В кінці 2018 року, СБУ оголосила в розшук екс-главу стройінспекціі Києва Сергія Кучера, який працював на посаді начальника Інспекції архітектурно-будівельного контролю в Києві.
Про це йдеться на сайті Міністерства внутрішніх справ.
Сергію Кучеру інкримінують зловживання владою, яке призвело до тяжких наслідків.
Санкція статті передбачає до 8 років позбавлення волі з забороною обіймати посади до 3 років.
Відповідно доінформації МВС, екс-чиновника оголосили в розшук 19 листопада.
Запобіжний захід для нього судом було обрано.
Приблизно, ще у 2014 році СБУ повідомлялось, що відкрила кримінальну справу проти Кучера і колишнього голови ДАБІ Олександра Рибака, сина екс-спікера Ради.
За версією слідства, вони в 2013 році створили дієвий механізм незаконної реєстрації дозвільних документів на проведення будівництва.
Хто такий Сергій Кучер (Сергей Кучер – рос.) та його притиправна діяльність. Як все починалось!
Є реальні ознаки того, що будівельні афери та піраміди і корупції підхопив нинішній головний архітектор Києва. Кияни і держава і далі втрачають сотні мільйонів доларів, які осідають в кишенях корумпованих чиновників. Зберігаються всі умови для створення нових спекулятивних схем на ринку житла.
Без води, світла і тепла - в таких умовах сьогодні живуть сотні людей, які свого часу вклали кошти в проекти "Укогруп". Якщо в афері "Еліта-центру" постраждало приблизно 1700 осіб, то в історії з будівництвами Войцеховського - десятки тисяч. Афера тягнулася з 2004-го, однак тільки в 2017 році поліція звернула на неї увагу. З'ясувалося, що Войцеховський організував десятки фірм, які захоплювали ділянки землі і швидко зводили висотки. Квартири в будинках продавали нижче ринкової ціни.
Ключове в цій історії те, що міська влада дозволяла обманювати тисячі інвесторів. Очевидно, не за просто так. Щоб зрозуміти, чому в столиці могла з'явитися будівельна піраміда і чому найближчим часом така ж історія може повторитися, слід з'ясувати, хто кришував таку масштабну аферу.
"Епоха Кучера"
Саме Державна архітектурно-будівельна інспекція України регулювала всю дозвільну документацію на будівництво, дозволяючі будувати та приймати в експлуатацію будинки. І саме з ДАБК в Києві пов'язаний цілий ряд найгучних корупційних скандалів в будівельній сфері.
Один з найпомітніших та впливових фігурантів таких конфліктів - екс-глава інспекції в Києві Сергій Кучер. В області нерухомості він працює з 1998-го, а потім почалася стрімке зростання Сергія Кучера.
Першим гучним справою на ниві "освоєння" столичних земель для Кучера стала історія з дитячим садком в центрі столиці, на вулиці Пушкінській, 33А. Тоді Старокиївський райрада на кшталт передав ВАТ "ДІБ" будівлю садка, причому компанія зобов'язувалася побудувати новий садок на вулиці Червоноармійській, 12Г. Відповідно ніхто не будував дитячій садок, да і будувати не можно було взагалі нічого, а рішення про передачу було підроблено
І тоді Кучер, очевидно, вирішує отримати важелі впливу на подібні ситуації, ставши депутатом Київської міськради. На виборах 2006-го в списку "Блоку Кличка" забудовник отримав прохідний номер 7. Потім Кучер перейшов у фракцію Партії регіонів і став заступником голови постійної комісії Київради з питань земельних відносин. Відразу будь-які заборони по дитячому садику перстали діяти. Якби не протести місцевих жителів, будівлі вже б не було - його кілька разів намагалися знести для будівництва багатоповерхового будинку.
У березні 2013 року голова ДАБК в Києві Сергій Кучер заявив про те, що понад 60 приміщень в столиці, серед яких ТЦ "Караван", "Магеллан" і "Ультрамарин", ряд ресторанів, готель "Президент", а також видавництво "Бліц інформ "використовуються незаконно. Ніби як документації немає, а значить офіційно вони в експлуатацію не введені.
На той час "Ультрамарин" працював уже майже десять років, а готель "Президент" взагалі був побудований ще в 1990 році і став останнім проектом радянського "Інтуриста". ЗМІ тоді писали: що таким чином Рибак-молодший нібито вимагає через Кучера хабара в розмірі від 200 до 500 000 доларів від кожного з 60-ти фігурантів. Однак це не єдиний приклад тісної співпраці Кучера з представниками ПР в їх інтересах.
Експерти неодноразово називали Кучера правою рукою Рибака, без його санкції в Києві не міг з'явитися жоден об'єкт нерухомості.
