Як правильно оформити позику?pozyka

 Досить часто до нас звертаються особи із питанням про те, як правильно оформити позику коштів. Тому є сенс розглянути дане питання більш детально і надати доступ усім бажаючим на нашому сайті. Дана тема буде розглядатися із позиції тієї сторони, яка позичає кошти, оскільки найчастіше саме вона найбільше ризикує.

Перше, що вам необхідно знати – є два юридично різні поняття "Позика" та "Позичка". Спробую пояснити різницю. Позика – це відносини з приводу передачі у власність коштів або інших речей, що мають родові ознаки. Позичка – це відносини з приводу передачі у користування індивідуальної речі.

Як бачимо – є дві суттєві різниці. В першому випадку речі передаються у власність. В другому у тимчасове користування.

Друга різниця. В першому випадку предметом відносин є гроші або речі, які мають родові ознаки. В другому – індивідуально визначені речі.

Набагато легше зрозуміти на прикладі. При позиці ви позичаєте гроші в сумі 1000 гривень (або акцій компанії на 1000 гривень). Тут не важливо яким номіналом ви віддасте назад гроші. Головне, щоб їх було 1000 (те ж саме і з акціями, головне, щоб їх була та сама кількість).

При позичці ви берете в користування пральну машину марки "Самсунг 203". І ви маєте повернути саме цю машину. І при цьому не просто цієї марки. А саме цю, яку й брали.

Для чого, я так детально пояснюю. Якщо ви чітко не будете розуміти природи цих понять – ваш договір може бути визнаний в суді недійсним або неукладеним. І тоді для вас наступлять негативні наслідки.

Друге, що вам необхідно знати – статтею 1047 встановлено, що якщо сума позики перевищує 170 гривень – договір позики має бути укладено письмово. Я особисто на цьому настоюю! Даєте в борг – не полінуйтесь пошукати в Інтернеті зразок договору позики.

Більше того. Краще до договору прикладайте ще й розписку. В такому випадку самим договором ви визначаєте права й обов’язки сторін. А розпискою посвідчуєте факт передачі коштів. Ідеальний варіант – договір + розписка + свідки.

Третє, що необхідно знати – чітко опишіть в договорі проценти, якщо про них домовилися. Коли мають віддаватися проценти, розмір процентів, порядок передачі.

Замість висновку. Подумайте добре, дуже добре, перед тим, як давати позику. Приказку "Хочеш втратити друга – дай в борг" ще ніхто не відміняв. Не соромтеся вимагати від особи підписання договору та розписки. Обов’язково проконсультуйтеся в кваліфікованого юриста на цю тему. Він зможе більш детально врахувати вашу ситуацію та відобразити її в договорі.

Banner - CTA V1

Back to top