть ваш борг в статус спірного.
Як розрахувати термін позовної давності саме вашого договору?

Не змогли перерахувати банку перший щомісячний платіж через фінансові труднощі? Боїтеся, що й в подальшому не зможете обслуговувати цільовий кредит? Розрахуйте з нашою допомогою термін позовної давності, оскільки «час пішов»:

• Ваш банк почекає три місяці (90 днів). За цей час ви зобов'язані, в його розумінні, подолати фінансові проблеми. Потім ви станете для кредитної організації «злісним неплатником», і ставлення до вас буде відповідним. Наприклад, кредитор може офіційним листом наказати вам повернути борг достроково.

• З першим листом від банку з претензіями починається відлік терміну.

• Як зазначалося раніше, розмова з банком про погашення боргу анулює поточний термін позовної давності й запускає новий (три роки). Не йдіть на контакти з кредитором без поради адвоката - юрист краще за вас розуміється на термінах і взаємодіях з банком. Можливо, вам доведеться якийсь час не проживати за місцем прописки, міняти адреси, ігнорувати дзвінки і заперечувати факт отримання офіційних листів.

Як бути, якщо банк вимагає не тільки «тіло кредиту», а й неустойку?

Якщо термін позовної давності минув, а банк вимагає пені та відсотки окрім «тіла кредиту» - зверніться до юриста: кредитна організація порушує ваші конституційні права. До таких методів впливу вдаються фінансові організації з неуважним халатним персоналом й численними злісними неплатниками. Кредитна організація в цьому випадку робить ставку на ваш страх, фінансову некомпетентність, довірливість і низьку правову культуру. Варто відзначити, що населення України позбавляється колишньої наївності й усвідомлює, що держава захищає дебітора.

Banner - CTA V1

Back to top