Особа, яка має майно, може запобігти багатьох проблем для своїх рідних в майбутньому. Не кожному вистачає мужності та здорового глузду займатися вирішенням долі майна на випадок смерті коли ти ще молодий і абсолютно здоровий.

Проте, якщо ви хочете спокійно спочивати (це зовсім не смішно, якщо дивитися через призму моєї багаторічної практики спадкових війн), то прийдеться трошки попрацювати.

Декілька простих дій протягом життя можуть позбавити ваших родичів багатьох проблем у майбутньому. А у вас після смерті появиться шанс отримати приблизно наступний підпис на надгробній плиті: "ТУТ ВІДПОЧИВАЄ НАЙМУДРІШИЙ СЕРЕД МУДРИХ".

Отож, в дорогу! Перше, що треба зробити – скласти заповіт. Так, так. І не думайте, що ви занадто молодий для цього. Кількість моїх клієнтів, у яких померли молоді (до 35 років) родичі в мене вимірюється десятками. Всі вони думали, що заповіт складати занадто скоро.

В чому переваги цієї простої дії? Під час спадкування – це основний документ, за яким виконується спадкування. А оскільки ви (а не нотаріус, який буде ділити ваше майно у випадку відсутності заповіту) краще знаєте, як максимально справедливо розділити майно, то і спорів серед родичів буде менше.

Ще один момент. Як правило людина, яка померла, склавши заповіт, мала певний авторитет перед родичами. І їм не захочеться піти проти вашої волі після смерті.

Друге, що треба зробити – по можливості позбавитися боргів протягом життя. Трохи банально звучить, але спробуємо на це поглянути з позиції спадщини. Оскільки до спадщини входять не тільки права, а й обов'язки, то особа, яка має право на спадщину отримає й борги. Люди не дуже люблять отримувати борги. Тому є ризик, що ваше майно перейде до інших людей або сільської/міської громади.

Третє. При складанні заповіту потрібно врахувати інтереси непрацездатних родичів (дітей, дружини/чоловіка, батьків). Оскільки Цивільний кодекс України встановлює обов'язкову частку непрацездатних родичів. Ця частка складає половину від тої, яка б належала кожному із них при спадкуванні за законом.

Легше зрозуміти на прикладі. У вас є двоє неповнолітніх дітей, жінка померла. Ви хочете скласти заповіт на користь коханки із врахуванням непрацездатних дітей. Якщо би заповіту не було, то все майно поділилося би на дітей (за законом). Так як дітей двоє, то вони отримують по половині, або по 1/2. Тепер враховуємо обов'язкову частку. А вона становить половину законної, тобто половину із 1/2, або 1/4. Кожна дитина отримає по 1/4, а коханка - 1/2.

І тут починається саме цікавіше. Для того щоб дітям і коханці не прийшлося пиляти машину на чотири частини, ви можете поступити наступним чином. Одній дитині автомобіль. Другій – гараж. Коханці – квартиру. І обов'язкова частка дітей врахована. І ніхто не судиться й нічого не пиляє.

Четверте. При можливості обговорити всі моменти спадкування свого майна із родичами поки ви ще живий. Таке публічне обговорення майбутньої долі майна може загладити всі гострі кути між родичами. Ви можете більш справедливо розділити своє майно. При цьому максимально врахувати інтереси кожного.



Banner - CTA V1

Back to top