СпадщинаНапевно багато хто знає, що після смерті особи потрібно подавати в шестимісячний строк до нотаріуса заяву про бажання отримати спадок. Проте часто з різних причин (суета з приводу смерті, неможливість приїхати з іншого місця тощо) цей строк пропускається. А заява до нотаріуса не подається.

Зразу можу сказати, що це не катастрофа. Це ще не кінець. Звичайно, що краще було би не пропускати вказаний строк, але виходимо із того, що маємо.

Є два варіанти виходу із ситуації:

  • добровільний.
  • судовий.

Добровільний полягає у тому, що спадкоємець, може подати заяву і після пропущення строку, але за письмової згоди всіх інших спадкоємців. Тобто ви домовляєтеся із спадкоємцями щоб вони були не проти. Тоді нотаріус бере від них письмову згоду і приймає вашу заяву. Питання вирішено.

Якщо хоч один із спадкоємців не бажає надати письмову згоду, то залишається один варіант із зверненням до суду. Потрібно вибрати юриста, набратися терпіння і подати позовну заяву. Таке ваше право передбачено частиною 3 статті 1272 Цивільного кодексу. Там передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Як бачите із змісту самої статті є два нюанси, які грають проти вас. Перший, причина пропуску шестимісячного має бути поважною. Тобто суд поставить вас у позу виправдовування. Ви маєте суду довести, чому пропустили строк. Бажано документально.

Другий нюанс. "Суд може визначити", тобто не зобов’язаний. Він має право. А може і не визначити… Тому юрист і ви маєте бути серйозно підготовлені до суду.

Після того, як судом вам буде надано додатковий строк (у рішенні буде визначено, який саме) ви подаєте заяву до нотаріусу й стаєте повноправним учасником поділу майна. Тільки будьте уважні, не пропустіть і цей строк, бо потім буде важче.

Banner - CTA V1

Back to top