У 2014-му слідчі СБУ порушили кримінальну провадження проти екс-голови Державної архітектурно-будівельної інспекції України Олександр Рибак і начальника інспекції в Києві Сергія Кучера. На думку правоохоронців, чиновники ввели протиправний механізм реєстрації дозвільних документів у сфері будівництва через мережу бек-офісів. І заробили на цьому понад 50 млн доларів США.
Втім, за час роботи Кучера було чимало інших гучних скандалів з незаконними забудовами. Наприклад, у вересні 2013 року скандал навколо будівництва за адресою Тверська, 16, протистояння навколо незаконної забудови на вул. Жилянській, 120-б, будівництво адміністративно-господарського комплексу УПЦ МП в буферній зоні Софії Київської в провулку Десятинному, 3-5. І спроба побудувати торговий центр на місці скверу по вул. Серафимовича, 6а. І ще цілий ряд конфліктів навколо забудов. Використання "тітушек" для боротьби з протестуючими, які виступають проти будівництва висоток або ТРЦ - теж відмінна риса "епохи Кучера".
За інформацією журналістів проекту "Наші Гроші", Кучер був замішаний в непрозорих тендерних схемах. Йдеться, наприклад, про виділення компанії ТОВ "Інтеко інжиніринг" майже 9 млн грн. на ремонт фонтану по вулиці Червоноармійській, 119. Компанія входила в холдинг "Інтеко", в якому головою ради директорів був нинішній нардеп з фракції БПП Дмитро Андрієвський. "Інтеко інжиніринг" є засновником ТОВ "Сітібудмайстер", в 2008 році разом з фірмою Дмитра Андрієвського до складу засновників "Сітібудмайстра" увійшли і Сергій Кучер (начальник Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Києві) і Андрій Вінграновський (Голова Держслужби з питань національної культурної спадщини).
Крім того, діло рук Сергію Кучера – створення системи отримання дозволів, причому за гроші, при переплануванні квартир. У 2012 році він подав позов на рішення Київради від 24 травня 2012 року, спрощує процедури перепланування. В результаті перепланування квартир навіть без порушення несучих конструкцій будинку стала вважатися реконструкцією.
об'єктів ... з власних карм
І знову піраміди?
Експерти відзначають, що дії Свистунова можуть бути продиктовані впливом на нього того ж Сергія Кучера. Тому що дуже вже схожі методи "роботи" у обох чиновників, та й навряд замасковане намір вивести Войцеховського з-під удару багато про що говорить. Свистунова вже звинуватили у вимаганні - ТОВ "Стандарт Буд" вже сім місяців отримує від Департаменту містобудування та архітектури замість містобудівних умов і обмежень відписки.
Як повідомляють джерела, в вересні з'ясувалося, що в департаменті Свистунова створена нова стійка корупційна схема роботи з рекламними засобами - всього за 6 місяців бюджету столиці було завдано збитків як мінімум 10 млн грн. І тоді ж Свистунов намагався "протягти" через профільну комісію Київради нове положення про департамент, в якому містилася норма про відмову від проведення конкурсів на заміщення посади головного архітектора.
Виникає питання: чому в той час, поки місцеві чиновники намагаються заблокувати можливість займатися будівництвом іншим фірмам, структури Кучера продовжують забудовувати столицю? У травні на вул. Архітектора Вербицького, 1 відкрився торгово-розважальний центр New Way. Забудовник - компанія "Будекосервіс", до керівництва якої причетний Сергій Кучер. Побудований центр на місці тієї самої парковки, яку, за твердженням Київської спілки автомобілістів, у них незаконно відібрали ще під час роботи Кучера в Київраді.
На умовах анонімності джерела в КМДА підтвердили, що Сергій Кучер дуже впевнено почуває себе в Києві тому, що не тільки "викупив" індульгенцію за минулі гріхи. Але і продовжує впливати на процеси незаконної забудови в столиці через заступницю директора департаменту містобудування та архітектури Валентину Антоненко, яка підписує містобудівні умови. А це дуже грубе порушення закону та інструкціями порядку: підписувати подібні найважливіші документи повинен виключно головний архітектор. Більш того, Кучер де-факто керує не тільки столичним містобудуванням, а й департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції в Києві - через його директора Лесю Горобченко. Повний цикл - від дозволів на будівництво до його контролю і завершення.
Експерти вважають, що поява Свистунова на посаді головного архітектора є прикриттям для старих корупційних схем. І хто знає, чи не з'явиться в Києві найближчим часом нова будівельна піраміда? Схоже, люди, які вміють їх будувати, сьогодні знову біля керма в столиці на чолі з Сергієм Кучером.