Досить пікантною є ситуація, коли особа, що померла, залишила після себе не тільки майно, а й борги. Виникає стандартне питання: що робити? Чи можна позбутися боргів і успадкувати тільки майно та кошти без боргів.

Якщо у юридичній науці й може бути однозначна відповідь – то це саме та ситуація. Цивільним кодексом України встановлено, що до складу спадщини входять УСІ права та ОБОВ’ЯЗКИ, які належали померлому і не припинилися з його смертю.

Mayorov V1

У понятті обов’язки і мається на увазі борги. Тобто, ситуація проста: хочете забрати майно померлого родича у спадок – забирайте і його борги. І вихід простий: зважуєте цінність майна та цінність боргів. Якщо майна набагато більше ніж боргів, то вихід напрошується сам собою. Так само як і у випадку, коли боргів більше. Благо, що у вас є можливість відмовитися від спадщини. 

Як завжди, є деякі моменти.

Момент перший. Я уже згадував, коли цитував закон, що до складу спадщини входили права та обов’язки, які не припинилися із його смертю. Маються на увазі випадки, коли обов’язок нерозривно пов'язаний із особою померлого. Наприклад, трудовий договір, укладений із роботодавцем, укладений на п’ять років. Якщо особа померла через два роки, то ви (спадкоємець) не підете відробляти за нього ще три роки. Адже пахне кріпосним ладом. І обов’язок нерозривно пов'язаний із особою померлого.

Момент другий. Стаття 608 Цивільного кодексу прямо установлює, що зобов’язання припиняється зі смертю боржника, якщо воно нерозривно пов’язано із його особою і не може бути виконано іншою особою. Фактично уточнено перший момент.

Момент третій. Статтею 1219 встановлено конкретні випадки, котрі права та обов’язки не можуть входити до спадщини. Просто процитую статтю:

  1. особисті немайнові права (право на честь і гідність наприклад – коментар автора статті);
  2. право на участь у товариствах та право членства в об'єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами;
  3. право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я;
  4. права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом;
  5. права та обов'язки особи як кредитора або боржника, передбачені статтею 608 цього Кодексу.

Висновок простий. Створюєте уявні терези, на один бік складаєте борги, на інший майно, при цьому враховуєте всі вище перераховані моменти і дивитеся що переважить. Так і приймаєте рішення: чи брати спадщину, чи відмовитися від неї.

P.S. Досить делікатною є ситуація, коли особа померла, і після смерті залишила тільки борги. Зрозуміло, що всі спадкоємці відмовляться від спадщини. В осіб, яким померлий заборгував, проблеми: законними шляхами вони вже ніколи не повернуть свій борг.

 

 

Спадкування - це перехід майнових прав та обов´язків померлого громадянина (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців). Право спадкування тісно пов´язане з правом власності, оскільки спадкування є одним із найпоширеніших засобів набуття права власності та охороняє це право.

Спадкове право - це сукупність встановлених державою правових норм, які регламентують порядок та умови переходу майнових прав померлого громадянина до інших осіб. Саме спадкове право визначає підстави спадкування, час і місце відкриття спадщини, коло спадкоємців, особливості спадкування окремих видів майна, порядок і строки прийняття та відмови від спадщини, оформлення спадкових прав.

Спадкування за законом відбувається у разі:
- відсутності заповіту,
- повного або часткового визнання заповіту недійсним,
- відмови одного або кількох спадкоємців від своєї частки в спадку,
- усунення спадкоємця за за¬повітом від права на спадкування.

Питання спадщини в кожному окремому випадку індивідуальні та не дуже приємні, так як пов’язані з розподілом майна після втрати близької людини. Майже часто стає непереборною перешкодою для людини та робить заручником обставин.

Фахівці нашої компанії готові надати Вам професійну допомогу у вирішенні спадкових спорів та надати такі види послуг:
- спадкування за законом;
- вступ у спадщину;
- спадкування за заповітом;
- обов’язкові частки в спадщині;
- визнання спадщини;
- поновлення пропущеного строку для прийняття спадщини;
- спори про розподіл часток в спадковому майні;
- визнання заповітів недійсними.

 

Banner - CTA V1

Back to top