Юридическая консультацияДосить часто виникають такі ситуації, коли ви не згідні з рішенням суду першої інстанції тоді слід звертатися до судів апеляційної інстанції. Апеляція – це звернення до суду, відповідної території, на яку поширюється відповідальність апеляційного суду. У даному зверненні виможете оскаржувати постанови, ухвали звичайного суду. Простішими словами, якщо при розгляді справи, судом винесено рішення, ухвала чи інший документ, ви можете звернутись за підтримкою до апеляційного суду, у строки які передбачені законодавством чи документом, що виніс суд першої інстанції. Якщо було подано в строки та згідно вимог закону заяву про перегляд справи, то відкривається апеляційне провадження, яке слугує важливою гарантією справедливості судових рішень.

Хто має право подати апеляційне оскарження:

  1. Учасники, що брали участь у справі.
  2. Особи, які не брали участь у справі, проте суд визнав їх права та обов’язки, оскаржити  рішення суду першої інстанції повністю чи частково.

     Суд, апеляційної інстанції переглядає справу повністю або в частково, за матеріалами справи та з юридичних підстав, але тільки в межах скарги, яка була подана. Проводить власне розслідування, опираючись на факти та обставини справи по суті, приймає рішення, яке замінює чи залишається таким самим, яке прийнято судом нижчої інстанції.

У даній статті хочеться звернути увагу, саме на зміни, які відбулися з 15.12.2017 року у ЦПК України. Що ж саме змінилося?

  1. Строки та правила для подання апеляційної скарги:
  • - скарга на рішення подаєтьсяпротягом тридцяти днів, а на ухвалу — протягом п’ятнадцяти днів від дати проголошення.
  1. Уточнено та розширено перелік вимог до апеляційної скарги:
  • скарга подається не через суд першої інстанції (як було раніше), а безпосередньо до апеляційного суду;
  • в апеляційній скарзі має бути зазначено повне найменування заявника та учасників справи, з ідентифікаційним номером, паспортними даними, номером телефону, електронна скринька, на інші відомості, як того вимагає форма та зміст скарги;
  • дата коли було отримано копії судового рішення суду першої інстанції, що оскаржується;
  • обов’язкові додатки до апеляційної скарги, такі як:документ, що підтверджує сплату судового збору, клопотання, в якому вказано підстави від звільнення сплати судового збору, докази про дату  отримання копії рішення суду першої інстанції ( за наявності).
  1. Уточнено, коли апеляційний суд може розглядати справу без повідомлення учасників справи:
  • коли справа з ціною позову менша ста розмірів прожиткового мінімуму для осіб , які працюють, і які не підлягають порядку розгляду у спрощеному позовному провадженні;
  • коли відмова у видачі судового наказу, зустрічне забезпечення або зміна (скасування) зустрічного забезпечення, повернення заяви заявнику, відмова у поновленні (продовженні)  пропущеного строку, передачі справи іншому суду, зупинення провадження у справі, відмови у внесенні виправлень у рішення, відмови у відкритті провадження у справі чи повернення заяви  про скасування рішення третейського суду чи міжнародного комерційного арбітражу, повернення заяви про видачу виконавчого листа на примусове виконання рішення третейського суду або заяви про визнання і надання дозволу на виконання рішення міжнародного комерційного арбітражу, залишення без розгляду заяви про відновлення втраченого судового провадження.
  1. Уточнено, коли апеляційний суд визнає не чинним рішення суду нижчої інстанції та випадки поли скасовує постанову (повністю або частково).

Строки у апеляційному провадженні:

1.     Для оскарження:

  • На рішення суду – протягом тридцяти днів з дня проголошення;
  • На ухвалу – протягом п’ятнадцяти днів з дня його проголошення;

Важливо – якщо у день засідання було проголошено не повністю  судове рішення, а у разі розгляду справи без повідомлення учасників , строк відраховується з дня складання повного рішення.

  • Якщо учаснику справи не було вручено повний текст рішення чи суду в день проголошення, він має право на поновлення строку на оскарження:
  • На рішення – тридцять днів з дня вручення повного тексту;
  • На ухвалу – п’ятнадцяти днів з дня вручення повного тексту.
  • Визнані судом поважні причини, за яких строк може бути поновлений,  у випадку, якщо скарга подана після спливу одного року, з дня складення повного тексту.

2.     Відкриття апеляційного провадження:

  • Не пізніше п’яти днів, від того дня, коли надійшла скарга чи клопотання про усунення недоліків.

3.     Розгляд апеляційної скарги:

  • На рішення суду – протягом шістдесяти днів з дня постановлення ухвали про відкриття провадження;
  • На ухвалу  - протягом тридцяти днів з дня постановлення ухвали про відкриття провадження.

Розглянемо, у статті, що було змінено та що відноситься до повноваження суду апеляційної інстанції:

  1. Визнання не чинним судове рішення повністю або частково згідно з ЦПК України і закрити справу у відповідній частині.
  2. Прийняти одне із рішень, яке зазначено у ч. 1 п. 1-7 ст. 374 ЦПК України, а також у передбачених законом випадках скасувати свою постанову.

    Отже, в даній статті розкриті деякі питання апеляційної скарги та зміни, які нещодавно відбулися. Детальний перелік питань, вимог ви можете знайти на сторінках ЦПК України. Важливо зазначити, що зі змінами, прийшла ще одна важлива вимога, а саме: якщо ви по якихось причинах не можете бути присутнім на засіданні чи не знаєте як правильно подати скаргу чи відвід,  чи інші причини, вашим довіреним представником може бути тільки адвокат. Представник за довіреністю, вже не має права представляти ваші інтереси.  Наша компанія, пропонує вам великий спектр послуг та кваліфікованих фахівців, які зможуть допомогти Вам у вирішенні питання. Адже, з новими правилами, суди досить часто відмовляють у відкритті провадження, оскільки не дотримано вимог безпосередньо чинного законодавства України. Наші адвокати, вже не раз стикалися з питаннями апеляційного провадження. І слід зазначити, що в цій статті, ми коротко описали  зміни та вимоги законодавства, проте це далеко не весь перелік правил, яких слів дотримуватись. Тому якщо у  вас виникли питання, звертайтесь до нашої компанії і ми допоможемо Вам у вирішенні проблеми.

Юридична допомога адвоката по кредитам!

 

Майоров Василь, адвокат, к.ю.н. - 073-073-60-60

Або отримайте юридичну консультацію в коментарях до цієї статті

Banner - CTA V1

Back to top